1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Ayakkabı tamirciliği bitmez
Ayakkabı tamirciliği bitmez

Ayakkabı tamirciliği bitmez

Ucuz fiyata satılan ayakkabılar, ayakkabı tamirciliğinin önemini yitirmesine ve sektörün bitmesine neden oluyor düşüncesine karşı çıkan 45 yıllık tamirci Mehmet Sayan, “İnsan olduğu müddetçe tamir bitmez. " dedi.

A+A-

Nagihan ÇAPKIN

Vatandaşların bir kısmı yırtılan ayakkabıları tamir ettirmek yerine yenisini alma yoluna gidiyor. Kalitesiz malzemeden üretilen ithal ayakkabılar bazı esnafı olumsuz etkilerken bazı esnaflar ise bu görüşün tersi yönünde düşünüyor.  Esnaflardan kimi, eskiden işlerin çok olduğunu ancak günümüzde 10-30 TL arasındaki fiyatlara ucuz ayakkabı olduğunu kaydederek, “İşlerimiz gün geçtikçe düşüyor. Ayakkabısını tamir ettiğimiz kişilerse 2-3 lira için bizimle pazarlık yapıyor. Zaten kazanamıyoruz ki… Emeğimizin karşılığını istiyoruz. Vatandaş emeğimizin karşılığını çok pahalı buluyor. Biz de vatandaşı kırmıyoruz. Zor şartlarda esnaflığımızı sürdürüyoruz.” ifadelerini kullandılar.

TAMİR YAPTIRMAK SÜNNETTİR

45 yıldır sektörde çalışan Mehmet Sayan ise tam tersi düşündüğünü ifade ederek işlerinin yolunda olduğunu sanatkar oldukça işin her zaman olacağını belirtti. Eğitim- öğretimdeki zorunluluğun çırak yetiştirememeye etki ettiğine dikkat çeken Sayan yine de işin bitmeyeceğini vurguladı. Sayan sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Ne olursa olsun bu iş bitmez. Örneğin sanayide bir adamın işi bozulur ve ya emekli olur boş gezemez ne iş olur diye düşünür ve tamirci dükkanı açar. Daha önce sanayide imalatta çalışıyordum sonra tamirci oldum. Bu meslek Avrupa’da bitmedi burada da bitmez. Ben sanata geldiğimde tek kişinin elinden 8 çeşit ayakkabı çıkıyordu ama şu zamanda fabrikalaştığı için 100 çeşit ayakkabı çıkıyor. 10 kişi çalıştırıyor bin çeşit ayakkabı çıkartıyor. Yani 100 çift ayakkabı çıkınca tamircilik ne kadar biter, bitmez daha çok artar. 6 ay Viyana’da kaldım orda da tamircilik var bitmiş olsaydı önce orada biterdi. Hele burada hiç bitmez çünkü tamir yaptırmak İslam’a uygundur sünnettir.”

DÜNYADA RAKİBİM YOK

Filmler için Konya’da kimsenin yapamadığı ayakkabıları yaptığının altını çizen Sayan, sadece Konya’da  değil dünyada rakip tanımadığını dile getirdi. Sanatkar için her zaman iş olduğunu ve herkesin sevdiği işi yapması gerektiğini söyleyen Sayan, “Allah akıl vermiş o aklı kullanıyor ve üretiyorum. Herkesin farklı ilgi alanı vardır herkesin vasfı ayrıdır. Kimi başkan olur kimi mühendis kimi doktor. Cumhurbaşkanının bir sözü vardır. Bayanın biri, Cumhurbaşkanım böyle koşuşturuyorsunuz ama dinamikliğinizi hiç kaybetmiyorsunuz, diye sorduğunda Kısa ve net olarak sevmek lazım Diye cevap vermişti. Ne olursa olsun evleneceğini seveceksin sevmezsen evlilik yürümez, okuduğun bölümü de seveceksin sevmezsen olmaz, sanatta aynı seversen başarılı olursun. Bu benim mesleğim değil ama başarılı oldum. Çünkü seviyorum.” ifadeleriyle sözlerine son verdi.
img_0633.jpgimg_0640.jpg

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.