1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Asgari Ücret
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Asgari Ücret

A+A-

Türkiye’de işsizlik artış gösteriyor.
Tabi ki bu artış nesnel değil. Kimileri iş beğenmiyor, kimileri aldığı ücreti az buluyor. Kimileri ise İş- kur aracılığı ile iş bulamayacağı için bu kuruma kayıp yaptırmıyor.
Bir başka konu da işi olduğu halde, daha kolay, daha rahat iş aradığından işsiz olarak iş kura işsizim deyip başvuruda bulunmaktadır.
Bunların içinde gerçek olanlar var, gerçeği yansıtmayan rakamlar var. Gerçek olan ise Türkiye’de işsizlik belli kentlerde çok fazla, bu yüzden bu kentler hep göç veriyor, kimi kentlerde ise işsizlik çok az durumda.
Ancak madalyonun bir başka yüzü daha vardır ki, burada durulmalıdır. Türkiye’de asgari ücret çok düşüktür.
Yeni yıla girmek üzereyiz.Yeni yıl öncesi bugünlerde asgari ücret tespit komisyonu toplantılar yapacak ve yeni yıl öncesinde asgari ücret yükseltilecektir.
Türkiye her konuda zor bir dönemeçten geçmektedir. Ekonomi her ne kadar güllük gülistanlık gösterilse de çok iyi görünmemektedir. İşçi de haklı, işveren de …
Gerçek şu ki, insanlar insan gibi yaşayacak bir ücret talep etmektedir. Türkiye’de gelir dağılımı zaten oldum olası bozuktur. Bu hükümet umuyorum ki, bu gelir dağılımındaki adaletsizliği giderecek ya da asgariye indirecektir. Gelir dağıtımındaki adaletsizlik, toplum içinde sıkıntıları da birlikte gün yüzüne çıkartmakta ve katmalar arasındaki barışı zedelemektedir.
Türkiye’de aynı durum emekliler içinde söz konusudur.
Bir kısım emekli insanlar belli oranlarda prim ödemesiyle tabandan aylık alırken, bir kısım insanlar ise en üst düzeyde aylık almaktadır. İki kişi arasında ise uçurumlar vardır. Düzenlemeler ile bu uçurum biraz olsun azaltmasına rağmen makas yine büyük.
Türk-İş Konya İl temsilcisi Necati Kökat “ Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 1.232,35 TL, Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı(yoksulluk sınırı) ise 4.014,17 TL Hesaplanan bu tutar, dört kişilik bir ailenin yaşadığı haneye aylık olarak girmesi gereken toplam gelirdir.”dedi
2014 Aralık ayı itibariyle çalışanların geçim koşulları değerlendiren Türk-İş Konya İl Temsilcisi Necati Kökat;” TÜRK-İŞ’in verileri temel alındığında 2014 Aralık ayı itibariyle “mutfak enflasyonu”ndaki değişim şöyle olmuştur: Dört kişilik bir ailenin “gıda için” yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 0,61 oranında artmıştır. Bir önceki yılın aynı ayına göre artış oranı yüzde 13,94’tür. Gıda enflasyonunda oniki ay itibariyle artış oranı yüzde 13,94 olmuştur. Yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 14,08 olarak hesaplanmıştır.”dedi
Kuşkusuz hesaplanan bu tutarın ücret düzeyi olarak değerlendirilmemesi gerekir. Günümüz koşullarında, insana yakışır bir geçim düzeyi gerçekleştirebilmek için haneye girmesi gereken ve fakat ülkede uygulanan düşük ücret politikası nedeniyle girmeyen bu tutar yoksulluğun boyutunu ortaya koymaktadır.
Dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı bir önceki yılın aynı ayına göre 151 TL ve yaşam maliyeti ise 491 TL artış göstermiştir. Çalışanların ağırlıklı bir kesiminin aylık gelirlerindeki artış bunun çok gerisinde kalmıştır.
Hükümet, işci ve işveren temsilcileri yukarıdaki tabloyu dikkate alıp, asgari ücreti belirlemeli. Hükümet emeklinin durumunu da düzeltmelidir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.