1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Arsız Güçlü Olunca…
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Arsız Güçlü Olunca…

A+A-

“Arsız güçlü olunca haklı suçlu olurmuş” demiş atalarımız kaç yüz yıl önce! Aslına bakılırsa ABD’nin ülkemizle sorunlar yaşaması ve neredeyse bizi suçlu ilan edip arsızlığını ayan beyan göstermesi atalarımızın öğütlerini doğrulamıştır.

Ülkemizde işlediği suçlar için yargılanıp ceza alan rahip Brunson’un, cezasını çekiyor olması kişisel gelişimi için çok yararlı bir deneyim oldu. Çünkü bu ABD’liler gittikleri her ülkede her .oku yiyip ellerini kollarını sallayarak ülkelerine dönmeyi alışkanlık haline getirmiş olmalarından dolayı bu sefer ezberleri bozuldu. Önce fazla uzun sürmeyeceğini ümit ettiklerinden sözde nezaketlerini bırakmadan diplomatik ve politik yollardan yargıdan kaçırmayı denediler. Baktılar ki Türkiye ödün verecek gibi görünmüyor bu sefer olanca güçleriyle havlamaya başladılar. Türkiye nedense bilmiyorum rahibin cezasını şimdilik ev hapsine çevirmiş olmasına rağmen havlamaya devam etmeleri insani ve iletişim becerileri konusunda ciddi eksikleri olduğunu gösteriyor. Bu olayla, ABD’lilerin diğerlerine saygı duyma, hukukun kendilerini de kapsadığını bu nedenle diğer toplumlarda misafirliği abartmadan toplumsal ve hukuk kurallarına uymaları gerektiğini anlamış olmaları gerekir. Türkiye eski Türkiye olmadığı için yeni durumu kabullenip uyum sağlamaları için biraz zamana ihtiyaçları var.

Bu olayla ilgili Türkiye’nin gösterdiği tutumu küçümseyen, “yarın elini kolunu sallayarak gider” deyip kinaye yapanların da ülkemizin içinde bulunduğu yeni duruma alışmaları ve uyum sağlamaları biraz zaman alacak gibi görünüyor. Sanki var ya Türkiye geri adım atsa (bana göre ulusal menfaatlerimizin gereği neyse o yapılmalı) zil takıp oynayacaklar! Döviz ve altının yükselmesine bile ümit bağlamış olup muhalefetliğin ötesine geçenler var. Hatta bağımsızlık ve özgürlükler konusunda mangalda kül bırakmayanların bu döviz konusunda daha çok eleştirdiklerini söyleyebilirim. Yani onlara göre bağımsız olacağız ama düşmanımız olmayacak, Batının ve ABD’nin her dediğini yapacağız ama bize saygı duyup değer verecekler! Böyle bir ilişkide, ne insanlar arası ne de toplumlar arası ilişkide asla saygı ve değer göremezsiniz.

Biz de bu konuda bir karar arifesindeyiz. Esasında devleti yöneten siyasi irade Batılıların her dediğine evet diyerek ilişkilerin sağlıklı olmayacağını biliyor. Ya hakkımız olanı almak için riske gireceğiz ya da sürekli horlanan ve müdahale edilen 3. Dünya ülkesi bir ülke olacağız. Bu nedenle uygar milletler nezdinde hakkımız olan sevgi ve saygıyı görmek için tarihsel mirasımıza uygun büyük devlet anlayışında olmalıyız. Devletimiz da tam olarak bu anlayışa sahip çıkıp hakkımız olan coğrafyaya huzur ve barışı getirmek çalışmaktadır.

Böylece biz de “haklı güçlü olunca, arsız cezasını çeker” deyip atalarımızın sözünü tersinden doğrulamış olacağız. Selam ve dua ile.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.