1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. ARAPLAR VE TÜRKİYE
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

ARAPLAR VE TÜRKİYE

A+A-

Şu Arap milletini bir türlü sevemedim, samimiyetlerine inanamadım.
Birçoğu münafık, birçoğu Türk düşmanı.
Burada şunu belirtelim de, kimse öküz altında buzağı aramasın.
Hz. Peygamber Efendimizin tarif ettiği, tanıttığı Araplar her zaman başımızın tacı ama, onları bir bulabilsek.
Osmanlı İmparatorluğu zamanında rahat bir yaşam sürmelerine rağmen, İmparatorluğun yıkılmasıyla ABD, İngiliz, İsrail Uşaklarına boyun eğen Araplar,  1. Dünya Savaşında İngilizlerin ajanlığını yapmışlar, Türk askerlerini arkasından hançerlemişlerdir. Tarih meraklıları bunları çok iyi görmektedir.
İşte dünya,
İşte Türkiye ve Arap dünyası…
Bakınız TSK’nin terörü önlemek adına, Suriye’de yaptığı harekata  hangi Arap ülkesi destek veriyor ?
Yemen Cumhuriyeti, okullarda okutulan tarih kitaplarında daha düne kadar Osmanlı dönemi nde geçen zamanı “ Osmanlı esareti altında” diye çocuklarına okutuyordu.
Dahası  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kurulalı yaklaşık 40 yıl oldu. Hangi Arap devleti tanıdı ?
“Zeytin dalı” harekatında şehitlerimiz var. Hangi Arap ülkesi bizi destekliyor. Desteklemeyi bırakınız bizi eleştirenler ve yalpa yapanlar bile var.
İşte acı bir gerçek daha…
Arap Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Hüsam Zaki, Rusya’nın Afrin’deki sorunun çözümüne katılmasını umduklarını belirtti.
Ne demek istiyorsa…
İşte cevabı burada…
Rus medyasına konuşan Arap Birliği Genel Sekreter Yardımcıs Hüsam Zaki, "Türk askeri güçlerinin Afrin'e müdahale etmesi hoşumuza gitmiyor. Rusya'nın Afrin'deki durumun çözümüne katılmasını umuyoruz" dedi.
Dün Suriye’de Esed taraftarı  birlikler AFRİN’e girmeye çalıştı.  Türk Silahlı Kuvvetlerinden yediği tokatla geri döndü. Bundan sonrası ne olur bilinmez.
Biraz’da dünya’ya bakalım isterseniz Türkiye ve ABD ilişkilerine   göz atmadan önce  çarpıcı bir alıntıya yer vereyim! 
ABD Savunma Bakanı James Mattis, Brüksel’de “Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü ” toplantısı sırasında görüştüğü Türk Bakan Nurettin Canikli’ye “YPG ile PKK’yi savaştırabiliriz…” dedi! 
Bu bağlamda ABD’nin, PKK’nin Suriye uzantısı YPG’nin iskeletini oluşturan “Suriye Demokratik Güçleri’ne ” 2019 bütçesinde 550 milyon dolarlık ödenek ayırdığı da açıklandı. 
Tarihe meraklı olanlar ve araştıranlar bilir. 1. Dünya Savaşı öncesinde başlayıp, 1938’e kadar devam Türkiye’de kalan  İngiliz casusu, arkeolog, Yarbay Thomas Edvard Lavrence(1888-1938 “Osmanlı İmparatorluğu’nu Ortadoğu’da parçalama başarısını, yöredeki etnik mozaiği birbirine karşı kullanarak elde ettim!” demişti… 
Anlaşılan Ortadoğu’da Amerikalılar da İngiliz Lavrence’in yöntemlerini  bu dönemde uygulamaya başladılar…
Uyanık olmak ve bir birimize kavga etmeden sıkı sıkıya sarılmamız lazım.
 Afrin'e gireceği duyurulan Suriye Ordusu, ilçeyi teslim almak için PKK/YPG'ye 5 şart sunduğu söylenmektedir.
 Türkiye'nin  sabrının taşması sonrasında başlatılan Zeytin Dalı Harekatı'yla Afrin'de köşeye sıkışan PKK/PYD, Suriye Ordusu'nun şartlarını kabul ederek beyaz bayrak çektiğini belirtiyorlar.. Afrin'deki PKK/PYD kuvvetleri Türk Silahlı Kuvvetleri 'nin harekatıyla bugüne kadar büyük kayıp verdi. TSK ve ÖSO’nun  Ordunun ilerleyişini durduramayan , çil yavrusu gibi dağılan PKK/PYD, Suriye Ordusu'nu Afrin'e çağırarak kontrolü ele almasını istedi. 
17 Şubat'ı 18 Şubat'a bağlayan gece Suriye Hükümeti yetkilileri ve PYD'liler Lazkiye'deki Rus üssü Hmeymim'de görüştüğü  belirtilmektedir. Görüşmede Suriye Ordusu'nun Afrin'e giriş şartları müzakere edildi. Suriye'nin kuzeyindeki PYD/YPG yönetimine danışmanlık yapan Badran Jia Kurd adlı bir yetkili, Reuters Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, PYD/YPG ve Şam yönetiminin, Suriye Ordusu'nun Afrin'e girmesi için anlaşmaya vardığını söyledi.Suriye Hükümeti'nin görüşmede PKK/PYD'ye Afrin'e giriş için 5 şart sunduğu öğrenildi:
Afrin'deki bütün resmi kurum ve kuruluşlar devlete teslim edilecek,
Afrin merkez ve kırsalındaki PKK/YPG'nin konuşlu bulunduğu 52 kilit askeri nokta Suriye Ordusu'na devredilecek.
Hafif ve ağır bütün silahlar Suriye Ordusu'na teslim edilecek.
YPG'nin sivillere dağıttığı silahlar Suriye Ordusu'na teslim edilecek.
5- 18 yaşını doldurmuş askerlik zamanı gelen gençler Suriye Ordusu'na katılacak.

Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, ülkesine ekonomik abluka uygulayan devletlerin yeni krizler peşinde olduğunu söyledi.


Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Twitter'dan açıklama yapan Kalın, "Afrin konusunda rejim ile PYD/YPG anlaştı haberlerinin propaganda amaçlı olduğu açık" ifadelerini kullandı. Kalın, "Fakat bu, bir takım gizli ve kirli pazarlıkların olmadığı anlamına gelmiyor" uyarısını da yaptı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü, Afrin'e yönelik harekata ilişkin, "Kim ne yaparsa yapsın Zeytin Dalı Harekatı planlandığı şekilde kararlılıkla devam edecek ve hedefine ulaşacak" açıklamasında bulundu. Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani,Danışma Meclisi'nde ülkesinin dış politikasına ilişkin yaptığı sunumda "Körfez krizinin çözümüne ilişkin ABD'den başka çaba gösteren yok." dedi. 
Türkiye’nin “Zeytin Dalı “ operasyonuna ise, Rusya her gün bakış açısını değiştiriyor. Zikzaklar çiziyor. Bakalım nereye varacak ?

***
 Almanya'dan Türkiye'ye küstah Afrin uyarısı!
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yakında Afrin'in kuşatma altına alınacağını söylemesinden sonra Almanya Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama geldi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin sınır güvenliğini sağlamak amacıyla başlattığı Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin yaptığı açıklamada, "Yakında Afrin şehir merkezi kuşatma altına alınacak" ifadelerini kullanmıştı.
Cumhurbaşkanı'nın bu sözlerinden sonra terör örgütü cephesinden önce Almanya'dan önce açıklama yapıldı.Almanya Dışişleri Bakanlığı'nın Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Kuşatma tehdidinin sivil halkın acılarının sürmesine yol açacak" ifadeleri kullanıldı.

 
 

Bu yazı toplam 250 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.