1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. At Hırsızı !
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

At Hırsızı !

A+A-

Türkiye Cumhuriyet tarihinde sanırım son yapılan yerel seçimler kadar iddialı, çekişmeli ve hesap içinde hesabın yapıldığı bir seçim olmamıştır. Şimdi tüm hesaplar ve çalışmalar gerek iktidar partisinde, gerekse muhalefette Cumhurbaşkanlığı seçimidir. Başbakan R. Tayyip Erdoğan, ve diğer adaylar az bir zaman kala seçime ramazan ayına ve sıcağa rağmen gezilerini sürdürüyorlar. Çatı’nın adayı Ekmelettin İhsanoğlu’da sanırım bugün Konya’da olacak.
Hayalleri, hedefleri olan insan, çalışarak başarıya ulaşır.
Henüz genel seçimlere epeyce bir zaman var.. Ondan önce yine Türkiye Cumhurbaşkanını seçecek. Ancak edindiğim izlenimler, duyduğum ve gördüğüm tablolardan çıkardığım sonuç şu ki, artık başkanlık ve siyaset düşünen insanlar ve siyasetin içinde olanlar yavaş yavaş ısınmaya doğru gidiyorlar. Verilen mesajlara bakılırsa AK partinin başına da, halen Cumhurbaşkanı olan Abdullah Gül geçecektir.
Şimdi yeni dönemde Konya’daki büyükşehir belediye başkanlarına oy verdiler ve Tahir Akyürek tartışmasız ve büyük ara ile başkanlık koltuğuna yeniden oturdu. Öyle ki, Konya büyükşehir belediye başkanlığı için Çeltik ilçe sininin Torunlar köyündeki vatandaş ta, Taşkent ilçesinin Bolay köyü de, Derebucak ilçesinin Koraş, Çamlık köyleri de, Emirgazi ilçesininTepesidelik yaylası halkı, Özaylar yaylası halkı da hem kendi ilçe belediye başkanları, hem de Konya Büyükşehir Belediye başkanlığı için oy verdiler ve hizmet bekleyecekler.
Hemen belirteyim.
Bien b.öylesi bir büyüktşehir belediye yayasına karşı idim, aynı düşüncelerimi yine taşıyorum. Çıkartılan yasa İstanbul ve Kocaeli’ne göre çıkartıldı. Buralarda köy oranı yüzde 3 civarında.Ancak Konya ve Anadolu böyle mi ?
Tahir Akyürek’in işi hakkıyla ve gereği gibi yaparsa zor. Peki bugün köylere belediye hizmeti yeterince gidiyor mu? Onu da gidin köy mü desen, mahallemi desen oralarda ikamet edenlere sorunuz.
Hemen söyleyelim.
Halkımız adaydan çok, partinin amblemine, partinin başkanına oy verdiği için oy verdiği başkanını bile tam olarak tanımamıştır. Geçmişte Meram bölgesinde bir haberde, orta yaşlı bay ve bayanlara :
Belediye başkanını biliyor musunuz? Diye sorduğumda,
“Biz parti, başkan bilmeyiz. Biz Tayyip’e oy verdik” dediler.
Şimdi bu dürtü daha da güçlendi.

Ama siyaset bu, Hani siyaset literatürümüze Süleyman Demirel’in söylediği bir söz var:
“Dün dündür, bugün bugün”
İşi gören kimseler bunu da görebilmektedirler.
Doğu ve Güneydoğu’da ise yaklaşık 20 ilde BDP ağırlığı hissediliyor. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bu illerde tablo nasıl çıkar belli gibi. İlk tur Selahattin Demirtaş, daha sonrasını da siz tahmin edin.
Geçmişte Anavatan Partisi’de iktidarda iken buna benzer, bazı illeri bölgelere ayırmıştı. Hatırlayınız. Konya seçim bölgesi üç tane idi. Ama şimdi ANAP nerede?
Türkiye’de yaşanan ve sahneye konular oyunlar karşısında ise halk tepkisini AK partiye verdiği oylarla gösterdi. Şimdi aynı tabloyu Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde görecek miyiz? Bekleyip görelim.
Ancak bir siyaset bilimci aynen şöyle diyordu:
“Bu ülkede muhalefet yok. AKP son icraatları ile erise bile, yine yüzde 40 ve üzerinde oy alır. Çünkü sistemi bir havuz olarak düşünürsek, altındaki delikten kaçan su kadar, yukarıdan da su geliyor ve oran dengeleniyor.”
Nitekim son seçim sonuçları hemen hemen bunu açık şekilde ortaya koymuştur. Gelecek seçimler nasıl olacak bunları da zaman içinde ömrümüz olursa göreceğiz.
Yazımı bir fıkra ile bitireyim:
Çerkez’in biri at çalmış, oğluna ’Al bu atı pazara götür sat. Ben gidersem tanırlar’ demiş. Oğlu da pazara götürmüş. Avşar’ın biri gelmiş, ata bakmış, ’Bunun ayağı sakat’ demiş. Oğlan da ’Hayır sakat değil’ diye karşılık verince, Avşar ’Bir bineyim o zaman’ demiş. Avşar, ata binmiş, gidiş o gidiş. Oğlan akşam eve gelmiş, Çerkez atı sattı diye heyecanlanmış. ’Kaça sattın oğlum?’ diye sormuş. Oğlu da ’Vallahi baba geldiği fiyata gitti’ demiş."


 

Bu yazı toplam 229 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum