1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. Avrupa Birliğinde Beklenen Son: Hüsran
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

Avrupa Birliğinde Beklenen Son: Hüsran

A+A-

Avrupa Birliği saçmalığından milletimiz kurtulmak istiyor. Uzunca zamandır nezih milletimizin içine sokulmaya çalışıldığı bu yapının gerçek yüzü ortaya çıkmıştır. Böylesine ikircikli ilişkilerle yürütülmeye çalışılan Avrupa Birliği saçmalığında süregelen oyalama sürecinde ki son aralıkta geçtiğimiz yaz ayında yaşanan darbe teşebbüsüyle ortaya alenen dökülmüştür. Bugün Türkiye’ye yönelik AB’ye almama tehditleri ellerinde ki son oyuncakları olup, günü geldiğinde de muhtemelen giriştikleri oyun ve desiseler netice vermeyince yalvarmanın bir tık üstünde hareket ederek zavallı konuma düşeceklerdir.
Bugün Türkiye’nin üyelik süreci boyunca devam edegelen ısrarlı duruşunu fırsat bilerek aşağılama teşebbüslerinde bulunan topluluk üyesi ülkeler, AB’nin ülkemiz için artık cazibesini tamamen kaybettiğinin farkına varmadıklarından bugün hala bir takım çıkışlar yaparak akıllarınca ülkemizi dize getirmeye çalışıyorlar. Alışageldikleri ısrarlı duruşumuzun ebediyete kadar süreceğini düşünmüşler akıllarınca…
Son yapılan kamuoyu yoklamalarında çıkan neticelere bakılırsa Türkiye’nin AB’ye girme gibi bir beklentisi % 20’lere gerilemiştir. Etrafımda çeşitli kesimlerden arkadaşlarla yaptığım görüşmelerden çıkardığım sonuca göre bu topluluk halkımız tarafından artık kabul görmemektedir.
Kendi aralarında ki pürüzlerde bile çaresiz kalan birliğin ülkemi adına sağlayacağı bir katkı kalmamıştır. Hatta onların ülkemizden edineceği bir takım tecrübeler ve katkılar söz konusu olacaktır. Ama Türkiye olarak İslam ülkelerinin uyanışı ve kalkınması gibi önemli bir görevi kucağında bulan ülkemizin AB üyesi ülkelerle oyalanacak zamanı ve israf edecek delikli kuruşu yoktur. Biz Türkiye olarak kendi yağımızla kavrulmasını bilen, kısa zamanda sanayi anlamında kalkınma sürecini tamamlayıp Avrupa ülkelerine gereken resti çekebilecek çapta güçlü bir devlettir. Bu güce ulaşmamızda önümüze akla hayale gelmedik planlarla çıkan AB ve ABD gibi emperyalist zihniyetlerinin günün birinde karşılaşacakları bu gerçeği ciddiye almamaları onların bu aşamaya gelmesinde baş etken olmuştur.
İngiltere halkının büyük çoğunluğunun isteğiyle AB yalanından kurtulmalarının şokunu yaşayan birlik üyesi ülkelerin başını çeken Almanya ve Fransa, italya’nında bayrağı çekmeye dönük girişimleri karşısında şoke olmuşlardır.
İçinde ki yangının hakkından gelemeyen birlik, Türkiye defterini kapatmayı göze alamaz. Asya ile bağını sağlam tuttuğu ülkemizi feda etmeleri kendi ahmaklıklarının bir neticesi olarak yakın gelecekte dizlerini dövecekleri ana etkenlerden birisi olacaktır. Bunu da gayet iyi bilmekteler. Ama egoist yapıları, bazı gerçekleri görmelerinde ketum yapılarını ortaya koymaktadır.
Aslında değinmek istediğim ana husus; geçen haftaya damgasını vuran İtalyan resti idi.
İtalya halkının yarısından fazlası (%53) böyle bir referandumun yapılmasını istiyor. İtalya'yı Fransa (%47), Almanya (%43), İspanya (%39) ve Polonya (%38) takip ediyor. Araştırma Ifop şirketi tarafından gerçekleştirilmiş.
Biliyorsunuz, Avrupa Birliği gemisi Yunanistan ile su almaya başladı. Uzmanlar AB'nin dağılma sürecinin hızlanacağını defalarca açıkladı. İngiltere bunu ilk gören ülke oldu ve "şiddetli geçimsizlik" günlerini beklemeden Avrupa Birliği'nden çıkma kararı aldı. Ardından Fransa (Frexit), Yunanistan (Grexit), İtalya (Italeave), Çek Cumhuriyeti (Czechout), Avusturya (Oustria), Hollanda (Nrexit), Danimarka (Dexsit), Finlandiya (Finish), Slovakya (Slovakout) ve Portekiz (Departugal), referandumu ortaya attı.
Devletlerarası ilişkiler bireylerin arasındaki ilişkiler gibidir. Birliktelikler, yakınlaşmalar ve anlaşmalar eğer sevgi ve güvenle desteklenmezse, ilişkide bir soğukluk hâkim olur ve ayrılık fikirleri ortaya çıkar. İngiltere’nin Avrupa Birliği ile ilişkilerinde de son yıllarda buna benzer bir soğukluk oluştu ve İngiliz halkının bir bölümü Avrupa Birliği’nden çıkma yanlısı bir kamuoyu oluşturmaya başlamıştı. Politikacıların da bu talebi gündeme getirmesi ile İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden muhtemel ayrılığı gündeme geldi. Sonuç itibariyle referandum sonuçlarına hep birlikte şahit olduk. İngiltere, AB ile bağlarını kopardı. Ama bu domino taşlarının ilkiydi. Devamı daha sürecek.
Fransa'da özellikle aşırı sağ, referandum için gösterilere başladı. Çalışma yasasını protesto edenler de "AB'yi istemiyoruz" sloganları atmaya başladı. Fransa'nın 2017 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra referanduma gideceği iddia ediliyor.
Sözü uzatmaya gerek var mı? Kendi içinde ki sistemini korumakta dahi yetersiz kalan böyle bir yapı ile yıllarca oyalanan ülkemizin kaybedecek zamanı yoktur. AB üyeliği saçmalığıyla süregelen bu filmin sonu göründü. Filmin sonunda AB için hüsran, Türkiye için kurtuluş göründü. 

Bu yazı toplam 387 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum