1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. ATATÜRK- MİSAK-I MİLLİ BARZANİ …
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

ATATÜRK- MİSAK-I MİLLİ BARZANİ …

A+A-

Yine yazacağım.

Belki bazı kesimler  bana kızacaklar ama önemli değil.

Doğruyu  ve yanlışı her zaman her mekanda ve her ortamda söyledim, yazdım ve yazmaya da Allah ömür ve imkan verdiği sürece yazacağım.

Çünkü doğru, doğrudur,

Yanlış da yanlıştır.

Bunun ortası yoktur.

Halifelerimizden Hz. Ali ne diyor?

“Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır.”
Ben Elhamdülillah dilsiz şeytan değilim.

Şimdi gelelim Atatürk ve Misak-ı Milli sınırlarımıza:

Atatürk diyor ki :

“ Musul, Kerkük Süleymaniye Misak-ı Milli'nin içindedir.”

Kurtuluş Savaşı, Misak-ı Milli sınırları çizilerek başlatıldı. Bugün Musul ve Kerkük de Misak-ı Milli sınırları içinde yer alıyordu. Ancak, buralar İngilizlerin ve onun uşaklığını yapanların ayak oyunları ile ve  savaştan çıkmış, yorgun -argın milletin mecali olmamasından faydalanılıp  bugünkü sınırlarımız   dışında kaldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Kuzey Irak'taki gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulunurken Misak-ı Milli'yi hatırlattı. Erdoğan, "Ecdadımız, Gazi Mustafa Kemal Misak-ı Milli ile en batıdan en doğuya Kerkük'e kadar burada bu hattı çizmediler mi?" diye konuştu.

 Bugün hem o bölgeleri Türkiye'den ayrı düşünenlere hem de Kuzey Irak ve Suriye'de attığımız adımlara karşı çıkanlara Atatürk'ün Misak-ı Milli sınırlarıyla ilgili yaptığı tarifi buradan hatırlatmak istiyorum: "Bu sınır İskenderun Körfezi'nin güneyinden, Antakya'dan, Halep ile Katma istasyonu arasında Cerablus köprüsünün güneyinde Fırat Nehri'ne ulaşır. Oradan Deyrizor'a iner, oradan doğuya uzatılarak Musul, Kerkük ve Süleymaniye'yi içine alır."

Özellikle  Kuzey Irak ve Suriye’de hatta bizim içimizdeki saf- temiz  yaşayan Kürtler, bugüne kadar defalarca dış düşmanlarımızın, ajanların İngiliz ve ABD'nin oyununa geldi. Kendi bağlı bulundukları Irak'ın eski Devlet Başkanı Saddam Hüseyin tarafından toplu katliama tabi tutuldu. Ancak, bu zor dönemlerinde bugün olduğu gibi dünde en büyük yardımı Türkler yaptı.

 Kürt Bölgesel Yönetimi lideri,peşmergelerin başı  Barzani ve Irak'ta ABD'lilerin ilk Cumhurbaşkanı yaptığı Kürt lider Celal Talabani yıllarca Türk pasaportuyla gezdi.
ABD, Irak'ı işgal ettiği dönemde ve sonrasında Kürtleri Ortadoğu'daki emelleri için kullanmaya çalıştı.Halende bu çalışmaları devam ediyor. Bu amaçla Irak içinde Kürtlerin gücü artırıldı. Talabani Cumhurbaşkanı yapılırken, Kürtleri katleden Saddam Hüseyin'in idam kararını bir Kürt yargıç verdi. DEAŞ'la mücadele adı altında Kürtlerin Irak'taki hakimiyet alanı genişletildi. Bu dönemde Türkiye, Irak'taki Kürt halkına karşı hep dost oldu. Barzani, memur maaşlarını bile ödeyemediğinde Türkiye kredi açtı. Kendisine  Türk pasaportu verildi. Türkiye’ye geldiğinde ayaklarının altına kırmızı halı serildi.Ancak  başta  İsrail'in, dolaylı yoldan İngilizlerin ve ABD’nin gazına gelen, Peşmergelerin başı Barzani, ikinci İsrail olacak sözde bağımsız bir Kürdistan hayaline kapıldı. "Bağımsızlık referandumu yapacağım" diye tutturdu. Dostların ve bizim sözümüzü dinlemedi. Şimdi ise köşeye sıkıştı. Elindeki bir çok imkanı kaybetti.
Türkiye, Barzani'yi bundan vazgeçirmek için çağrılarda bulundu. Türkiye'ye ihanet etti. ABD'nin perde arkasından İsrail'in açıktan desteğiyle Türkiye'nin güvenlik ve toprak bütünlüğünü tehlikeye atacak referandumu yaptı.
Buna Türkiye ile Irak merkezi Hükümeti ve İran'ın tepkisi sert oldu. Türkiye, bölgesel yönetime yönelik bir çok yaptırımı devreye koydu. Bu dönemde Barzani'yi referandum konusunda perde arkasından destekleyen ABD, Kürtleri bir kez daha sattı.
Barzani, İsrail'in gazıyla başlattığı bağımsızlık referandumundan zararla çıktı. Erdoğan'ın dediği gibi elindekilerden de oldu.
Dost sözü dinlemeyen eski eşkıya, Türk düşmanı ve peşmergebaşı Barzani , bu referandumu yaparak kendi halkına da büyük bir kötülük yapmış oldu.
Türkiye'nin desteği olmadan Irak Kürtlerinin tek başlarına huzur içinde yaşayamayacağı bir kez daha ortaya çıktı.

Sanırım Kürt halkı bunları daha açık şekilde görmüş ve örmeye devam edecektir. Barzani ve benzerlerine de gerektiği zamanda gerektiği şekilde dersini verecektir.

 

 

Bu yazı toplam 485 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.