1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Arkadaş Seçmek
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Arkadaş Seçmek

A+A-

Öncelikle çocuklarımızın arkadaş seçmesi çok önemlidir. Öyle bir arkadaş seçerse, sonu hüsran olur, öyle bir arkadaş seçerse de istenilen düzeyde bir insan olur.
Bu yetişkinler içinde böyledir.
Bir kimsenin çevresinin ve yaşadığı ortamın insan hayatında önemi büyüktür. İnancımıza göre her doğan çocuk İslam fıtratı üzerine dünyaya gelir ama, daha sonra çocuk ailesi, çevresi, arkadaşları sayesinde ya doğruyu, ya da yanlışı seçer.
Hani bir söz vardır :
“ Arkadaşını söyle, san kim olduğunu söyleyeyim”
Rahmetli Annem de :
“ İs yanına varan is, mis yanına varan mis kokar” derdi.
Birisiyle arkadaşlık kurarken evvela onda şu beş meziyeti aramalı, eğer bunlar varsa dost arkadaş edinmeliyiz.
Öncelikle akıllı mı? Seçtiğimiz arkadaş akıllı olmalıdır. Çünkü ahmakla dostluktan, arkadaşlıktan hayır gelmez. O sana faydalı olmak için bir iş yapayım derken, çoğu zaman zarar verir. Sonra güzel ahlaklı olmalıdır. Kötü huylu kimsede vefa ve iyilik aranmaz. Öfkesine ve nefsine sahip olamayan kimse kötü huyludur. Öyle bir kimseyi dost, arkadaş edinmemelidir. Sen ona hizmet ettiğin zaman o seni korusun. Sen onunla konuşup görüştüğün zaman o sana tatlı dille hitap etsin. Senden bir iyilik görünce, onun değerini bilsin ve bir hatanı görünce onu örtsün.
Salih olmalıdır. Büyük günahları işlemekte ısrar edenlerle arkadaşlık yapılmaz. Allah’tan korkan, günah işlemekte ısrar etmez. Kanaat sahibi olmalıdır. Dünyaya dört elle sarılan kimselerle, dünyaya düşkün olanlarla dost olunmaz. Onun sadakati geçicidir. Çünkü huyu değişken olur.
Doğru olmalıdır. Yalancıyla dost arkadaşlık yapılmaz. Onlar seraba benzerler. Sana uzağı yakın, yakını uzak gösterirler.
Bütün bunlardan başka üç türlü arkadaş vardır. Birisi ahret kardeşidir. Onda yalnız dinle ilgili olan şeyleri görür, öğrenir ve ararsın.
İkincisi dünya kardeşidir. Bunda da yalnız güzel huy bulur ve ararsın.
Üçüncüsü de öyle bir kimsedir ki, onda ne menfaat bulunur, ne de onunla vakit geçirilebilir. Ondan kurtuluncaya kadar onunla güzellikle geçinilmeye bakılır. Ancak bu gibi kimselerden insan ibret dersleri alır. Onda görülen kötülüklerden, çirkinliklerden çekinmeli, uzak durulmalıdır.
Nitekim Peygamber Efendimiz (S.A.V) :
Eğer insanlar başkalarında görüp tiksindikleri şeylerden sakınsalar, edepleri kemale erişir. Terbiye ediciye lüzum kalmaz” buyurmuştur.
 

Bu yazı toplam 292 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.