1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. ASKON Korya Şubesi ekonomiyi değerlendirdi 
ASKON Korya Şubesi ekonomiyi değerlendirdi 

ASKON Korya Şubesi ekonomiyi değerlendirdi 

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Konya Şube Başkanı Atilla Sinacı, güncel ekonomik gelişmelere dair açıklamalarda bulundu. 

A+A-

Küresel ve ulusal piyasaları değerlendiren Sinacı, “Küresel piyasalara baktığımızda yılın başında yoğun bir gündem yaşandı. ABD ekonomisi 2019 yılında yüzde 2,3 oranında büyüyerek son 3 yılın en düşük performansını kaydetti.

Para politikasında değişiklik yapmayan Fed, repo operasyonlarının devam edeceği sinyalini verdi. İngiltere’nin AB’den ayrılışı resmi olarak gerçekleşirken, İngiltere Merkez Bankası (BoE) geçen hafta gerçekleştirdiği toplantıda politika faizini değiştirmedi. 31 Ocak itibarıyla AB’den resmi olarak ayrılan İngiltere, 2020 yılının sonuna kadar geçiş döneminde yer alacak. İngiltere, bu süreçte ortak pazar ve Gümrük Birliği içindeki statüsünü koruyacak. İngiliz Sterlini, Birlikten ayrılma kararının alındığı Haziran 2016 tarihinden bu yana dolar karşısında %10’dan fazla değer kaybetti.

2019 Yılı sonu ve yılın ilk ayında döviz sepetinde yaşanan yükseliş önümüzdeki dönemde ilk aylarda enflasyonun seyrine olumsuz yansıyabilecekken, alkol ve tütün ürünlerine yılın ilk yarısında zam yapılmayacak olması ve iç talep kaynaklı enflasyonist bir baskının henüz hissedilmemesi enflasyon görünümünü destekleyen gelişmeler olarak karşımıza çıkıyor. Enflasyon üzerindeki yukarı ve aşağı yönlü risklerin dengeli bir seyir izlemesi nedeniyle, TCMB 30 Ocak’ta yayımladığı Enflasyon Raporu’nda 2020 yıl sonuna ilişkin enflasyon tahminini %8,2 seviyesinde bıraktı. Söz konusu seviyelerin ulaşılabilir olması açısından döviz kuru ve faiz indirimlerinin önemli olacağı kanaatindeyiz. 

En yakın tarihli açıklanan verilere baktığımızda;

Ekim dönemi rakamlarına göre işsiz sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 608 bin kişi artarak 4 milyon 396 bine çıktı. Ekim dönemi işsizlik oranı 1,8 puan artışla geçen yılın aynı dönemine göre artarak yüzde 13,4'e yükseldi. 15-24 yaş arası grubu kapsayan genç işsizlik oranı 3 puan artışla yüzde 25,3'e oldu. İstihdam edilenlerin sayısı 2019 yılı Ekim döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 527 bin kişi azalarak 28 milyon 343 bin kişi, istihdam oranı ise 1,6 puanlık azalış ile %45,9 oldu. Bu dönemde, tarım sektöründe çalışan sayısı 270 bin, sanayi sektöründe 30 bin, inşaat sektöründe ise 305 bin kişi azalırken, hizmet sektöründe çalışanlarda 78 bin kişilik artış gerçekleşti. İstihdam edilenlerin %17,9’u tarım, %20,0’si sanayi, %5,8’i inşaat, %56,3’ü ise hizmet sektöründe yer aldı” diye konuştu. MUHAMMED EMİN GÜLEÇ

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.