1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. ‘Aslında Yok Birbirimizden Farkımız’
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

‘Aslında Yok Birbirimizden Farkımız’

A+A-

Türkiye’de yaşayan bizler aslında birbirimize çok benziyoruz. Bu da normal çünkü aynı değirmenin unu, aynı ırmağın suyu,aynı bağın bülbülüyüz. Türkü kürdü alevisi sünnisi sağcısı solcusu yerlisi yabancısı… farketmez. Bir çok konuda aynı tip davranış göstermemiizn sebebi de zaten belli. Dediğim gibi istesekte istemesekte hepimiz “aynı dağın yeli aynı denizin dalgalarıyız.” Çelişkilerimiz, sevinçlerimiz, espri anlayışımız, öfkelerimiz aynı kaynaktan beslendiği için davranışlarımız birbirine zıt gibi görünse de temelde aynıdır.
Birkaç misalle düşüncelerimi açıklamak istiyorum. İşe siyasetten başlayalım. Muhalefette iken konuştuklarını iktidara gelince yapamama durumu her parti için geçerlidir. Şimdi muhalefet haklı olarak 15 yıldır iktidar olan Ak Partinin bu süre zarfında yaşadığı, gösterdiği çelişkileri dile getiriyor. Yanlış mı, hayır! Doğru. Lakin böyle yapmayan parti, böyle davranmayan siyasi düşünce ne Türkiyede var ne de Dünyada. Çünkü iktidar koltuğunda oturanla, muhalefette duranın hadiselere bakışı bir olmaz, olamaz. Çünkü hadiseye bakılan yer ve açı çok farklı. Bu Osmanlıda da böyleydi İngiltere’de de. ABD’ de böyledir Rusya’da da Çin’de de. Atatürk’te aynı durumları yaşadı, ismet Paşada, Ecevit’te, Demirel’de, Erbakan’da, Özal’da. Şimdi aynısını Tayyip Erdoğan yaşıyor. Çok mu anormal? Hayır. Ak Partinin Daha doğrusu Sayın Erdoğan’ın, Suriye konusunda, Fetö konusunda, AB konusunda zaman içinde birbirine zıt söylemlere girmesi çok anormal değildir. Çünkü siyasi olaylar durağan değildir. Böyle olduğu içinde siyasi hadiselerle ilgili aynı yerde durmak, sürekli aynı görüşleri savunmak da mümkün değildir. Büyük devletlerden bir kaç örnek verdikten sonra ülkemizin dünü ve bugününden örnekler vereceğim. Mesela ABD yi ele allaım. Yıllarca bize Komünizmi en büyük düşman gibi gösteren ADB VE Batı işine gelince bu gün nasıl Komünist bir örgüt olan PKK /PYD ile ittifak kuruyor görüyoruz. Yıllarca İran’ı şeytanlaştıran Batı ve ABD Ortadoğu’da İran’ın önünü nasıl açıyor, ona Irak’ı, Suriye’yi nasıl (bence şimdilik) ikram ediyor görüyoruz. Avrupa’yı yazmaya zaten hiç gerek yok, her anı binbir çelişki ile dolu. Çağdaşlık deyip, demokrasi deyip, insan hakları, deyip Asya’da, Afrika’da dün ve de bu gün katliamlar yapan onlar değil mi? Mısırdaki darbe karşısında tutumlarına bakın. Çinin Uygurlara yaptıkları, Rusya’nın Türk Cumhuriyetlerinde uyguladığı, İran’ın ABD karşıtlığı yaparak nasıl ondan en büyük faydayı sağladığı ayan beyan önümüzde.
Devlet aklı böyle bir şey işte. Fert olarak düşündüklerin başa geçince değişebiliyor. Yıllarca savunduğun ideolojik görüşlerin devlet başkanı olunca uçup gidiyor. Muhalefette iken söylediğin laflar, görüşler iktidar olunca tersyüz olabiliyor. Şimdide içerden birkaç örnek verelim. Cumhuriyeti kuran kadro (iyikide cumhuriyet kuruldu hepimizin içi iyi oldu) Padişahları baskıcı olmakla , başa gelince gitmemekle suçlarken kendileri de aynı duruma düştüler, Gazi M. Kemal 1920 lerde ele aldığı devlet başkanlığını ölünceye kadar bırakmadı mesela . İsmet Paşa'da kulakları iyice ağırlaşmasına, yaşı epeyce ilerlemişe rağmen o koltuğu Ecevit’in seçilmesi ile bırakabildi. Dünyada gelmiş geçmiş Tüm liderler, krallar, padişahlar, cımhurbaşkanları, başbakanlar, başkanlar...Öyle veya böyle siyasi hayatlarında zikzaklar çizmek zorunda kalmışlardır. Bunun istisnası yoktur. En son Obama'ya bakın geldiğinde neler demişti giderken neler bıraktı. Şimdi sıra Trump ta . O da esiyor, yağıyor , lakin zaman içinde nasıl değiştiğini hep birlikte göreceğiz. Türkiye de gördüğümüz gibi.
Ülkemizdeki siyasi görüşlerin, siyasi liderlerin, partilerin, sosyal sınıfların çelişkilerinden örnekleri önümüzdeki yazıya bırakıyorum. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.