1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Avrupa'nın en modern hastaneleri Türkiye'de olacak
Avrupa'nın en modern hastaneleri Türkiye'de olacak

Avrupa'nın en modern hastaneleri Türkiye'de olacak

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, 'Şehir hastaneleri daha mükemmel bir hastanecilik getirecek. Şehir hastaneleriyle Avrupa'nın en modern hastanelerini yapmış oluyoruz. Her hastayı özel bir odada yatırmak istiyoruz' dedi.

A+A-

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Anadolu Ajansı Editör Masası'na konuk oldu.

Türkyie'de yapılan şehir hastanelerinin Avrupa'nın en modern hastaneleri olacağını söyleyen Akdağ "her hastayı ayrı odada yatırmak istiyoruz" dedi.

İşte Recep Akdağ'ın açıklamalarından öne çıkanlar:

HER HASTAYI ÖZEL BİR ODADA YATIRMAK İSTİYORUZ

(Şehir hastaneleri) 14 yıl önce sağlıkta dönüşüm programı hazırlamıştık. Şimdi yeni bir program hazırlıyoruz çünkü ülkemizde çok şey değişti. Her hastayı özel bir odada yatırmak istiyoruz, şehir hastaneleri bu felsefenin ürünü.

AVRUPA'NIN EN MODERN HASTANELERİ OLACAK

Şehir hastaneleri daha mükemmel bir hastanecilik getirecek. Şehir hastaneleriyle Avrupa'nın en modern hastanelerini yapmış oluyoruz. Bir taraftan da diğer hastanelerimizi yeniliyoruz. 21 projeye başladık, toplamda 28 proje ama bunlara yeni projelerin eklenmesi de planlanıyor. Hekim sayılarını artırmamız gerekiyor.

ANTİBİYOTİK KULLANIMI GELENEK HALİNE GELDİ

Türkiye'de antibiyotik kullanımı gelenek haline gelmiş durumda. İnsanlarda hastalık yapan mikroorganizmalar birkaç aile altında toplanıyor. Virüsler ve bakteriler. Özellikle kış mevsiminde yaşadığımız nezle ve grip durumlarında etkenler virüs ve antibiyotikler virüslerde etkili değil. Hiçbir etkisi yok, hastalık sürecini de kısaltmıyor.

Nezle ve gripte antibiyotik kullanımı çok alakasız. Grip daha ağır bir hastalıktır. Antibiyotik Ağrı kesici gibi kullanılıyor ama antibiyotiği bir tek durumda kullanmak lazım o da boğazımızda beta mikrobu varsa. Böyle durumda kesinlikle kullanılmalı.

Başlattığımız yeni program ile antibiyotik kullanımının önüne geçilecek. Vatandaşlar doktorunu antibiyotik yazılması konusunda ısrar etmemeli. Hızlı beta tanı testleri temin ettik. 3-5 dakika içerisinde tespit edilecek. Doktorlarımızı bilgilendirdik, vatandaşlarımızın farkındalığını artıracağız.

Dünyada antibiyotiklere dirençli mikroplar gelişti. Bugün bilim çağı antibiyotiksiz yaşamaktan korkuyor evet korkuyoruz. Ülkemizde de zaman zaman dirençli mikroplarla karşılaşıyoruz. Hem ferdi hem toplumu korumak için antibiyotik kullanımına itina etmeliyiz. Biz bu işin parasında da değiliz yeter ki vatandaşımız zarar görmesin.

CHP'NİN MİLLETLE DAVASI VAR

Recep Akdağ anayasa tartışmaları ile ilgili de şunları söyledi:

Ortada teknik bir tartışma yok. Ortada politik bir tartışma var. Bir rejim değişikliği falan olmadığını herkes biliyor, Cumhuriyet Halk Partisi de çok iyi biliyor. Onların bir tek endişesi var; 'Biz CHP olarak bir başkan, bir cumhurbaşkanı, partili cumhurbaşkanı seçtiremeyiz', bunu biliyorlar. Seçtiremiyorlar, çünkü milletle davaları var. 1940'lı yıllardan itibaren milletle bir problemleri var. Onlara göre millet dönüştürülmesi gereken bir kitle, bize göre ise millet kendisinden emir alınması, talimat alınması, onun iradesinin yönetime yansıtılması, ona hizmet edilmesi gereken bir kitle. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.