1. YAZARLAR

  2. Mehmet Kaçar

  3. AVUPA’DA TÜRK İZLERİ 1990/2005 ARASINDA IRKÇI SALDIRILAR!...
Mehmet Kaçar

Mehmet Kaçar

Yazarın Tüm Yazıları >

AVUPA’DA TÜRK İZLERİ 1990/2005 ARASINDA IRKÇI SALDIRILAR!...

A+A-

Almanya’da aşırı sağ ve milliyetçilere eğilim her geçen yıl artarak devam eden bir ırkçılık tehlikesi vardır.
Berlin Hür Üniversite’tesi (F.U) adına Alman Paul Lazarsfeld Cemiyetinin mali desteği ile Forsa tarafından bir kamuoyu araştırmasında, Almanya’nın Başkent’i Berlin’de halkın yüzde 12’sinin, komşu eyalet Brandenburg’ta da yüzde 21’inin aşırı sağ görüşlü olduğunu ortaya çıkardı. Bu rakamın 1998 yılında Berlin’de yüzde 11, Bramdenburg da yüzde 19 olduğuna dikkat çekilmişti.
Gençler ağırlıkta: Aşırı sağcı eylem ve saldırılar genel de genç nüfustan geldiği halde, özellikle yaşlılar arasında aşırı sağ görüşlü olanların sayısının da oldukça yüksek olduğu tespit edilmişti. Başkent Berlin’de 18/24 yaş gurubunun yüzde 8’inin, Brandenburg da ise yüzde 16’sının aşırı sağ görüşlü olduğu tespit edilmişti. Bu rakamın 55/74 yaş gurubu mensupları arasında Berlin’de yüzde 16’ya, Brandenburg da ise yüzde 28,5’e ulaştığı da kaydedilmişti. Brandenburg da 65/74 yaş gurubunun yüzde 31’inin, yani her 3 Brandenburg’lu yaşlıdan birinin aşırı sağ görüşlü olduğu da ortaya çıkarılmıştı.
Irkçı teröre destek: Kamu oyu yoklamalarında, Berlin ve Brandenburg’da gençlerin yaşlılara nazaran aşırı sağcılar tarafından girişilen şiddet eylemlerini “anlayışla karşıladıkları” da belirlenmişti. 18/24 yaş grubu içerisinde yüzde 27’sinin aşırı sağcı saldırıları, 65/74 yaş gurubunun da yüzde 11’nin neo nazi eylemleri anlayışla karşıladığı tespit edilmişti.
Bu ankette ayrıca sağ görüşlü olan Berlin’li ve Brandenburg’luların yüzde 9,5’inin Demokratik Sosyalizm Partisi(PDS, Kominist Doğu Almanya zamanında ki adı ise SED idi), yüzde 17’sinin Hristiyan Demokrat Birliği Partileri olan(CDU/CSU), yğzde 31’inin, Sosyal Demakrat Partiyi(SPD) seçtiği, yüzde 31’inin Sosyal Demokrat Partiyi(SPD) seçtiği, yüzde 35’inin ise sandık başına gitmediği ortaya çıkmıştı.
Irkçılık futbol sahalarında da görülmeye devam ediyor: Avrupa’da ırkçılık futbola da yansımıştı. Futbol severler’in heyecanlı dakikalar ve takımlarını desteklemek için gittikleri stadyumlarda, ırkçı sloganlarla karşılaşması nihayet yetkilileri’de rahatsız etmeye başladığı yıllar olmuştu.
200 yılının sonbaharında İtalya’da Lazio Roma ile Arsenal London arasında oynanan Şampiyonlar Ligi karşılaşmasında İtalyan taraftarların İngilizlerin siyahi oyuncuları aleyhinde ırkçı sloganlar atmasını değerlendiren İtalya Maliye Bakanı OTTaviano Del Turco ile Yeşiller Parlamento üyesi Paolo Cento, “Utanç verici bir olaya şahit olduk. Bir daha böyle bir şey gerçekleşirse Stadyuma gitmeyeceğiz. Bu maçın tatil edilmesi gerekirdi.” şeklinde demeçleri ile ilk defa futbolda büyümeye başlayan ırkçılığa dikkat çekmişlerdi. Oysa İtalyan politikacıları, bu tür ırkçılık eylemlerinin sık sık meydana bilmesi gerekirdi. 1970’li yıllardan beri ırkçı sloganlar ve bayraklarla stadyumlarda gösteri yapan Mussolini’nin de taraftarı olduğu Lazio taraftarları, hafif ve caydırıcı olmayan cezalar karşısında eylemlerini devam ettirmeyi sürdürüyorlar.
Irkçılıkla daha sert mücadele:Öte yandan merkezi Avusturya’nın başkenti Viyana’da bulunan Avrupa Irkçılığa Karşı Futbol Derneği’nin(Football Against Rasiem in Europe)Başkanı Kurt Wachter, ırkçılığa karşı mücadele eden Avrupa çapında 40 üye derneklerinin bulunduğunu belirtmişti. Stadyumlar da ırkçılığa karşı mücadele haftası “başlattıklarını vurgulayan Wachter , “Bildiri, gösteri ve pankartlarla ırkçılığa karşı, mücadele yapacağız. Bilhassa İtalya, Almanya, İngiltere, İspanya ve Norveç’te gösterilerimizin ses getireceğini umuyoruz.” demişti. Almanya’da ise Duisburg Wedau ve Schalke’nin park stadında gösteriler yapılacağı belirtilmişti. “Schalke Gegen Rasismus” adı altında yapılacak gösterilerde 20 binin üzerinde bildirinin dağıtılacağı ve kulüp yönetimi ile birlikte bir basın toplantısı düzenlenileceği ifade edilmişti.
UEFA görev başında: Stadyumlarda ırkçılığın önüne geçilmesi için UEFA yetkilileri de caydırıcı önlemler almaya hazırlanıyor. UEFA yetkilileri, Avrupa karşılaşmalarında ırkçı sloganlar atan ve pankart taşıyan tarafları olan takımın avrupa kupalarından men edilmesi cezasının yürürlüğe gireceğini açıklamışlardı. Avrupa Birliği(AB) de, stadyumlar da ırkçılığa karşı mücadele eden derneklere yardım vermeye başladı. Irkçılıkla mücadele eden “Fare” adlı derneğe her yıl Avrupa komisyonun dan 22 bin euro yardım verileceği duyurulmuştu.
Cirit atıyorlar: Bütün bu mücadele çalışmalarına ve planlarına rağmen Avrupa Stadyumlarında ırkçılık giderek yükseliyor. 1995’lerden sonra İtalya’da Hellas Verona Kulübünün Başkanı Giambattista, tarafından tepkisini çekmemek için Kamerunlu siyahi futbolcu Patrick Mboma’yı tarnsfer etmekten vazgeçmişlerdi. 1998 yılında San Sabastian ve Atletico Madrid maçı olan Madridli bir taraftar, İspanya vatandaşı olan Madridli bir taraftarı öldürmüştü. Nazi lideri Hitlerin yazdığı “Kavgam” adlı kitabı okuyan söz konusu katilin ırkçı olduğu sorgulamasında ortaya çıkarılmıştı. 
Polonya ‘da ise maçı yöneten hakemler ve Widzew Lodz Kulübünün oyuncuları her hafta “Pis Yahudiler” olarak hakaret görüyordu. İngiltere’de de holiganlar eylemlerini aralıksız sürdürmeye devam ettiler.
Merkezi Almanya’nın Frankfurt Kentinde bulunan ve ırkçılığa karşı mücadele veren “Kos” adlı derneğin Başkanı Michal Gabriel, “Bizim amacımız stadyumlar da ırkçıların söz sahibi olmasıdır. Yetkililerin, bizidesteklemesini istiyoruz, günden güne büyüyen ve stadyumlar da tehlikeli boyutlara ulaşan ırkçı tehlikeye karşı ciddi önlemler almalarını bekliyoruz” demişti.
Muzlu Hakaret: Alman Genç Milli takımı’nın Gana uyruklu as futbolculardan Gerald Asamoah ve hem Nijerya hem de Alman vatandaşı olan Jonathan Akpoborie’de yaptığı açıklamalarda ırkçılığa dikkat çekmişlerdi. Asamoah, Hannover 96 takımında oynarken gittikleri Cottbus’ta, kendisine muz atıldığını ve ayağına her topun geldiğinde seyircilerin maymun taklidi yaptığını hatırlattı. Daha acı olanını da anlatan Asamoah, Cottbus’lu oyuncuların kendisine faul yapıldıktan sonra “Ayağa Kalk Zenci” demelerini çok yadırgadığını söylemişti. 1999-2001 yılları arasında bu gibi davranışların azaldığını belirten siyahi futbolcu, “Bu olumlu gelişmenin en büyük sebebi medyanın stadyumda ki ırkçılık olaylarının kararlılıkla üzerine gitmesidir.”demişti. 
Selametle!...
 

Bu yazı toplam 915 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.