1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Asgari Ücret Tartışması
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Asgari Ücret Tartışması

A+A-
Gerek 7 Haziran seçimleri öncesinde, gerekse 1 Kasım seçimleri öncesinde ve partilerin taahhütleri arasında en çok dikkat çeken şeyin asgari ücret atışı olduğu görülüyordu.
7 Haziran seçimleri öncesinde AK parti hükümeti bu konuda olaya pek sıcak bakmıyordu ve “Kaynak nerede” sorusunu soruyordu. Muhalefet ise bol keseden bu işin üstüne gitmekteydiler.
1 Kasım seçimleri öncesinde ise yine bu konu gündemdeydi.  Muhalefet  partileri yine yüksekten uçarken, AK parti ‘de asgari ücreti  bin 300 TL.ye çıkartılacağını taahhüt etmişti.  Gerçekçi bakarsanız muhalefetin vaadi bir yana, en makul olanı da doğrusu AK parti’nin bin 300 TL. si idi.

Şimdi seçim bitti. Hükümet kurulma aşamasında. Başbakan Ahmet Davutoğlu ise hükümet olarak ilk  çözecekleri vaatlerin başında  asgari ücret olduğunu, bunun içinde Başbakan Davutoğlu ile  işçi- işveren kesiminin katıldığı bir toplantı geçtiğimiz akşam yapıldı. Başbakan her iki kesiminde sözünü dinleyip son kararı verecek.
Başbakan Ahmet Davutoğlu “Bundan dönüş yok. Taahhüt ettik. Yerine getireceğiz” demektedir. Yalnız bu konuyu enine boyuna tartışmak gerekir. Bir defa seçim öncesinde gerek  iktidar, gerekse muhalefet  vaatlerde bulunurken,  çok ciddi olarak işveren kesiminden bir ses çıkmadı. Şimdi ise belki haklı olabilirler İşveren kesimi bu asgari ücretin  müesseselere büyük yük getireceğini belirtiyorlar.
Şimdi iki tarafta haklı. Bir tarafta asgari ücret Türkiye’de çok düşük, bir tarafta da işsizlik oranı yüksek. Bu rakama çalışacak çok insanda bulunuyor. Esas sorunda burada düğümleniyor.
Avrupa ülkeleri içinde SGK prim oranı en yüksek olan ülke Türkiye’dir. Bugün SGK prim oranı yaklaşık yüzde 16 civarındadır.  Eğer asgari ücret artılacaksa  hükümet bunun bir kısmını sübvanse etmelidir. Belki bugün yeterli olmayabilir ama, gelecekte bu iş iş vereni rahatlatabilir.
Bir şeye daha dikkat etmek gerekir. İşveren teşvikleri iyi kullanmalıdır. İşbaşı eğitim programları ile işçi almalıdır. İş_Kur’dan  bu kimseler alınırsa uzun süre devlet bu kimselerin primini, hatta belli zaman dilimi içinde maaşını da ödemekte ve böylece de işveren rahatlamaktadır.

Asgari ücret tespit komisyonu Aralık ayında toplanacak. Yeni asgari ücret olarak düşünülen bin 300 TL. ise Ocak 2016 dan itibaren ödenecektir. Hükümet işverenin prim ödemesini tolere edebilmelidir.
Yoksa bu asgari ücret artışı ile gizli işçiler ve kaçak işçiler istihdam edilecek, sıkıntılar artacaktır. Bunun yanı sıra belki de işsizler ordusuna yeni işsizler ilave edilecektir.
Bir kısım işverenler ise asgari ücretin tespiti ile 2 yıl kadar artış olmamasını istemektedirler. Buda mümkün görülmüyor. Çünkü Türkiye’de asgari ücret 6 ayda bir artış gösteriyor. Kısacası bu konunun çok tartışılacak, işçi- işveren kesimi, hatta hükümeti de karşı karşıya getirecek gibi görünmektedir.

Yazımızı Hz. Peygamber’in bir sözü ile bitirelim.
 “İşçinin ücretini alın teri kurumadan önce ödeyiniz.”
Bu yazı toplam 157 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.