1. YAZARLAR

  2. Ahmet Yıldız

  3. AVLANMAK ÜZERİNE ÇAĞRIŞIMLAR!
Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız
Yazarın Tüm Yazıları >

AVLANMAK ÜZERİNE ÇAĞRIŞIMLAR!

A+A-


Sosyal paylaşım sitelerinde bizim bu bölgede tanıdığım avcılar tavşan avı yapıyorlar. Vurmuş oldukları avların resimlerini de paylaşıyorlar. Biz buradan avcılara rast gele diyerek yazımıza başlayalım. 
Avdan avcıdan konu açıldı mı hemen aklıma rahmetli babam geliverir. Bilvesile bize anlattığı hatıraları gözümün önünde canlanıverir.
Ben nedendir bilemiyorum avcılığı bir türlü sevemedim. Sebebi galiba ava giden babamı av dolayısıyla fazla görmememdi. Benden büyük olan rahmetli Nuri ağabeyim ava gider iyi de av yaparlardı. Hala  Sami Ağabeyim balık avı ve diğer av yapmaya devam etmektedir.
Seviyeyi kaçırmadan av yapmak bir nevi spordur. Ancak, eline tüfeği alıp neslini kesercesine av yapmak bir katliam olmaktadır. Tabi bunu dikkatten kaçırmamak lazımdır.
Av yaparken avlık alanları av yaptığımız hayvanları korumaz isek yarın av yapacak ne hayvan ne de avlık alan bulamayabiliriz.
Muhakkak buna dikkat etmek zorundayız.
Babam rahmetli namı diğer Dorlalı Eşref Usta bu konuda dikkatli idi. Av yaptığı yıllarda av bol olmasına rağmen abartmaz belli sınır ve ölçü içerisinde av yaptıklarını biliyorum.
Hotamış Gölünde onların ifadesi sazda ördek, kaz gibi su kuşlarının avını yaparlarken Karadağa keklik avına giderlerdi.
Altmışlı yıllarda Hotamış Sazlığına yatılı ava gitmiş gece eve dönmeyince annem rahmetli babamın eve dönmediğini merak ettiğini o yıllarda Çumra Müftüsü olan amcası Vehbi efendiye söylemişti. Babam rahmetli avdan dönünce Müftü Amca;
--- Eşref ava gitmene bir şey demiyorum. Ancak, bundan sonra sana yatılı ava gitmeyi yasaklıyorum. Demişti. Bu olaydan sonra babam yatılı ava gitmedi.
Batumlu babamın avcı arkadaşlarından Nafiz Şahin’nin yeğeni emekli olduktan sonra Antalya’ya göçen ve orada vefat eden Ali Ulvi Şahin Hocamın bana yazdığı meşajı sizlerle paylaşacağım.
Ali Ulvi Şahin Hoca sosyal paylaşım sitesinde;
“”--- Ahmet Bey merhaba..
Bir hayli oldu ben sizin ulaşabileceğiniz bir sayfaya, bir yazınızın altına Eşref Ustanın oğlu olup olmadığınızı sormuş ve kendinizi tanıtırsanız memnun olurum demiştim. Kısmet bugünlere imiş.
Ben rahmetli babanızla çok ava gittim. O zamanlar genç ve delikanlı idim. 1967’lerde Ömer Usta, Dokumacı Baki Usta, Kasap Ahmet, Veteriner Ali Şaş Bey (hepsi rahmetli oldu. Nur içinde yatsınlar.) Benim av arkadaşlarım ve büyüklerim idi.
Amcam Nafiz Şahin sayesinde aralarında kabul görmüş, çok güzel günler geçirmiştim. Şimdi onları yerine büyük olarak (yaşca)bizler kaldık. Ama onlar giderken tüm güzellikleri de götürdüler her halde ki o keyif, o dostluk ve sevgi saygı yok.
Ömer Ustanın küçücük dükkânında güzel dünya buluşuyormuş ta bizler bilmiyormuşuz, büyük günler ve büyük insanlardı.  Allah hepsine rahmet eylesin.
Bulamayacağımız kadar samimi ve dostça bir çizgiden oluşuyordu.
İlerde görüşmek üzere iyi geceler, selam sevgilerimle.
Ali Ulvi Şahin””
Evet, av abartmadan belli ölçü kurallar içinde yapılırsa geriye böylesi güzel hatıralar ve hoş seda kalır. Yıllar geçse de bir gün hatırlanır. Sohbet köşemizin konusu olur. 
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.