1. YAZARLAR

  2. Mehmet Kaçar

  3. ARINMA VE YÜCELMENİN TAM ZAMANI
Mehmet Kaçar

Mehmet Kaçar

Yazarın Tüm Yazıları >

ARINMA VE YÜCELMENİN TAM ZAMANI

A+A-

“Nefse ve onu (insanın özü olarak) yaratıp donatana,
Ona kötü ve iyi olma kabiliyetini verene yemin olsun ki:
Nefsini arındıran elbette kurtuluşa ermiştir.
Onu arzularıyla başıboş bırakan da ziyan etmiştir.”(eş-Şems:91).
Bugün bilimi ve teknolojiyi din yerine koyanlar hatta bilimi bir din olarak kabul edenler aldanmışlardır. Bilimin bugünkü haliyle bile canlı bir hücreyi yaratmaktan aciz olduğunu aslında herkes çok iyi görüyor, ölüme çare yoktur, yaratılışın ve ölümden sonrasına ait bilgilerin kaynağı insanoğlunun (beşeri bilgi ve kaynakları da)beyninde yoktur. Aklını doğru kullanan bir insanın gözümüzle gördüğümüz veya görmediğimiz harikûlâde varlık aleminin  yaratıcısının bir büyük ilim ve kudret sahibinin varlığı bilgi ve imanına ulaşamaması da mümkün değildir. Her icat ve her keşif buna götürmektedir.
Biz müminler bir beşer olarak beşer bilgisi ile ulaşamadığımız gayp alemi, yaratılış, baş ve son(kıyamet)... hakkında doğru bilgiyi(hikmeti) yaratanın gönderdiği kitaplardan ve peygamberlerden öğrenebiliyoruz.
İşte o peygamber(s.a)ve o kitap bizlere şöyle demektedir: “Sizi insan olarak yaratan Allah’tır. İnsanlığınızı iyi ve kötü kabiliyetlerini hür iradenizle işletmeniz, bunları nasıl kullandığınızı ortaya koymanız, netice de Yaratan’a mı, şeytan ve nefsinize  mi kul olduğunuzu açığa çıkarmanız için sizi bu dünyada var etmiştir. O çok merhametli olduğu için bu imtihanda sizi kendi halinize de bırakmış, yardımcı olsunlar diye, akıl, izan, düşünce, tefekkürün yanı sıra peygamberler, kitaplar -yani hayat rehberleri/kılavuzları da lütfetmiştir. Bütün bunlara rağmen yine de ayağımızın sürçeceğini, günaha karışabileceğimizi bildiği için bir yandan tövbe gibi telâfi imkanları, bir yandan da şeytana karşı nefsimizin güçlenmesi, bu fırsatların başında zikir ve en büyük zikir olan namaz vardır, oruç vardır, müstesna “lütuf, af, rahmet “günleri ve geceleri vardır.
Bunlar; üç aylar/Receb, Şa’ban ve Ramazan; bu müstesna günler ve geceleri içerisinde barındıran aylardır. Şa’banın ortasının gecesinde daha fazla namaz, zikir ve dua edilmeli, gündüzünde ise oruç tutmakla ilgili rivayetler ve geleneğimiz vardır. Bu savaşın yasak olduğu aylardan sonra gelen bu ayda Araplar savaş ve yağma için sağa sola dağıldıklarından bu aya Şa’ban adı verilmiştir. İslam cahiliyye araplarından devraldığı geleneği ıslah ederek bu ayın müstesana rahmet ve lütuflara kavuşma fırsatı olarak değerlendirmiştir.  Bir hadisi şerifte Şa’ban ayının özelliği şöyle açıklanıyor: Ebû Seleme Aişe Validemize sorar: “Anneciğim bana Peygamberimizin oruç ibâdetini anlatırmısın?  -Peygamberimiz günlerce oruç tutardı, öyle ki herhalde bundan sonra her gün oruç tutacak derdik, bazen de günlerce  - Ramazan dışında- oruç tutmazdı, herhalde bundan sonra (nafile) oruç tutmayacak zannederdik. Aylar içerisinde en çok Şa’ban ayında oruç tutardı; bu ayın günlerinin çoğunda oruçlu olurdu. Demek ki, O(sa) yalnız Şa’ba’nın ortasında bir gün değil, bu ayın çoğunda oruç tutuyormuş.
Recep, Şa’ban ve Ramazan ayları arınmak ve yücelmek için önemli fırsatlar sunan aylardır; ancak bu aylarda yapılacak ibadetlerin yalnızca adı belli, bazı gecelere ve günlere tahsis etmek, bir de belli şekil ve sayıda namaz ibadeti uydurmak uygun değildir(bid’at). Recep ayı’nın ilk cuma gecesi akşam ve yatsı namazları arasında kılınan ve Reğaip namazı denen on iki rek’ât namaz ve Şa’ban ayının ortası gecesi kılınan yüz rek’at namaz güzel iki bidattır; bunlar hakkında ki rivayetlere de, Kutu’l- Kûlüb ve ihya gibi eserlerde yer verilmiş olmasına itibar etmemek gerekir; çünkü aslı yoktur(Nevevî). Arınmak ve yücelmek isteyen bir mümin için tek ve doğru olan tutarlı yol, Peygamber Efendimizin(sa) sahih sünnetini izlemektir vesselam.  Fi Emanillah!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.