1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Asılsız çağrıya idari ceza
Asılsız çağrıya idari ceza

Asılsız çağrıya idari ceza

Konya Valiliği 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü İrfan Yüksel, vatandaşların gereksiz yere 112 Acil Çağrı Merkezi’ni meşgul etmemeleri gerektiğini, meşguliyetin devamı halinde bunu yapanlara idari para cezası uygulandığını söyledi.

A+A-

Dilhan DUMANOĞLU
Konya Valiliği 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü İrfan Yüksel, gelen asılsız çağrılar nedeniyle çok zorlandıklarını, bu çağrıların geçen yıllara oranla daha azaldığını; fakat rakamların yeterli olmadığını dile getirdi. Acil çağrılarda saniyelerin bile öneminin çok büyük olduğunu ifade eden İrfan Yüksel, “Çağrı Merkezimize 2016 yılında toplam 2 milyon 737 bin 340 çağrı geldi. Bunun 531 bin 22’si gerekli çağrı olup, 2 milyon 206 bin 318’i gereksiz çağrıdır. Yani bu, yüzde 80’i demek oluyor. 2017 yılında ise toplam 2 milyon 697 bin 672 çağrıdan 843 bin 913’ü gerekli olup, 1 milyon 853 bin 759 çağrı gereksiz yapılmıştır. 2017 yılında yüzde 69’a düştük.  Gereksiz çağrılarda yaklaşık yüzde 12’lik bir düşüş sağladık. Bu da önceki yıla göre iyi bir oran sayılır.” dedi. 
Okullarda ve kurumlarda 112’nin önemi ile ilgili bilgilendirme çalışmaları yaptıklarını ve bunun gelen asılsız çağrıları azalttığını kaydeden Yüksel, “Biz genel anlamda bilgilendirme çalışması yapıyoruz. Vatandaşlarımıza yönelik tanıtım çalışmaları yapıyoruz, okullarda öğrencilere yönelik çalışmalar yapıyoruz. Üniversiteye 112 ile ilgili bir tanıtım filmi hazırlattık, afişler bastırdık, tüm okullara ve kurumlara gönderdik, bir de 11 Şubat 112 Günü vesilesiyle bir günlük tanıtım faaliyetleri yaptık. 112’nin hem bilinirliğini arttırmak hem de gereksiz çağrıları azaltmak için okullarda, kurumlarda, ilçelerde çalışmalarımız devam ediyor. 112’nin önemini anlatmaya çalışıyoruz. Yaptığımız çalışmalar bu oranın düşmesine katkı sağladı. Yüzde 12 gibi bir düşüş yakalamış olsak da genel anlamda gereksiz çağrılar oldukça fazla.” diye konuştu.
VATANDAŞLARIMIZ 112’NİN ÖNEMİNİ BİLSİNLER
Çağrı merkezine gelen çağrıların, acil çağrılar olması gerektiğini kaydeden Yüksel, vatandaşın bu konunun önemini bilmesi gerektiğini ve gereksiz meşguliyete sebebiyet vermemeleri gerektiğini anlattı. İrfan Yüksel, “Buraya gelen çağrılar acil çağrılar. Bir vatandaşın hayatını kurtarmak anlamında saniyeler bile önemli olduğundan,  vatandaşlarımız başkasının hayatına mal olacak şekilde gereksiz yere Çağrı Merkezimizi meşgul etmesinler, istiyoruz. Vatandaşlarımız ihtiyaç anı dışında yani acil bir durum olmadıkça 112’yi aramasınlar. Bizi en çok pin numaram neydi, şu kurumun telefonu neydi, gibi konularda gereksiz yere arıyorlar. Bilinçli bir şekilde 112’i gereksiz yere arayan olduğu kadar bilinçsiz şekilde yapanlar da var.” Ayrıca personelimize hakaret ve küfür edip personelimizin motivasyonunu düşürüyorlar, dedi.
150 KİŞİYE İDARİ PARA CEZASI
Asılsız çağrılara dönüş yapıldığını, uyarıldığını fakat uyarının dikkate alınmadığı takdirde idari para cezası uygulandığını dile getiren Konya Valiliği 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü İrfan Yüksel, “2017 yılından beri gereksiz çağrı yapanlara geri dönüş yapıyoruz, gereksiz yere meşgul etmemeleri konusunda ikaz ediyoruz, bu durum ikazımıza rağmen tekrarlanırsa idari para cezası uyguluyoruz. 2017 yılında 105 kişiye idari para cezası uyguladık. 2015’ten bu yana toplamda 150 kişiye idari para cezası uygulandı. 2018 yılında bu zamana kadar ise 43 kişiye idari para cezası uygulandı. Vatandaşlarımıza şunu söylüyoruz, amaç burada idari para cezası kesilmesi değil buradaki meşguliyeti ortadan kaldırmak. Asılsız çağrıların birçoğu bilinçli şekilde yapılıyor. Personelimize hakaret ediliyor. Bu durum aynı zamanda personelimizin motivasyonunu da düşürüyor. Bu konuda vatandaşlarımızın daha duyarlı olmasını istiyoruz. Sim kartlarını çıkarıp bizi arasalar bile biz o kişileri tespit edebiliyoruz.” diye konuştu. 
6 KURUM BİR ARADA
Türkiye genelinde 24 ilde geçerli olan, AFAD, ambulans, itfaiye, polis, orman ve jandarmanın bir bünyede toplandığı 112 ile ilgili konuşan İrfan Yüksel, 6 kurumun 112 bünyesinde toplanmasının amacını anlatarak şunları söyledi, “Acil yardım telefonları artık tek numarada. 112’nin iki temel amacı ve işlevi vardır, bunlardan birincisi acil durum çağrısı yapılması halinde vatandaşlarımızın birden çok numarayı öğrenmeleri yerine tek bir numarayı öğrenmeleri, ikincisi ise acil çağrı alındıktan sonra en kısa sürede acil durumdaki kişiye ulaşmamızdır. Vatandaşımızın acil durumlar için yalnızca 112’yi araması yeterli.”
Bizim için önemli olan Türkiye’de şu anda 24 ilde geçerli olan acil durumlar için aranacak numaraların 112’de birleşmiş olmasını bilmeleri, ikincisi ise lütfen gereksiz yere meşgul etmesinler. 
Gelen gereksiz çağrılar hem personelin verimini düşürüyor, süre anlamında sıkıntı yaşıyoruz, hem acil durumda olanların bize ulaşmasını engelliyorlar. Bu da ciddi sıkıntılara sebep olabiliyor. Bir insanın yaşamına sebep olabilirler, bunu bilip, buna göre davranmaları gerekiyor. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.