1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Ayasofya ibadete açılmalıdır
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Ayasofya ibadete açılmalıdır

A+A-

Türk – İslam tarihinin önemli merkezleri vardır.Bunlardan biriside  Ayasofya’dır.

Fatih Sultan Mehmet han, 1453 tarihinde  İstanbul’u Bizans’tan fethedince   Hıristiyanlık alemininde önemli dini merkezlerinden birisi olan Ayasofya artık  Cami olarak  hizmet vermeye başlamıştı.

Geçen yıl da Peygamberimizin doğum günü vesilesiyle Ayasofya’da Kuran-ı Kerim okunmuştu.

İstanbul’un fethinden sonra Fatih tarafından camiye çevrilen Ayasofya, 500 yıl cami olarak hizmet vermişti. Fethin sembolü olarak görülen Ayasofya, 24 Kasım 1934 tarihinde çıkarılan bir kararname ile müzeye çevrilmişti. Atatürk’ün Ayasofya’yı müzeye çevrilen kararnamenin altındaki imzasının farklı olması ise tartışmalara neden olmuştu.

Ayasofya’da Kuran-ı Kerim okunması  başta Yunanistan’da olmak üzere bazı Avrupa ülkelerinde  rahatsızlığa yol açmıştı,

Hatırlanırsa Ayasofya’nın eskiden olduğu gibi camiye çevrilmesi konusu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görüşleri ile gündeme geldi.

Ayasofya’nın cami olarak hizmet vermesi konusunda Fatih Sultan Mehmet’in vasiyetinin de bulunduğu bilinmektedir.  Dolayısıyla bugün yada yarın Danıştay tarafından verilecek kararlaAyasofyaibadete açılacak ve ecdadımızFatuh Sultan Mehmet Han’ın da vasiyeti yerine getirilecektir.

Erdoğan’ın, Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılması konusuna sıcak yaklaşmasında birkaç nedenin etkili olduğu söyleniyor.

* İstanbul’un fethinin 567’nci yıldönümü nedeniyle Ayasofya’da Fetih Suresi’nin okutulmasının her siyasi partiden vatandaşlarımız tarafından desteklenmesi.

* Yunanistan’ın, Ayasofya’da Kuran-ı Kerim okunmasına gösterdiği tepkinin verdiği rahatsızlık.

* Ayasofya’nın Türkiye Cumhuriyeti topraklarında olması nedeniyle hükümranlık haklarımıza karşı sergilenen bir tutumun kabul edilemez olduğunun gösterilmek istenmesi.

Muhafazakâr kesimde büyük bir heyecana yol açan Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılması konusu, böylece gündeme girmiş oldu.

Ülkelerin bir birleri ile ilgili hukuku vardır. Devletler arası antlaşmalara göre  bazı işler bu hukuka uygun yapılmalıdır.Danıştay’da böylesi bir karar verirse kimsenin bir diyeceği olamaz. Kaldı ki, Ayasofya 1453 te Camiye çevrilmiş, bu süreç  1934 yılına kadar devam etmiştir.Bağımsız bir ülkenin kendi sınırları içinde yapacağı icraatlardan kimsenin rahatsız olması düşünülemez.

Kaldı ki,Türkiye’de her kesimden, inanıştan insanlar yaşamaktadır. İktidarı- muhalefeti Ayasofya’nın ibadete açılması yönünde görüşü bulunmaktadır. Artık bu bekleyiş sona ermeli  ve Ayasofya cami olarak ibadete açılmalıdır.

Prof.Dr. Ahmet Akgündüz’ün yazısında da belirttiği gibi;

İstanbul Fatihi Sultan Mehmed Han, Ayasofya Camii'nin ve vakfının korunmasına ilişkin yayınladığı vakfiyesinde şu ifadelerde bulunuyordu: "Allah'ın yarattıklarından Allah'a ve O'nun rüyetine iman eden, ahirete ve onun heybetine inanan hiçbir kimse için, sultan olsun melik olsun, vezir olsun bey olsun, şevket ve kudret sahibi biri olsun hâkim veya mütegallib (zâlim ve diktatör) olsun, özellikle zâlim ve diktatör idareciler tarafından tayin olunan, fâsid bir tahakküm ve bâtıl bir nezâret ile vakıflara nâzır ve mütevelli olanlar olsun ve kısaca insanlardan hiçbir kimse için, bu vakıfları eksiltmek, bozmak, değiştirmek, tağyir ve tebdil eylemek, vakfı ihmal edip kendi haline bırakmak ve fonksiyonlarını ortadan kaldırmak asla helal değildir!

Bu yazı toplam 526 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.