1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Aşıkpaşa Türbesi'e Konya imzası
Aşıkpaşa Türbesi'e Konya imzası

Aşıkpaşa Türbesi'e Konya imzası

Mutasavvuf halk şairi Aşıkpaşa’nın Kırşehir’de bulunan türbe örtüsü Kırşehir Valiliği tarafından, Konya Olgunlaşma Enstitüsü’ne hazırlatıldı.

A+A-

 Konya Olgunlaşma Enstitüsü tarafından 4 proje, 10 kompozisyon hazırlandı. Başarı ile sonuçlandırılan çalışma, Konya Olgunlaşma Enstitüsü öğretmenleri tarafından teslim edildi. Aşıkpaşa Türbesi’nin sanduka örtüsü değişimine Cumhurbaşkanı Baş Danışmanı Yalçın Topçu da katıldı.

Konya Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Zerrin Kırtıl, Manevi ve kültürel değerlerimiz içinde yer alan Aşık Paşa Hz. Türbesinin sanduka örtüsünü yenilemenin okulları için gurur kaynağı
olduğunu belirtti. Yapılan çalışma ile ilgili bilgiler veren Kırtıl şunları söyledi: “-Desenler, Aşık Paşa’nın yaşadığı dönemi yansıtması için Selçuklu Dönemi eserlerinden seçilmiştir. Kompozisyon düzenlemesinde ise üslup olarak Selçuklu Mezar Taşları dikkate alınmıştır. Örtüde süslemelerin yanı sıra tevhit ve ayetten oluşan hatlar bulunmaktadır.”
Ankara-Kayseri karayolu üzerinde bulunan Aşıkpaşa Türbesi’nde gerçekleşen sanduka örtüsü değişimine Cumhurbaşkanı Baş Danışmanı Yalçın Topçu, Ordu AK Parti milletvekili Metin Gündoğdu, Vali Necati Şentürk, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, AK Parti İl Başkanı Mustafa Kendirli katıldı.
Kırşehir İl Müftüsü Mehmet Şahin tarafından yapılan duanın ardından Konya Olgunlaşma Enstitüsü tarafından hazırlanan sanduka örtüsü tekbirler eşliğinde sarıldı.
Aşıkpaşa Türbesi, Kırşehir merkez Aşıkpaşa mahallesinde yer alıyor. 13. yüzyılda eserlerini Öztürkçe yazan ve Türkçe’nin zenginliğini savunan mutasavvuf halk şairi Aşıkpaşa bu türbede yatmaktadır. Türbe 1333 yılında Aşıkpaşa’nın yeğeni ve Eratna veziri Köse Peygamber Alaaddin Ali Şah Ruhi tarafından yaptırılmıştır. Türbe planı bir koridor ve mezarın bulunduğu kare bölümden ibarettir. Taç kapısına bu günkü Tıp rozetini andıran bordür çevrelemekte olup yana alınmış taç kapısının kavsarası istiridye nişi şeklindedir, tamamen mermerden inşaa edilen türbe Selçuklu mimarı sanatından sonra yeni bir mimari üslubun tek örneği olarak kalmıştır.HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.