1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Asgari Ücret Ve Türk-İş Tespiti
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Asgari Ücret Ve Türk-İş Tespiti

A+A-

Ekonominin bilinen bir kuralı vardır:
“İhtiyaçlar sınırsız, kaynaklar sınırlıdır.”
Sınırlı kaynaklarla, sınırsız ihtiyaçları karşılamak çoğu zaman kolay olmamaktadır.
Nüfus artıyor,
Kaynaklar daralıyor,
İhtiyaçlar artıyor.
Yönetenlerde, yönetilenlerde zor bir süreçten geçmektedir. Buna karşın geçen yıl en yoksul yüzde 20 ile en zengin yüzde 20 arasındaki gelir farkı 7,7 kat olarak hesaplandı. Bu fark, bir önceki yıl 8 kat olmuştu. Yüzde 20’lik gruplarda, en yüksek gelire sahip son gruptakilerin toplam gelirden aldığı pay yüzde 46,6 iken, en düşük gelire sahip ilk gruptakilerin toplam gelirden aldığı pay yüzde 6,1 oldu. Buna göre, son yüzde 20’lik grubun toplam gelirden aldığı pay, ilk yüzde 20’lik gruba göre 7,7 kat oldu. Kentsel yerlerde 7,2 kırsal yerlerde ise 6,5 olarak hesaplandı.
Gelir dağılımı eşitsizlik ölçütlerinden gibi katsayısı bir önceki yıla göre 0,002 puan düşüş ile 0,400 olarak tahmin edildi. Katsayı, kentsel yerleşim yerleri için 0,392, kırsal yerleşim yerleri için ise 0,365 olarak hesaplandı. Gelirin nüfusa dağılımındaki eşitsizliğin grafik gösterimi olan Lorenz eğrisinde Türkiye geneli için bir önceki yıla göre gelir dağılımında önemli bir değişim olmadığı eğrilerdeki çakışma ile görüldü.
Bugün maalesef devletin kaynakları da oldukça kısıtlı. Asgari ücret yetersiz. Ne yazık ki, buna rağmen biraz hovardaca harcamalarda yapılmakta, Türk halkının ihtiyacı göz ardı edilirken, bazı harcamalar gereksiz şekilde yapılmaktadır.

Türk-İş Konya İl Temsilcisi Necati Kökat, “ Kasım 2014 ayında dört kişilik ailenin açlık sınırı 1.225, yoksulluk sınırı 3.990 Tl olarak belirlenirken, bir kişinin yaşam maliyeti 1.448 TL, Mutfak harcamasında aylık artış % 1.61 ve oniki aylık artış yüzde 14.97 oranında, Fiyat artışları ise devam ediyor.
TÜRK-İŞ tarafından, çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay düzenli olarak yapılan “açlık ve yoksulluk sınırı” araştırması bu değerlendirme ile 27 yılı geride bıraktığını belirten Türk-İş Konya İl Temsilcisi Necati Kökat “ 2015 yılında geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere önümüzdeki ay toplanacak olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, Anayasada da yer aldığı üzere, asgari ücretin tespitinde “çalışanların geçim şartları” ile ekonomik durumu da göz önünde bulundurmak durumundadır. Asgari ücretin aylık net 891,03 TL olduğu günümüzde çalışanların geçim koşulları, TÜRK-İŞ araştırmasına göre 2014 Kasım ayı itibariyle şu şekildedir: Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması
gereken gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 1.224,87 TL, Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı (yoksulluk sınırı) ise 3.989,80 TL
Hesaplanan bu tutar, dört kişilik bir ailenin yaşadığı haneye girmesi gereken toplam
gelirdir. Aile bireyleri dikkate alınmadan, sadece tek bir çalışanın yaşama maliyeti
hesaplandığında, günümüzde karşılığı 1.447,67 TL’ye ulaşmaktadır.
Dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı bir önceki yılın aynı ayına göre 160 TL ve yaşam maliyeti ise 519 TL artış göstermiştir. Bir işçinin, sadece kendisi için yapması gereken gıda harcaması tutarı bir önceki yıla göre 46 TL, temel ihtiyaçları için yapması gereken toplam harcama ise 276 TL artış göstermiştir.
Devletin resmi verilerine göre, ülke genelinde ortalama kira tutarı günümüzde ayda 615TL’dir. Ancak işveren ve hükümet temsilcileri tarafından -işçi kesimi temsilcilerinin muhalefetiyle- belirlenen asgari ücret günümüzde sadece 891,03 TL’dir. Ve özel kesimde bu ücret düzeyinde çalışmak durumunda/zorunda olan milyonlarca işçi bulunmaktadır. Yapılacak düzenlemeyle bu milyonlara yüz binlerce göçmen ve sığınmacı çalışan da eklenecektir.
TÜRK-İŞ’in verileri temel alındığında 2014 Kasım ayı itibariyle “mutfak enflasyonu”ndaki değişim şöyle olmuştur: dört kişilik bir ailenin “gıda için” yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 1,61 oranında artmıştır. Yılın ilk onbir ayı itibariyle artış oranı yüzde 13,25’tir. Gıda enflasyonunda 12 ay itibariyle artış oranı yüzde 14,97 olmuştur. Yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 13,74 olarak hesaplanmıştır.
Hükümet bütün bunları dikkate alarak, çalışanın ve yaşayanın yaşam düzeyine göre bir ücret politikası geliştirmelidir.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.