1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. ATATÜRK-YEMEK
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

ATATÜRK-YEMEK

A+A-

Ulu Önder Atatürk’ün bir çok özelliklerini bilmek için kitaplar okurum. Nutuk’u birkaç kez okuduğumu hatırlıyorum. Yıllar öncesinde yazar arkadaşım Mehmet Özdayı bana Atatürk ve yemek ile ilgili bir ileti göndermiş.

Fakirin geçmişte yemeği ;

Kuru soğan,

Ekmek ve zeytin’di.

Birde yanında çay olursa değme keyfine.

Şimdilerde bir kısım insanın  durumu da aynı…

Soğan, ekmek ve zeytinden

daha iyi yemek olur mu?

Atatürk, kesinlikle kendisine yapılacak yemekle ilgili bir istekte bulunmazdı. Yalnız, bazen kendisine yapacağım yemekleri sayarken:

- Usta, peki ne kadar zamanda yapacaksın? Diye sorar, ben bir-iki saat deyince pazarlık ederdi.En az süreyi söylediğimde de:

- Nasılmış Mehmet usta! Benim dediğime geldin ya! Diye adeta çocuk gibi sevinirdi.

Yemeklerde genellikle, etrafındakilere şarkı söyletir, onlar okuyunca sanki bir müzik hocası gibi:

- Olmadı makam değiştirdin, der ve sonra kendisi, bir defa dinlediğini makamıyla okurdu.

Mehmet usta anlatırken ağlıyordu, gözlerini yeniden kuruladıktan sonra devam etti:

Devrimler sırasında öyle çalışırdı ki, 36 saat masa başından kalkmadığını bilirim. Biz mutfakta çeşit çeşit yemekler hazırlardık, yanına götürünce kızar çıkışırdı:

- Bana bir ayranla bir dilim ekmek ver ve bol da kahve yap! Şimdilik bunlar yeterli. Daha öbürlerini yemeyi hak etmedim, derdi.

Çok alçakgönüllü adamdı. Ankara’da iken bakardık, Paşa öğle yemeğine saat iki olduğu halde gelmemiştir. Biraz sonra mutfağa gelirdi ve bana:

- Mehmet Usta, ben yol yapan işçilerle beraber yemek yedim, adamların soğanlarını bitirdim, sen onlara bir şeyler hazırlayıver de götür, derdi.

- Peki paşam, siz belki doymamışsınızdır, deyince

- Amma da yaptın Mehmet Usta! Soğan ekmek, zeytinden daha iyi yemek olur mu? diye cevap verirdi.

Atatürk, özellikle Türk yemeklerini severdi. Biz başka isimler altında yemekler yapınca kızar:

- Bizim en kötü şeyimiz, onların en iyisinden daha iyidir, derdi.

* H. Durukal, “Atatürk’ün Adamları İle Bir Görüşme” Cumhuriyet, 10 Kasım 1950’den aktaran,

* Ali Güler, Sarı Mustafa’m, İstanbul: Truva Yayınları 2010, 236-237 (Aşçı Mehmet Usta)

Alıntı: @Erbaz1966 Tiviti

+++

''Japonya'da 4. yüzyılın sonlarına doğru tahta oturan İmparator Nintoku, yüksek bir kuleye çıkar ve ülkesine bakar. Gökyüzüne doğru yükselen tek duman dahi göremeyince, halkının yoksul düştüğüne ve bu yüzden hiç kimsenin evinde pirinç dahi pişiremediğini anlar.

Hemen bir ferman çıkaran Nintoku, halkının üç yıl boyunca sadece kendileri için çalışmasını emreder. Sarayda çalışanları bile evlerine gönderir...

Sadece kendileri için çalışan halk, üç yılın sonunda bolluğa kavuşur...

Nintoku kuleye çıkar, ülkenin her yerinde ocakların tütmekte olduğunu yükselen dumanlardan anlar. Yanındaki eşine sevinç içinde "artık zenginiz" der...

İmparatoriçe ise üç yıl boyunca bakımsızlıktan dolayı her yeri eskiyen, çatısı akan, çiçekleri solmuş sarayı göstererek "sen bu halimize zenginlik mi diyorsun" der...

Nintoku'nun yanıtı, yüzyıllardır Japonlar'ın aklından çıkmaz; "Halkın fakirliği, bizim fakirliğimizdir, zenginliği de bizim zenginliğimizdir."

+++ 

Birde temel fıkrası;

Temel meyhanede taburenin üzerine tünemiş, önündeki bardağa sürekli olarak içki dolduruyor ve bir dikişte boşaltıyordu. Onun bu halini gören Cemal yanına yaklaşarak sordu: – Hayrola uşağum, nen var, Karadenizde cemilerun mi patmiştur? Temel kafasını kaldırarak meyhaneye gelen arkadaşına baktı ve ona durumu şöyle açıkladı: – Kaynanam penumle bir hafta konişmamaya yemun etti... Cemal bu açıklama üzerine derin bir "ohh" çektikten sonra sevinçle mırıldandı: – Taha ne isteysun uşağum, punun üzerune sevinmen lazum değil mu? Temel "aah aah" dedikten sonra şöyle cevap verdi: – Toğri deysun da pugün konuşmama süresinun son cünü...

aaa-009.jpg

Bu yazı toplam 836 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.