1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Aşı reddi hastalıkları artırıyor
Aşı reddi hastalıkları artırıyor

Aşı reddi hastalıkları artırıyor

Son dönemlerde aşı üzerine yapılan tartışmalar artarken, aşı reddi tüm dünyada tartışılan bir konu haline geldi..

A+A-

“TOPLUMSAL HASSASİYET GÖSTERİLMELİ”
Aşı reddine ilişkin  değerlendirmede bulunan  Konya  Tabip Odası Başkanı Dr. Seyit Karaca, aşı reddine karşı toplumsal bir hassasiyet gösterilmesi gerektiğine vurgu yaptı.  Seyit Karaca, “Aşı reddinin önlenebilmesi için sadece sağlıkçıların değil sosyal faktörlerin, eğitimcilerin, din adamlarının da devreye girmesi gerekiyor..” dedi.
Ülkemizde özellikle aşıyla önlenebilir hastalıklarda şu an için ciddi bir artış görülmüyor, ancak bu ileride önlenebilir hastalıklarda bir artış yaşanmayacağı anlamına gelmiyor diyen Dr. Karaca konuşmasını şöyle sürdürdü : “Bugün bulaşıcı hastalıklar ve çocuk hastalıkları açısından ülkemiz iyi bir noktada ama maalesef hem ülkemiz hem de Avrupa’da aşı karşıtlığı artıyor. Hem Konya hem de ülkemiz genelinde aşı reddinin artış gösterdiğine dair bir takım değerlendirmelerde bulunduk.  Potansiyel risk taşıyan çocuk çağı hastalıkları açısından aşı yapılması çok önemli.  Aksi takdirde aşı karşıtlığının yaygınlaşması durumunda Polio (çocuk felci),  kabakulak, boğmaca, difteri, kızamık, suçiçeği vb. hastalıklarda artış yaşanması kaçınılmaz”
AŞI REDDİNİN SEBEPLERİ
Aşı reddinde yaşanan artışın nedenlerini sıralayan Seyit Karaca, “ Aşı karşıtlığı tamamen kulaktan dolma ve bilimsel hiçbir  dayanağı olmayan bazı gerekçelerle artış gösteriyor. Kimi insanımız modern tıp uygulamaları yerine alternatif tıp olarak varsayılan ve halk arasında kocakarı ilacı olarak tabir edilen yöntemlerle aşıyı ret ediyor. Ama bu kocakarı ilaçları her tedavi için uygulanabilir değil. Bu yüzden vatandaşlarımız muhakkak hekimlere görünmeliler.” ifadelerini kullandı. DİLHAN DUMANOĞLU

276424.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.