1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. ‘ARIBURUN YARLARI’
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

‘ARIBURUN YARLARI’

A+A-

Sayın okuyucularım, bu yarlar korkunç uçurumlardır. Görenler, korkudan irkilecek, nefesini kesecektir. Bu korkunç uçurumdan bahsederken yazar Salim DAĞ bey 43 bin münevver ilim adamı ve talebelerin şahadetinden bahseder. Nasıl uçurulmuşlar bakalım:

     19. alay harekete geçip düşmanı denize dökmek emrini almıştı. Uzun müddet ilahi söylediler ve ilahilerin akisleri tüm ovada çınlıyordu…

“ Yüzbaşı Mustafa’nın hatıralarından”

      İngiliz komutan Hamilton yayınladığı hatıralarında gördüğü bu manzarayı şöyle anlatıyordu; karada bize kan kusturdukları yetmiyor gibi birde uçarak üzerimize geliyordu. Uçan Türkler diye anlatıyordu bu kahraman Mehmetçikleri.

      Dile kolaymı zormu bilmem ama 4 saat içerisinde 10.000( on bin) 4-5 günde geri kalanı olmak üzere 43000 vatan evladının, Enver Paşa, ittihat terakkinin tayin ettiği Alman Generalin yanlış taktiği ile yapılanları, o günkü halini şöyle gözünüzde hayalinizde bir canlandırın harbin şiddetini daha çabuk kavrarsınız! Yıllar sonra Alman General hatıralarında bunu itiraf etmiştir. Lakin olan bu vatana ve bu vatanın kıymetli evlatlarına olmuştur. Allah c.c. bu millete bir daha o acı hatıraları yaşatmasın.

     O tarihin sahifelerinde silinmez izler bırakan talebe, müderris ve diğer şüheda kardeşlerimize buradan da Fatiha ve ihlâsı şerifler hediye ederek, ziyaret etmenin sevincini, onların karşılaştıkları o acılı anların acısını adeta yaşayarak, ziyaretçi kardeşlerimizin gözyaşları ile oradan ayrılıp, hemen iki yüz metre yukarı da bulunan MEHMET ÇAVUŞ ANITINI, ŞEHİDİMİZİ ziyaret ediyoruz. 

       Buradan CONKBAYIRI ve oradan, şehit dedelerimize vefa borcumuzu bir nebzecik olsun ödeyebilmenin hazzı ile tekrar Gelibolu’ya dönüyoruz, ertesi günü Bursa ziyaretlerine gitmek üzere. (devam edecek)

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.