1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Aşçı Dede Mutfak Günleri başlıyor
Aşçı Dede Mutfak  Günleri başlıyor

Aşçı Dede Mutfak Günleri başlıyor

Ateşbaz-ı Veli Aşçı Dede Mutfak Kültürü Günleri’nin 28 Eylül’de başlayacağını aktaran Fatma Toru, “Yurt dışından, uluslararası arenada, gastronomi alanında etkin kişi ve kurumlar varsa hepsi Ateşbaz-ı Veli’yi biliyor ve inceliyor. "dedi.

A+A-

Nagihan ÇAPKIN

Meram Belediyesi tarafından 28-30 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek olan ‘Ateşbaz-ı Veli Aşçı Dede Mutfak Kültürü Günleri’yle ilgili basın toplantısı gerçekleştirildi. Bacıyan-ı Meram Kadın Girişimci Kooperatifi’nde gerçekleştirilen toplantıya Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, Anadolu Mutfak Derneği Başkanı Adnan Şahin, Meram Muhtarlar Derneği Başkanı Ali Ermiş ve meclis üyeleri katıldı.

Ateşbaz-ı Veli Aşçı Dede Mutfak Kültürü Günleri’yle ilgili açıklama yapan Fatma Toru, dünyada yükselen bir gastronomi algısının olduğuna dikkat çekti. Gastronomi denildiğinde yeme içmenin yanında sanatsal ve kültürel bir yapının da akla geldiğini söyleyen Toru, “Kadim bir medeniyetin temsilcileri olarak bulunduğumuz coğrafyada Anadolu’da onlarca medeniyete ev sahipliği yaptık. Oldukça zengin bir yemek ve mutfak kültürümüz var. Dünya mutfağında da önde gelen lezzetler arasındayız. Özellikle 2010 yılında Anadolu Mutfak Kültürü Derneği tarafından İstanbul’da Ateşbaz-ı Veli Mutfak Kültürü etkinlikleri adı altında başlayan etkinlikler 2014 yılından itibaren belediyemizin teklifi üzerine Konya’da icra edilmeye başladı. Ateşbaz-ı Veli Meram’da meftun. Meram’da meftun olması mekanla programın ilişkim kurulması anlamında da önemliydi.” şeklinde konuştu.

YENİ FORMAT, YENİ İSİM

Bu seneki programın yeni bir formatla ve yeni bir isimle tekrar şekillendirildiğini vurgulayan Toru, programın adının ‘Ateşbaz-ı Veli Aşçı Dede Mutfak Kültürü Günleri’ etkinlikleri olduğunu kaydetti. Bu seneki etkinliklerin Perşembe günü başlayacağını belirten Toru, 3 gün gerçekleşecek etkinlikler hakkında şunları söyledi: “İlk gün sabah Mevlana Müzesi ziyaretinden sonra Ateşbaz-ı Veli Türbesi’nin ziyareti, kazan açma merasimi, Mevlevi kültürünün canlandırılması, Şehrin Tasarım Atölyesi’nde Nevin Halıcı hanımefendinin belediyemize devrettiği mutfak araçlarının tanıtıldığı serginin açılışı gerçekleşecek. Ertesi gün programımız belediyemize bir yıl önce devrolan Tantavi Ambarı’nda devam edecek. 1850’li yıllarda yapılmış tarihi bir yapıdır. Bu  tarihi ve kültürel yapıda restorasyon çalışmalarına başlayacağız. Restorasyona girmeden önce eski haliyle nostalji olsun Ateşbaz-ı etkinliklerimizi burada yapalım seneye de restorasyon çalışmaları tamamlandıktan sonra yeni haliyle programlarımızı burada icra etmeye devam edelim istedik. Geçen sene olduğu gibi bu senede gastro şovlar, tanıtımlar, etkinliklerimiz dolu dolu devam edecek.”

ATEŞBAZ-I VELİ, SADECE MUTFAK EKOLÜ DEĞİL

Fatma Toru, Ateşbaz-ı Veli’nin kendileri için sadece mutfak ekolü olmadığını aynı zamanda eğitim ve terbiye makamı da olduğunu dile getirdi.  Toru, “Turizm potansiyeli yüksek olan bir şehiriz. Hem inanç turizmi açısından hem tarihi yerlerimiz açısından. Ama özellikle Ateşbaz-ı Veli Türbesi’nin uluslararası arenada adına türbe yapılan ilk aşçı olması nedeniyle tüm gastronomi çevrelerinde bilinmesi, ki biz elimizdeki değerin farkına varamadık son 5 yıla kadar. Yurt dışından, uluslararası arenada, gastronomi alanında etkin kişi ve kurumlar varsa hepsi Ateşbaz-ı Veli’yi biliyor ve inceliyor. Ateşbaz-ı Veli’yle bu şehrin ön plana çıkması lazım.” ifadelerini kullandı.

ADINA TÜRBE YAPTIRILAN DÜNYADAKİ İL AŞÇI

Son olarak Anadolu Mutfak Derneği Başkanı Adnan Şahin, Ateşbaz-ı Veli’nin sadece Konya ile ilişkilendirilmesinin doğru olmadığını kaydetti. Ateşbaz-ı Veli’nin 12. yüzyılda adına türbe yapılan dünyadaki ilk aşçı olduğunu söyleyen Şahin, “Şüphesiz aşçı olmanın yanında başka özellikleri de var ama bizim açımızdan aşçı olması çok önemli. Osmanlı mutfağı, Türk mutfağı hep konuşulur ama Selçuklu mutfağı hiç aklımıza gelmez. Oysa bu topraklarda mutfağın temelini oluşturan Selçuklu mutfağıdır. Selçuklu yemekleri yarışması yapılacak 6 otelin katılmasıyla. Önümüzdeki yıl bunu ulusal düzeye çıkarmaya çalışacağız.”diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.