1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Ayasofya Her Şeyi Anlatıyor
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Ayasofya Her Şeyi Anlatıyor

A+A-

Dinimizin en güzel geleneklerinden biri olan Ramazan Bayramının güzel ve serinletici gölgesi altında yazdığım bu satırlara ümmeti Muhammedîn bayramını tebrikle başlamak isterim. Oruçla, teravihle, sahurla, iftarla, sadaka-i fıtırlarla, zekatlarla arınan ruhumuzun zaferi olan bu bayram kutlamaları, ülkemize, milletimize, ümmet-i Muhammed’e zaferler, barışlar, getirir inşallah. İslam Tarihinin en büyük, en girift, en çetrefilli fitnelerinin yaşandığı bu günlerde kutladığımız bu bayram, inşallah sökmekte olan İslam Şafağının habercisidir.
Hilafet kalktıktan sonra Müslümanların iç dünyasında zaten parçalanmış olan ümmet şuuru siyaset ve devlet bazında da rafa kalkmış oldu. O gün bu gündür ümmet, etrafını sarmış, İslam dünyasını paramparça etmiş, ümmetin maddi manevi hazinelerini tarumar etmiş kafirlerle mücadele yerine Allah zülcelalin (cc) kardeş kıldığı( Müminler kardeştir Hucurat 10) Müslümanlara savaşı ön plana almış, bu durum elanda devam etmekte.
Sünni, Şii, Vehhabi, alevi selefi ehli sünnet fark etmez, devlet, örgüt fark etmez, son 50-60 seneye bir bakın kafirlerle, Hristiyanlarla, Yahudilerle savaş/cihad yapan devlet, örgüt İslam dünyasında yok. (Türkiye’nin Kıbrıs çıkartması, 80 lerde Afganlıların Ruslarla karşı cihatları ve çeçen direnişçilerinin bir ara Rusya’ya karşı direnişlerini hariç tutarsak) İslam dünyasında yok gibi. Ali, veli, osman, abdurrahman… silahlarını hep ömere, hasana, abdullaha karşı ateşliyor. George, Hansa, Hingmi ye Putin’e ateş eden yok. Ölen Müslüman, öldüren Müslüman. Toprak kaybeden evleri yakılan, yurdunu kaybeden, evsiz barksız vatansız yurtsuz kalan yine Müslüman.
Bu byramlarda sevinçlerimiizn yanında Ümmetin bu ahvalinide görmek düşünmek zorundayız. Bu raamzanda en çok konuştuğumuz meselelerden biri de AYASOFYA nın açılması müze halinin devam etmesi durumu. Rabba şükür bu konuda Türkiye’de yaşayan biz Müslümanlar ciddi bir ilerleme kaydettik. Fatihin emaneti, fethin sembolü bu mabedin içinde bulunduğu zulmetten kurtarılması hepimizin tek dileği olmalı. Milletimizin güçlü, devletimizin bağımsız olmasının en büyük emaresi bence Ayasofya’nın camiye çevrilmesidir. Eğer devletimiz bağımsızsa, hiçbir pakta ve devlete boyun eğmiyorsa, Avrupa’dan, Amerika’dan, Rusya’dan korkmadan Ayasofya’yı en kısa sürede camiye çevirir. Böylece onlarca yıldır mahzun üzgün olan bu ulu mabet tarihteki neşesine, süruruna tekrar kavuşur. Bu bayramda dualarımıza bu mevzuyuda ekleyelim. Rabbim, Dedemiz Fatihin Ayasofyayı camiye çevirdikten sonra yazdığıo vakfiyede belirttiği şartları yerine getirme imkanını bu ümmete bu millete bahşet diye dilekte bulunalım. Bazı bedbahtların ,” O kadar cami varken şimdi sıra Ayasofya’yı camiye çevirmek mi kaldı” hezeyanlarından bizleri kurtar…” diye niyazda bulunalım. Hayırlı bayramlar!

“…Ayasofya ses vermiyor,
Ayasofya bir hoş,
Ayasofya bomboş!...

Hani nerede?
Şu muhteşem minberde,
Binlerce erin baş koyduğu şu temiz yerde,
Şimdi hangi kirli ayaklar dolaşıyor?...

Ayasofya! Ayasofya!...Seni bu hale koyan kim?
Seni çırılçıplak soyan kim?!...

Hani nerede?
Gönüllerden kubbelere,
Kubbelerden gönüllere
Gürül gürül akan Kur'an sesleri?...
Kur'an sesleri dindirilmiş,
Müslümanlar sindirilmiş!...
Allah-Muhammed-Hülafa-i raşidinin
İsimleri kubbelerden yerlere indirilmiş!...

Fethin, Fatih'in mabedinden kitab-ı mübini,
Bu ulu dini kaldıran kim?
Dinimize, imanımıza saldıran kim?
Mabedimin göğsüne uzanan namahrem eli,
Kimin elidir?!...
Söyle Ayasofya, söyle.
Seni puthane yapan hangi delidir?!... “

Osman Yüksel serdengeçti.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.