1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

  3. Avrupa Birliği Amerika Ve Terör
Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

Avrupa Birliği Amerika Ve Terör

A+A-

Zaman içinde fırsat bulduğu veya kendisine fırsat verildiği yer ve memlekette terörün kendisini gösterdiği bir gerçektir. Bugün kendisini en güçlü olarak hisseden memleketlerde de terör vuku bulmaktadır.

Ancak bu terör olaylarını meydana getiren teröristlerin barındığı veya yuvalandığı yerler açık değildir. Yani şurası teröristlerin memleketidir, onlar burada yaşarlar ve terör estirmek istedikleri yere göre silâh ve stratejik hazırlıklarda bulunurlar diyebileceğimiz bir açıklığın bulunduğunu söylemek mümkün değildir.
Çünkü onlar kendiliğinden değil, kendilerine yarayışlı bir durum ve gelecek gösterenlerin hedeflerine göre terör estirmektedirler. Diğer bir ifade ile terörü besleyen ve onlara hedef gösterenler ve aynı zamanda kendilerine silâh desteği sağlayan devletler vardır.

Konuya bir de şu açıdan bakmak uygun olacaktır. Her hangi bir devlet ileride şu veya bu sebeple kendisine rakip olacak ve hatta olabilecek durumda gördüğü bir devletin onmasını ve kendisine üstünlük sağlayacak veya kendisini muhtaç olmaktan kurtaracak bir devletin yeşermesini asla istemez.

Bu sebeple de böyle devletler onları devamlı taciz ederek meşgul olmalarını sağlayacak bazı konuları destekler ve devamlı canlı tutarlar. İşte terörün asıl sebebi de budur. Bugün bizi meşgul eden terör olaylarının sebeplerinin başında da bu husus gelmektedir.

Bilindiği gibi çevremiz on dokuzuncu asrın başlarından beri Batı Avrupa’nın dikkatini çekmektedir. Çünkü bu bölge petrol gibi bir enerji kaynağına sahip bulunmaktadır. Bu kaynaktan istedikleri gibi faydalanabilmelerinin ilk şartı da burada her hangi bir istikrarın yerleşmemesine bağlıdır. Bunun da yolu burada bulunan devletlerin sürekli meşgul olabilecekleri bir huzursuzluk çıkarılmasından geçmektedir.

Onun içindir ki, bu bölge çeşitli sebeplerle anarşik bir bölge hâline getirilmiştir. Anarşi çıkarabilecek insan topluluklarını maddi olarak desteklemek ve bu konuda eğitmek onlar için zor olmamıştır.

Bugün çevremizde doğup içimizde yuvalanan teröristlerin durumu da bundan ibarettir.
Bu konuda dikkatimizi çeken bir başka husus da şu olmalıdır: Teröristler tek menşeli ve tek gayeli değildir. Bir kısmı bulundukları bölgede kendilerine bir bağımsızlık kapısı aralamak hedefiyle terör estirdikleri hâlde, bir kısmı dini yönden farklı anlayışa sahip insanlar arasında huzursuzluk çıkarabilmenin peşindedirler.
Dolayısıyla bugün özellikle de Ortadoğu’da gelişen ve yeşerip her türlü teşkilâta sahip devletlerin içerisinde yaşanan terör olayları farklı sebeplerle varlıklarını sürdürmektedirler.

Dikkat edilirse Avrupa Parlamentosunun desteklediği anarşistler ile Amerika’nın terörist olarak görmediklerini bildirdiği teröristler farklıdır. Çünkü artık bu güne kadar kullanılan teröristler, deşifre oldukları için, bundan sonra kullanılamayacaktır.
Ancak gelecekte de kendilerinden faydalanılacak teröristleri şimdiden desteklenmeleri gerekir. Bunun da yolu onları temiz gösterebilmektir. Bugün Amerika’nın yaptığı ve takip ettiği yol budur. Avrupa Parlamentosu ise kullanılabileceklerden ilerde işine gelenleri seçebilmek hakkını baki tutmaktadır.
Bize düşen ise her zaman uyanık olmaktır.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.