1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Atanamayan öğretmen sayısı 1 milyona ulaştı!
Atanamayan öğretmen sayısı 1 milyona ulaştı!

Atanamayan öğretmen sayısı 1 milyona ulaştı!

Eğitim Bir-Sen Konya 2 Nolu Şube Başkanı Şenol Metin, Türkiye’de 1 milyona yakın atanamayan öğretmen olduğunu ve devletin bu gençlerin istihdamı için proje üretmesi gerektiğini bildirdi.

A+A-

Mesut ERCÜMENT

Kamuoyunun gündemini meşgul eden Atanamayan Öğretmen eylemleri hakkında önemli açıklamalarda bulunan Eğitim Bir-Sen Konya 2 Nolu Şube Başkanı Şenol Metin, özellikle sosyal medya eylemleri ile gündeme gelen atanamayan öğretmenlerin bir vakadan, bir baskı grubu olmaktan öte bir sürece doğru gittiğini ifade eti. Öğretmen olmak için atanmayı bekleyen 400 bin gence ilave olarak halen eğitim gören 500 bin genci de ilave ettiğimizde atanmayı bekleyen milyonluk bir kitlenin ortaya çıktığını vurgulayan Başkan Metin, “Hali hazırda 400 bin gencimiz atanmayı bekliyor. Eğitim fakülteleri ve Fen Edebiyat Fakültelerinde okuyan 500 bin genç var. Bunları da eklediğimizde milyonluk bir kitle önümüze çıkıyor. Milli Eğitim Bakanlığının norm eksiğinin 90 bin olduğunu değerlendirdiğimizde toplumsal, siyasal ve ekonomik boyutları ile kriz bizi bekliyor. Öğretmen istihdam stratejimiz maalesef yok” değerlendirmesinde bulundu.

EMEKLİLİĞE TEŞVİK EDİLMELİ

Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen profilinin yaşlandığını aktaran Başkan Şenol Metin, öğretmenlere mahsus emekliliğe teşvik edecek paketin hazırlanması gerektiğini ifade etti. Öğretmen emekli olunca aldığı ücretin yarısına emekli olduğunu bu yüzden kimsenin emekli olmaya yanaşmadığını belirten Başkan Metin, “Öğretmenler emekli maaşları çalışırken aldıkları ücretler arasında yarı yarıya fark var. Bu fark makul bir seviyeye inerse normal dağılımda yılda 30-35 bin civarında emekli olması gerekirken yılda 10 bin öğretmen emekli oluyor. Yapılacak olan düzenleme ile ilk aşamada 100 bin civarında öğretmenin emekli olması ve yeni öğretmen istihdamı mümkündür” diye konuştu.

ACİL EYLEM PLANI HAZIRLANMALI

Tüm toplumsal tarafların bir araya gelerek acil eylem planı hazırlamaları gerektiği fikrini savunan başkan Metin, bu planın iki ayaktan oluşması gerektiğini belirterek şunları söyledi: “Öncelikle mevcut atanamayan öğretmenlerimizin kamu öncelikli olmak üzere hızla istihdam edilebileceği yasal düzenlemeler yapılmalıdır.” Atanamayan öğretmenlere farklı yerlerde kadro açılması gerektiğini savunan Başkan Metin, “Yurt-Kur, Gençlik Spor Bakanlığı, Aile ve sosyal Politikalar Bakanlığı gibi doğrudan eğitim hizmeti sunan kurumlarda Yurt yönetim memuru, gençlik lideri, uzman gibi kadrolarda öğretmen adaylarının istihdamı öncelenmelidir. Pedogojik olarak da doğru bir yaklaşım olur” ifadelerini kullandı.

MEZUN İZLEME BİRİMLERİ KURULMALI

Eğitim Fakülteleri mezun izleme birimleri kurarak işgücü talebine uygun öğretim programlarında değişiklik yapabilmelidir ifadelerini kullanan Başkan Metin, sözlerine şöyle devam etti: “Bir bireyin yaşamı boyunca yalnızca tek bir meslekte kalmadığı gerçeğinden hareketle eğitim Fakülteleri yalnızca öğretmen yeterlilikleri değil, girişimciliği destekleyici multidisipliner, interdisipliner ve transdisipliner yaklaşımla öğretim programlarını yenilemelidir. Eğitim Fakülteleri salt öğretmen yetiştiren bir kurum olma hüviyetinden kurtulmalıdır. Eğitim Fakülteleri sürekli eğitim merkezi konseptinde çalışarak Yaşam Boyu Eğitim Stratejisine katkı sunmalıdır.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.