1. YAZARLAR

  2. Ahmet ÖZER

  3. Aşıya karşı olmak suç mu?
Ahmet ÖZER

Ahmet ÖZER

Yazarın Tüm Yazıları >

Aşıya karşı olmak suç mu?

A+A-

Çin’in Wuhan kentinden çıktığı iddia edilen korona virüs salgını dünyayı etkilediği kadar ülkemizi de etkiledi.

Dünyada nerde ise tüm ülkelerin ekonomi, sağlık ve çalışma sektörlerini etkileyen bu musibetten sonra aşı baronları hemen harekete geçti ve kısa sürede virüse karşı bir sözde aşılarını geliştirdiler.

Korona virüsün Türkiye’de görüldüğünden bu tarafa devam eden aşı tartışmaları ise sürüyor.

Aşıyı gönüllü veya zorunlu olmak isteyen kişiler varken elbette aşıya karşı oluşan güvensizlikten dolayı aşı olmak istemeyen kişilerde bulunmakta.

Aşıyı savunan bazı unvanlarının başında Prof. yazanlar aşıya karşı olan insanlar hakkında yaptıkları açıklamalarla hakaret ediyorlar.

Prof. Dr. Bengi Başer isimli bir kişi, aşı karşıtı birine Twitter’dan verdiği cevap “Bence hastalanmayın, elimize düşmeyin” diye açık açık tehdit ediyor. Bakanlık ve savcılar bu tehdide karşı sessizliğini koruyor.

Aşı karşıtı olanları bu kişilerinin psikolojisini öyle bozmuş ki, sözde psikolog Prof. Dr. Arif Verimli aşı karşıtları için aşı olmayacakların noter işleri, tapu işleri yapılmasın. Vergi yapılandırmasından yararlanmasın, herhangi bir derneğe üye olamasınlar, pasaportları askıya alınsın, vize verilmesin, aşı olduğunu kanıtlamayan nikâh yaptıramasın" ifadelerini kullanabilir.

Mason olduğu ortaya çıkan Prof. Bingür Sönmez ise daha ileri giderek aşı olmak istemeyenleri vatan haini ve hatta hayvan ilan etmesi karşısında da halk hariç ilgililer sessiz.

FOX TV yayınında Mason Prof. Dr. Bingür Sönmez "Herkese aşı yaptırılacak. Ama ben aşı yaptırmam diyenler birer vatan haini. Onlara kız bile vermeyeceğiz. Resmi dairelere bile giremeyecekler. Okullara gidemeyecekler. Toplu taşımayı kullanamayacaklar..."

Darbeci ve mason bir askerin kızı Alev Alatlı’da mason Bingür’e destek veriyor.

Tüm bu açıklamalara karşı harekete geçilmemesinden dolayı iyice cesaretlenen FETÖ’nün el konulan kanalının programcısı da olan Bingür Sönmez işi daha ileri götürüp aşı olmak istemeyenleri Alatlı’nın üniversitesinde birlikte yaptıkları yayında ‘köpeklere’ benzetiyor.

Sönmez ben aşı olmak istemiyorum' deme hakkı yoktur kimsenin. Herkes aşı olmak zorunda. Değil İstanbul, değil Türkiye bütün dünya yüzde 70-80 aşı olmazsa önümüzdeki 4-5 yıl korona pandemisi ile beraberiz. 'Aşı olayım mı?' diye soruyorlar. Bu sene de aşı olacağız. Seneye de... Önümüzdeki 10 yıl, her yıl aşı olacağız. Grip aşısı gibi her yıl korona aşısı olacağız. Olmayanlar ne olacak? Olmayanlar, hani köpeklere 'aşısı var mı?' diye soruyorlar. 'Artık insanlara aşınız var mı?' diye soracaklar. Uçağa binemeyecekler, toplu taşımaya binemeyecekler, pasaport alamayacaklar. Aşı olmayanlara yaşama şansı verilmeyecek.'' ifadelerini kullandı.

Ben daha ileri gidip "Gaz odalarına alacağız" demesini bekledik ancak bunu demeleri pek uzak gözükmüyor.

Bu kişilerin bu kadar aşı yapma hevesi sadece halk sağlığını düşünmek mi yoksa başka bir sebebi var mı?

İşlerine gelince demokrasi fikir hürriyeti, işlerine gelmediğinde hepsini çöpe atanlar için peki geçerli olmasa da bu ülkede kimse aşı olmak isteyen bir kişiye ‘neden aşı oldun’ deme hakkı yok ise (ki yok) aşıya karşı olan birine ‘neden karşısın’ deme hakkı yoktur, olamaz.

Zira bu konu Anayasa ile güvence altına alınmıştır.

Halen yürürlükte bulunan 1982 Anayasasına göre kişilerin onay vermeden aşı da dâhil tıbbî müdahale yapılamaz. Olağan üstü halde bile zorla aşı yapılamaz.

"Herkes, yaşama, maddî ve manevî varlığını koruma ve geliştirme hakkına sahiptir. Tıbbî zorunluluklar ve kanunda yazılı haller dışında, kişinin vücut bütünlüğüne dokunulamaz; rızası olmadan bilimsel ve tıbbî deneylere tâbi tutulamaz. Kimseye işkence ve eziyet yapılamaz; kimse insan haysiyetiyle bağdaşmayan bir cezaya veya muameleye tâbi tutulamaz."

Anayasa bu kadar açık iken bir insanı aşı olmaya zorlamak Anayasaya aykırıdır. Bunu faklı yollar ile yapmakta aynı seviyede Anayasaya aykırıdır.

Ayrıca gripten bile daha düşük salgın ve ölüm olan korona konusunda ki bunca ısrarın küresel nedenlerini hepimizi biliyoruz.

Bunca anlık bilgi kaynağı varken artık kimse kimseyi kandıramaz. Zira dünyanın dört bir yanında olup bitenleri herkes yabancı bil bilmese bile Türkçesinden okuyup öğrenebiliyor.

O halde insanları ahmak yerine koymak kime zarar verir?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.