1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Aşut, Büyüme Rakamlarını Değerlendirdi
Aşut, Büyüme Rakamlarını Değerlendirdi

Aşut, Büyüme Rakamlarını Değerlendirdi

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut, hükümetten üretim ve ihracata desteğini artırmasını beklediklerini söyledi.Aşut, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan ilk çeyrek Gayri Safi...

A+A-

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut, hükümetten üretim ve ihracata desteğini artırmasını beklediklerini söyledi.
Aşut, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan ilk çeyrek Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) rakamlarını değerlendirdi. Ekonominin yılın birinci çeyreğinde yüzde 4,8 büyüdüğünü kaydeden Aşut, üretime desteğin artmasıyla bu rakamların da daha yukarılara çekilebileceğini söyledi. İlk çeyrekte sanayi sektörünün yüzde 5.9, hizmet sektörünün yüzde 5.1 ve tarım sektörünün ise sabit fiyatlarla yüzde 2.7 büyüdüğünü hatırlatan Aşut, “Büyüme rakamlarına bakınca yine sanayinin lokomotif sektör olduğunu görüyoruz. Bu da üretimin ülke ekonomisi için ne kadar önemli olduğunu bize göstermektedir. Çevre ülkelerdeki sıkıntılara rağmen, küresel finans sıkıntılarına rağmen ülkemizin büyümesi, iş dünyasının her şeye rağmen gösterdiği bir mücadelenin sonucudur. Ancak bu rakamlar yeterli değil. 2023 gibi büyük hedefleri olan bir Türkiye için, 78 milyon nüfusunun yarısı 30 yaşında olan genç bir Türkiye için bu üretim, bu büyüme rakamları elbette yeterli değildir. Hükümetten üretim ve ihracata desteğini artırmasını bekliyoruz” diye konuştu.
Öte yandan sektörel değerlendirme de yapan Aşut, ülkenin önceliğinin sanayi ve üretim olması gerektiğini vurguladı. Türkiye’de son dönemlerde yönelimin arttığı inşaat rantıyla ekonomik hedeflere ulaşmanın mümkün olmayacağını vurgulayan Aşut, inşaattaki rantın sanayide de oluşturulması gerektiğini söyledi. Sanayicinin sanayi yatırımlarından uzaklaşmaması, müteahhit olmaması gerektiğini kaydeden Aşut, "İnşaat sektörü ülkemizin önemli sektörlerinden birisidir. Ancak üretim, imalat ve sanayi sektörü hem yarattığı düzenli ve uzun süreli istihdamla hem de yarattığı ihracatla ülkenin gerçek zenginliğidir. Yeni hükümetimizin de üretimi, sanayiyi, imalatı destekleyen bir vizyon içinde olacağını umuyoruz" şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.