1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

  3. AVRUPA BİRLİĞİ HAYALİMİZ
Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

AVRUPA BİRLİĞİ HAYALİMİZ

A+A-

Bilindiği gibi, bizim öteden beri kurduğumuz hayallerimizin başında Avrupa Birliği’ne girme veya girebilme hayalimiz gelir. Bu hayalimizin gerçekleşmeyeceğini başından beri girebileceğimiz hayalini açıklayan idarecilerimiz de bilmekte idiler. Fakat belki de ‘ya girersek’ umudunu hep kafalarının arkasında muhafaza etmeye de çalıştılar.

         Giremeyeceğimiz daha başından bu yana belli olmasına rağmen girme ümidini taşıyan idarecilerimiz, daha çok, Avrupa Birliğine girersek biz de onların teknolojisinden ve gelişmişlik imkânlarından faydalanabiliriz ümidinde oldukları için bunun üzerinde durup ısrar ettiler.

         Tabii bir de bunun karşısında bulunan bu birliğin kurucuları ve bu birliği devam ettirebilme düşüncesinde olan devletler ve kuruluşun temsilcilerinin düşünceleri olmalı.

         Her şeyden önce şunu söylemeliyiz: Bu kuruluşun maksadı ve sınırı bu kuruluşu oluşturan kişi ve devletler tarafından başından bu yana belli idi ve üyeleri tarafından da biliniyor ve benimseniyordu.  Hiç birinin bundan taviz vermesi veya kuruluş gayesinden uzaklaşması da söz konusu değildi.

         Fakat buna rağmen bizim de içlerine girmemiz ümidini taşır hâle getirilmemiz onlar açısından önemli idi. Bundan dolayı bize böyle bir ümit verdiler. Başından beri de böyle bir ümidin peşinde koşmamızı istediler.

         Yani içlerinde gizledikleri esas düşünce ve gayelerini yansıtmadan, fakat bizim de ümidimizi devam ettirebilecek vaadler ve sunumlarda bulunmaktan geri durmadılar. Hep birlikte bugünlere geldik.

         Geldiğimiz noktada konu ile ilgili ne bulduk dersek, şöyle söyleyebiliriz: Biz hep girebileceğimiz umudunu besledik. Bugüne kadar da bu ümidi taşıdık. Haklarında olumsuz bir kanaat sergilemedik. Onlar ise bizi hem ekonomik ve hem de siyasi, hukuki ve sosyal açıdan hep kontrol altında tuttular.

         Bizim kendilerine bir zarar verebileceğimiz endişesinden uzak ve sınırları belli bir devlet olarak kalmamızı gerçekleştirdiler. Fakat asla bizim kendilerine en ufak bir zarar verebilecek ve hatta kendilerine muhtaç olmaktan uzaklaşmamızı gösterecek bir davranışta bulunmamızı da istemediler.

         Bu tıpkı NATO üyeliğimiz gibi gelişti.

         Biliyoruz ki, NATO devletlerarası bir askeri birlik kuruluşudur. Aslında yine Hıristiyan olan devletlerin bir araya gelmesinden oluşmuştur. Bizim aralarında yer almamız ise askeri yönden kontrol altında bulundurulmamızın kendi çıkarlarına olacağındandır.

         Dikkat edilirse bu kuruluştan bu güne kadar biz faydalanmadık, faydalanacağımızı da düşünemiyorum. Fakat maddi olarak katkı sağlıyoruz.

         Avrupa Birliğine girmemizin bir hayal olduğu da Avrupa Birliği üyesi olan Hıristiyan devletlerin zaman içinde verdikleri falso ile ortaya çıkmaktadır. Yani bu birliğe girmemiz ve onlardan biri gibi üyesi olabilmemizin bizim için bir hayal olduğu açıkça belli edilmektedir.

         Son olarak Almanya yetkililerinin seçim öncesi yaptıkları konuşmalar bize bunu bir defa daha hatırlatmıştır.

         Çünkü onlar bizi her yönden kontrol altında tutmak istedikleri halde bizim bu kontrolün dışına çıkmış olmamız, ekonomik, askeri ve siyasi yönden onlardan bağımsızlaşmamız onların, üzerimizde besledikleri hayallerini de suya düşürmüş görünüyor.

         Bu sebeple de artık Bizim de Avrupa Birliğine girme hayalimizin suya düştüğü görünür hâle gelmiştir.

Bu yazı toplam 471 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.