1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Asgari ücrette açlık sınırının altına inilmemeli
Asgari ücrette açlık sınırının altına inilmemeli

Asgari ücrette açlık sınırının altına inilmemeli

Asgari ücrette son toplantı 28 Aralık’ta

A+A-

2018 yılında geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları başladı. Vatandaşlar Asgari Ücret Tespit Komisyonu’ndan çıkacak sonucu merakla beklemeye başladı. Yapılan görüşmelerde işçi tarafını Türk-İş, işveren tarafını ise Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil ediyor. 2018 yılında geçerli olacak asgari ücretin ne kadar olacağıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Konya Şube Başkanı Abdulkadir Tamak, TÜİK’in açıkladığı açlık sınırının asgari ücret olarak kabul edilmesi gerektiğini savundu. 
HAYALİ RAKAMLAR SUNMUYORUZ
Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda hayali rakamlar yerine gerçekçi rakamlar sunduklarını dile getiren Başkan Tamak, “Bizim buradaki talebimiz afaki rakamlar ya da gerçekliği yansıtmayan rakamlar değil. Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı)  bin 567 lira 45 kuruş olarak belirlendi. Bekar bir çalışanın aylık yaşama maliyeti ise bin 948 lira 56 kuruş olarak hesaplandı. Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 5 bin 105 lira 71 kuruş oldu” şeklinde konuştu.
img_1785-001.jpg
İŞVEREN BİN 404’Ü ÇOK GÖRÜYOR
!Biz geçen yıla kadar asgari ücretin belirlenmesine imza atmadık” ifadesini kullanan Başkan Tamak, işverenlerin bin 404 lirayı bile çok gördüklerini belirtti. Başkan Tamak, şunları söyledi: ”Geçen yıl belirlenen asgari ücreti işverenler kabul etmedi ve imza atmayacaklarını söyledikleri için biz imza attık ve ilk defa asgari ücretin belirlenmesine imza attık. Bu yılki talebimiz, TÜİK’in açıkladığı açlık sınırının asgari ücret olarak belirlenmesidir. Benim kendi şahsi görüşüm ise yine açlık sınırın altında bir ücret belirleneceği yönünde. Çünkü işverenler bin 404 lirayı bile çok görüyor ve hükümet bin 500 liradan fazlasını vermez.  Asgari ücret tespit komisyonu daha bir defa toplandı ve sadece biz bir teklif sunduk. İşverenlerle hükümet kanadı bir teklif sunmadı. 14 Aralık’ta ikinci defa toplandığımızda teklifleri alacağız ve ona göre bir yol haritası çizeceğiz. 28 Aralık’ta beşinci ve son defa toplandığımızda asgari ücret açıklanmış olacak. Biz hükümetin teklifine bakacağız ve ona göre asgari ücretin belirlenmesine imza atacağız.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.