1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Ali ACAR

  3. Artçı sarsıntılar istikrarı bozamaz,yeri sağlamlaşır
Prof. Dr. Ali ACAR

Prof. Dr. Ali ACAR

Yazarın Tüm Yazıları >

Artçı sarsıntılar istikrarı bozamaz,yeri sağlamlaşır

A+A-

17 Aralık’ta ülkemizde ekonomikve siyasi yapıdaki olumlu gelişmeleri hedef alan hükümeti devirmeye yönelikbaşlatılan yolsuzluk ve rüşvet operasyonunu, tüm kamuoyu katmanları tarafındandoğru olarak algılandı...Bu algılama bizim yaptığımız araştırma tarafından dasağlam temellere oturmuş oldu.
Hükümete yakın olan kesimlerdeolduğu gibi hükümete karşı olan kesimlerde de operasyonun, hükümeti yıkmaya, karalamayayönelik olduğu herkes tarafından anlaşılmış oldu. Aklı selim olan insanlarımızarağmen hala toplum içerisinde basireti bağlanmış kişileri de arasıragörmekteyiz. Yok efendim hükümet başarısızlığını cemaate yıkmak istiyor şeklinde yersizsöylemlerde ısrar edip durmaktadırlar.
Ülkeyi derinden sarsarak depremoluşturmaya ve ekonomik yapıda üst üste şoklar oluşturmaya yönelik girişimler;Hükümet erken hareketi sonucu yerinde tespit ve politikalar hemen aslı astarıolmayan temelsiz operasyonu yapançevrelerin önünü engellemiş oldu. Bazı sarsıntılar da oluşturulmayaçalışılmaktadır ama siyasi idaresinin esnek yapılanması bu şok ve sarsıntılarıemme’ ve yok etme gücüne de sahip bulunmaktadır.
Bu operasyon sadece 17 Aralık operasyonuyla sınırlı kalmayıp,hükümeti daha farklı mecralardan köşeye sıkıştırmaya çalışacaklar ve özelliklepolis teşkilatı ile yargıyı, operasyondaki amaçlarına uygun olarak kullanmayaçalışacaklardı.Ama değirmenin suyu o yönde akmayınca yel değirmenlerininçarkında 180 derece dönüşüm oluverdi. Daha doğrusu hedefe isabet sağlanamayıncabazı çevreler tarafından iyi niyet mektubları piyasaya sürülüverdi.
Öncelikle sorulması gerekensoru şu olmalı! operasyon kimin işi, sırf cemaatin mi yoksa cemaat de buoperasyonda istifade edilen taraf mı?
Cemaatin operasyonda parmağıvar ama niye bu duruma aracı oldular..Bunların açıklamaları ileri ki günlerdeortaya dökülecektir.
Oysa onların anlayamadığı dışgüçler Türkiye’nin güçlenmesini istemiyor, bölgede jeo politik ve jeo enerjialanında ülkemizin son yıllarda yatırımprojeleri anlamında atmış olduğu adımlardan bir hayli rahatsız oluyorlar ve burahatsızlıklarını hiç çekinmeden de gündeme getiriyorlar.
Bunlardan önemlilerindenbirisi; İstanbul’da yapımına başlanan 3. havaalanı projesine karşıdır.
Bu önemli projeler ve 3.havaalanını hizmete sokulduğu zaman Avrupa’nın en büyüğü olacak ve Avrupa ileAsya arasında toplanma merkezi konumunu üstlenecek.

Bundan rahatsız olan ülke Batıülkeleri vardır.
Bir başkası, Türkiye’nin KuzeyIrak petrollerinin Ceyhan üzerinden akıtılarak buradan batı pazarına açılmasınakarşıdır. Türkiye, Kuzey Irak petrollerinden niçin nemalanıyor diye adeta kendikendini yiyenler bulunmaktadır.
Sayın Başbakanın dillendirdiğifaiz lobisi ne gelince; Türkiye’de faizlerin düşmesi ise faizcilerin işinegelmiyor, faiz yüksek olsun ki, Türkiye ve Türk şirketlerinin hisselerinionları zarar uğratarak gasbedilsin veçalışmadan emek sarfetmeden daha fazlakazanalım anlayışları hüküm sürsün istekleri ön plana çıkmaktadır.
Onlar açısından Türkiye yıllık faizi yüzde 4,6’ya kadarindirmesiyle bir anda tepkileri toplamıştır. Tepkileri toplamış derken,Türkiye, kendi açısından doğru olanı yapmıştır ama bu yapılanlar dış güçlerinişine gelmediği için, Türkiye’yi karıştırıp istikrarsızlığa yelken açılmasını istemektedirler.
İstanbul Boğazı’na yapılmaktaolan üçüncü köprü, termik santraller, Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayanMarmaray projesinin uygulamaya geçmesi, IMF’den borç alan değil borç veren konumagelinmesi de dış güçleri rahatsız etmiştir.
Tüm bu sebepleri ardardayazdığımızda, Türkiye’nin karşısına karşı bir blok çıkmaktadır ve bu blok,ülkemizin hayrına rüya görmekten uzak olduğu için her türlü Bizans oyunlarınoynanmasını gözardı edilmesi de gerekir.
Bu gerçekler orta yerdedururken, kendi içimizdeki menfaat çevrelerinin de her an dış güçlerle işbirliği içine gireceği ve girdiği kabul edildiğinde, Türkiye’yi zor durumadüşürecek operasyonları her an beklemek gerekiyor...
Bu operasyon sonrasındaTürkiye, maddi ve manevi olarak kayıplara uğradı ama kısa zamanda toparlayarak,kendi kamuoyunu inandırması ve muhtemel gelecek operasyonlara karşı önlemalması, belki ödenecek daha ağır bedelleri de şimdilik durdurulmuş oldu.
Başbakan Erdoğan her zamanolduğu gibi bu operasyonun karşısına da dikildi, milleti yanına aldı vemilletle yürümeye devam etti. Milletin gücünün ancak seçimle olacağını bilenlerde yavaş yavaş sinmeye başladılar
Kendisine ve Cumhurbaşkanıolmasını engellemeye yönelik bu operasyonlara karşı atağa geçen BaşbakanErdoğan, bu operasyonları yapanların yanına kar bırakılmasına da hiç niyetlideğil.
Halkın büyük desteğine rağmenne Başbakan Erdoğan’a ne hükümetine ne de hükümet bahane edilerek TürkiyeCumhuriyeti Devlet’ine kimse zarar veremez, vermeye kalkanlar da genel seçimlerdeolduğu gibi yerel seçimlerde de bumilleti karşısında bulurlar, ve bulacaklardır…Güzel bir Mevlana sözü “Aç gözlülük ve dünya nimetlerini elde etme hırsı, insanıhakkı olmayan şeylere el uzatmaya zorlar”.

 

Bu yazı toplam 259 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.