1. YAZARLAR

  2. Mustafa KARGA

  3. Avrupa’ya köle olduk
Mustafa KARGA

Mustafa KARGA

Mustafa KARGA
Yazarın Tüm Yazıları >

Avrupa’ya köle olduk

A+A-

Kölelik insanlık tarihinin bir gerçeği. Bütün toplumlarda bu insanlık dışı uygulama yapılmış. İnsanlık tarihinde Cenab-ı Allah’ın nurunu yeryüzüne yaymak için gelen peygamberler köleliğin ortadan kalkması için büyük çaba harcamışlardır. En büyük çabayı ise Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (Sallallahu aleyhi ve sellem) sergilemiştir.

Bir köle olan Hz. Bilal’in İslam tarihi ve Müslümanlar açısından ne kadar büyük bir değer olduğunu herkes bilir.

Ancak köleliğin anavatanı belki de son bin yıldır hep batı olmuştur. Özellikle ABD’nin insanlık onurunu ayaklar altına alan kölelere dair uygulamaları birçok filme konu olmuş, müziğe ve edebiyatta kendine yer bulmuştur… ABD hala o günlerin izini taşımaya devam ediyor.

Gelelim bugünümüze…

Herkes köleliğin bittiğini zannediyor. Bazıları ise Afrika’da ya da bazı Ortadoğu ülkelerinde köleliğin uygulandığını iddia edebilir. Hemen size doğru cevabı söyleyeyim: Bugün dünyada en fazla kölelik Avrupa ülkelerinde uygulanıyor. Kölelik endeksine göre AB içerisinde köle iş gücü en fazla sırasıyla Romanya, Yunanistan ve İtalya’da bulunuyor.

 

KÖLELİK HALA DEVAM EDİYOR

Dünya 21. yüzyıl içerisinde olsa da insanlığın en ilkel iş gücü olan kölelik hala devam ediyor. Thomson Reuters Vakfı’nın araştırmasına göre 2017 yılında köle iş gücünün en fazla arttığı bölge Avrupa Birliği oldu. Bu artışın temel nedeni ise dünyanın diğer bölgelerinde yaşanan kargaşalardan kaçıp Avrupa’ya sığınan mülteci sayısındaki artış.

İngiliz araştırma şirketi Verisk Maplecroft tarafından yayınlanan global kölelik endeksine göre AB üyesi 28 ülkenin 20’sinde köle iş gücü başta tarım ve inşaat olmak üzere birçok sektörde artış gösterdi. Verisk Maplecroft’tan İnsan Hakları Uzmanı Sam Haynes yaptığı değerlendirmede, “Mülteci krizi Avrupa genelinde kölelik riskini daha da arttırdı.” dedi.

Uluslararası Çalışma Örgütü’ne (ILO) göre ise küresel çapta çocuklar da dahil 21 milyon insan zorla çalıştırılıyor. Bu ekonominin yıllık büyüklüğü ise 150 milyar dolar seviyesinde bulunuyor.

2017 yılında sadece denizlerden Avrupa’ya ulaşan mülteci sayısının 115 bin civarında olduğu tahmin ediliyor. Avrupa’ya gitmek için insan kaçakçılarına büyük paralar ödeyen bu mülteciler Avrupa’ya adım attıklarında ise bu kişilere geri ödeme yapamayacak derecede borçlanıyor.  Bu durum da mültecileri istemedikleri işlerde köle işçiler olarak çalışmaya itiyor.

Alın size Avrupa’nın ve batının aydınlık yüzü…

Bu yazı toplam 483 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.