1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Aşırı İlgiye Bağımlılık
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Aşırı İlgiye Bağımlılık

A+A-

Anne babanın ve yakın çevrenin tutum ve davranışlarına göre çocuklar, hayatla ve diğer insanlarla ilgili bir düşünce, kanaat ve yargıya ulaşmaktadır. Çocuklar içinde bulundukları aile ortamına göre değer yargıları, kültür ve bakış açısı kazanırlar.
Ebeveyn tutumları da, çocuğun evin kapısından dış dünyaya attığı adımı yönlendirmekte ve o tutumlara göre bir nitelik kazanmaktadır. Aile içinde ve yakın çevrede gereğinden fazla, aşırı ilgi gösterilen çocuklar, yerli yersiz abartılan, methedilen, övülen çocuklar zamanla bu ilgiyi her zaman, herkesten beklemektedir. Öyle ki, bağımlılık derecesinde ilginin kendilerinde olmadıkları ortamlarda çabuk sıkılırlar, ilgisizlikten rahatsız olurlar.
Bununla birlikte hep ön planda tutulan çocuklarda da, ileride sosyal hayatta hep ön planda olayım, herkes benimle ilgilensin, benimle konuşsunlar gibi doğal olmayan özel, aşırı beklentiler oluşmakta ve sosyal ilişkilerine zarar vermektedir. Çünkü ailede gereken çaba gösterilmeden görülen ilgi, sevgiyi, dışarıda görmek için bir çaba gerekmektedir.
Ebeveynler, abartılı övgüler yerine, zamanında, gerçekten hak ettiğinde övgüde bulunmalılar ki, bu şekilde bunu her zaman beklemek yerine, hak ettiği zamanlar beklesin. Ayrıca her zaman yapılan övgü ve iltifat önemsizleşir ve bir kıymeti kalmaz. Sosyal ilişkiler karşılıklıdır ve her iki tarafın da, birbirine sevgi ve saygı göstermesi beklenir. Çünkü her insan övülmek, değer görmek, onaylanmak ister, bir tarafın sürekli onaylandığı, ilgi gösterildiği, diğer tarafında önemsenmediği, değer görmediği bir arkadaşlık ilişkisi çok kalıcı olmayacaktır.
Her yaptığı olay olmuş, pohpohlanmış çocuklar, dışarıda, sosyal hayatta daha bencil daha duygusuz olabilmektedir. Onlar için tek gerçek kendi duygularıdır, kendi yaşadıklarıdır, kendi bildikleridir. Çünkü ailelerinde merkezde kendileri vardı, bu nedenle kendilerinin merkezde olmadıkları durumlarda sıkılırlar ve uyumsuzluk gösterirler.
Çocuk, ailenin tutum ve davranışlarına göre kendisi ve başkaları hakkında bilgiler edinir. Hatta aile hayatında, anne babanın diğer insanları, herkesi sürekli eleştirel bir dil kullanması, kendilerine yönelik de sürekli olumlu kullanılan bir dil bir zaman sonra çocukta, biz daha iyiyiz, biz daha doğruyuz, daha bilgiliyiz ve benzeri narsis kişilik eğilimine kadar bir çizgiye kaymaya neden olabilmektedir. Çünkü anne-babanın sürekli kullandığı bu dil, çocukta kendilerine yönelik bir algı oluştururken, diğer insanlara karşı da, anlamsız negatif algıya neden olmaktadır.
Çocuklara gösterdiğimiz ilgi kararında ve yerinde olmalıdır. Abartılmış övgü ve ilgi gösterileri, çocukta kendisiyle alakalı gerçekçi olmayan bir benlik algısına neden olmaktadır. Bütün tutum ve davranışlarımızın bir çift göz tarafından sürekli izlendiği, doğru kabul edildiği ve örnek alındığını unutmayalım.
Bu konularda göstereceğimiz dikkat, çocuklarımızla ilgili yaşayacağımız birçok muhtemel sorunun yaşanmasını engelleyecek, daha ölçülü daha sağlıklı bir kişiliğe sahip çocuklar olmalarına yardım edecektir. Hoşça kalın.
 

Bu yazı toplam 314 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.