1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Avrupa, güçlü lideri hazmedemiyor!
Avrupa, güçlü lideri  hazmedemiyor!

Avrupa, güçlü lideri hazmedemiyor!

Almanya, Hollanda ve diğer bazı Avrupa ülkelerinin Türkiye’ye karşı olan tutumunu değerlendiren NEÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü Hocası Yrd. Doç. Dr. Gökhan Bozbaş, Avrupa’nın iki yüzlü bir tavır sergilediğini ve bunun kabul edilemeyeceğini söyledi.

A+A-

Mesut ERCÜMENT

Almanya, Hollanda gibi bazı Avrupa ülkelerinin Türkiye’ye karşı sergiledikleri tavırları değerlendiren Necmettin Erbakan Üniversitesi(NEÜ) Uluslararası İlişkiler Bölümü hocası Yrd. Doç. Dr. Gökhan Bozbaş, Türkiye Cumhuriyeti bakanının Avrupa’ya gitmesinin engellenmesi ve kendi konsolosluğumuzu ziyaretinin engellenmesinin kabul edilemeyeceğini belirtti. Avrupalı devletlerin iki yüzlü bir politika sergilediklerini belirten Bozbaş, 1990’lı ve 2000’li yıllarda Avrupalı devletlerin istediği gibi Türkiye’ye gelip mitinglere katılabildiğini ifade etti. Avrupalı devletlerin ülkemize gelerek mitinglere katıldığını ama kendi Bakanlarımızın engellenmesinin iki yüzlü politika olarak değerlendiren Bozbaş, şunları söyledi: “1990 ve 2000’li yıllarda Avrupa Parlamentosundan insanlar ülkemize geliyordu ve Diyarbakır’da nevruza katılıyorlardı. HDP’nin ve başka siyasi partilerin mitingine katılıyorlardı, konuşmalar yaparak kendilerine göre mesaj veriyorlardı. Bu perspektiften baktığımızda yapılan engellemelerin iki yüzlü bir politika olduğu aşikar. İçimizden hayır oyu verecek kişilerin Avrupa’ya seyahatlerinin engellenmemesi ve mitinglerinin yapılmasına izin vermesi bir ikiyüzlülüktür.”

ERDOĞAN’IN GÜÇLENMESİNİ İSTEMİYORLAR

Avrupalı bazı devletlerin televizyon ve gazetelerinde Hayır’ı destekler nitelikte yayınların yapılmasına değinen Bozbaş, “Avrupalı devletler Türkiye’de yapılacak olan referandumdan da Hayır çıkması için yoğun çaba gösteriyorlar. Mevcut küresel sisteme meydan okuyan Cumhurbaşkanımızın daha da güçlenmesini istemiyorlar. Cumhurbaşkanımız, küresel sistemin meşruluğuna, en azından söylemleriyle dibine dinamit döşeyen bir lider. Bu liderin güçlenmesi bazı çevrelerin hoşuna gitmiyor. Daha önce küresel sisteme meydan okuyan Kaddafi ve Saddam’ı yok ettiler. Libya ve Irak halkı keşke liderlerimiz başımızda kalsaydı da bu hale gelmeseydik diyorlar. Lideri diktatör olarak yaftalamak mevcut dünya düzeninde kendi halkımızın değil, batı dünyasının tekelinde. Onların diktatör dediğini diktatör, demokrat dediğini de demokrat olarak görüyoruz. Bu sistemi bozmak isteyenleri de yok etmek istiyorlar” ifadelerini kullandı.  Referandumda çıkacak sonuçta olası bir ekonomik ve siyasi düzelmede bölgede domino etkisi oluşturacağını söyleyen Bozbaş, şunlar kaydetti: “Referandumla birlikte sistemde olası bir düzelme, ekonomik, askeri, siyasi düzelme bölgede domino etkisi yapabilir. Bölge ülkelerine sinerji verebilir. Sistem karşıtlığı üzerinden söylem yapanlara etki edebilir. Buda küresel sistemin değişmesine neden olabilir. Mevcut düzenden en çok faydalanan Batı ülkeleri bu yüzden mevcut sistemin değişmesini istemiyor.”

POTANSİYELİMİZİ İYİ GÖRMEMİZ GEREKİYOR

Hollanda ve Almanya ile olan sorunlarda şovenist ifadelerle yorumlamamak gerektiğini belirten Bozbaş, Potansiyelimizi iyi görerek değerlendirmelerin yapılması gerektiğini söyledi. Geçmişten ders alarak siyaset yapmamız gerektiğini vurgulayan Bozbaş, “Rusya ile olan sorunda da nefret söylemi üzerinden yürümüştük ama maalesef o potansiyeli kaldıramadık. Şimdi yine Hollanda’ya aynı söylemler üzerinden yükleniyoruz. Avrupa Devletlerinin bize yaptığı kesinlikle kabul edilemez ama geçmişten tecrübe almamız gerekiyor.  Bizim tavrımız, kutuplaşmalardan uzak duracak şekilde olmalı. Evet mağduruz ama bu mağduriyetten nefret söylemi çıkarmamalıyız” şeklinde konuştu.

DÜNYA BEŞTEN BÜYÜKTÜR!

Fransız ihtilalinden başlayarak ikinci dünya savaşından sonra oturan küresel sistemin soğuk savaş sonrası bozulmaya başladığını kaydeden Bozbaş, “Soğuk savaşın yıkılmasından sonra mevcut küresel sistemin küresel dünyadaki birçok soruna cevap vermediği, özellikle gelişmekte olan ülkeler tarafından dillendirildi. Cumhurbaşkanımızın da ‘Dünya beşten büyüktür’ ifadeleri küresel sisteme bir başkaldırıştır. Biz geçmişte bazı şeyleri denedik. Şu ana kadar bu şekilde bir meydan okuma ile galip geldiğimiz bir olay olmadı. Küresel sistemi biz kurmadık, biz ancak meydan okuyabiliriz fakat nefret söylemiyle değil. Dünya beşten büyüktür söylemi zaten çok büyük bir meydan okumadır. Bu yüzden Avrupalıların ikiyüzlü tavırlarını akademisyenlerimiz ve gazetecilerimiz tarafından dillendirilerek halkımızın bilinçlenmesi sağlanmalıdır” dedi.   

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum