1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Ayasofya için teşekkür
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Ayasofya için teşekkür

A+A-

Ve nihayet Ayasofya’nın açılışına karar verildi.

24 Temmuz  Cuma günü tarihi Ayasofya ibadete açılacak ve Ayasofya makus talihini yenerek  İstanbul’un göbeğinde, İslam alemindeki masuniyeti sona erecek.

Allah Türk Milletine böylesi güzel günü yaşattığı için sonsuz şükrediyorum.

Önce Ayasofya’nın geçmişine bakalım. Yaklaşık bin 500 yıllık bir tarihe sahip olan bu kutsal mabet’te ilk namazı 1453 yılında  “9 Mayıs günü  Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet Han İstanbul’u fethedince doğruca Ayasofya’ya gider ve burada iki rekat şükür namazı kılar.

Daha sonra  ilk Cuma namazında hutbeyi Fatih Sultan Mehmet han okur, Cuma namazını ise yaklaşık 480 yıl önce  Akşemsettin kıldırır.

Sanırım 24 Temmuz’da Cuma namazını da Diyanet İşleri Başkanı kıldıracaktır. O gün benim de hem gönlüm, hem ruhum o kutsal mekanda olacağını bilmekteyim.

Aslında  Ayasofya’nın müzeye döndürülmesi alınan yanlış bir karardı. Kim aldı, kim kapattı  buna girmiyorum ama, Atatürk’ün imzası olduğu b.ilinirken, bu imzanın da Atatürk’e ait olmadığı yönünde iddialarda bulunmaktadır. Geçmişe takılıp kalmanın anlamı olmadığını, geçmişi unutmamamız gerektiğinin yanında bugfüne bakmak gerekir ki, yine Ayasofya’nın camiye çevrilip ibadete açılma kararı da geç kalınmış bir karar olarak düşünmekteyim.

Şimdi bu kararı  oy birliği ile  Danıştay verdi. Cumhurbaşkanı’da  R.Tayyip Erdoğan’da halka hitap konuşmasında Ayasofya’nın 24 Temmuz günü Cuma namazı ile ibadete açılacağını duyurdu.

Öncelikle bu tür uygulamanın ve Tüm Türk ve İslam alemini ilgilendiren bu kararın iç politika malzemesi yapılmaması gerekir.

Belirtmek gerekirse  Ayasofya’nın ibadete açılması fikrini ortaya atan AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’dır. Çeşitli fikirler ve spekülasyonlar yapıldı. Bunu iç politika malzemesi yapanlar oldu.

Ancak şunu da bir hak için belirtelim ki, bu kararın alınması ve Ayasofya’nın ibadete açılmasına içeride kimse karşı çıkmadı. Bu birlik ve beraberliğinde bir ölçüsüdür. Gerek muhalefet partileri, gerekse sivil toplum kuruluşları Ayasofya’nın ibadete açılmasından yana görüş ve tavır koydular. Hatta öyle ki, Danıştay kararına bile gerek olmadığını,  Türkiye’nin bağımsız bir devlet  olduğunu ve içeride bağımsızlığıma helal getirmeyecek her türlü kararın hükümet tarafından derhal  uygulanmasını istediler. Bu kararı tek bir siyasi partiye veya kitleye mal etmek yanlış olur düşüncesindeyim.

Fatih Sultan Mehmet  Han İstanbul’u fethettiğinde  kimsenin dinine ve inancına dokunulmayacağını belirtirken, halen Türkiye’de 500 civarında  cemaati olan kilise, havra, sinagog bulunmaktadır ve özgürce bu inanışa sahip kişiler ibadetlerini yapa gelmektedirler.

Yine bizim dinimizde de İslam dinine saldırı olmadıkça karşı dinlere saygı gösterilmiştir. Hatta öyle ki  Kudüs’ün Hz. Ömer tarafından fethedilmesinde de   buradaki Yahudi ve başka inanıştaki olan insanların inançları için teminat vermiştir.

Ne yazık ki, Ayasofya’nın açılmasına en büyük tepkiyi ise ABD, Yunanistan, AB birliği ülkelerinden bazısı göstermektedir. Ancak  onlara verilecek  cevabı da hükümet ve Türkiye birlikte vereceğinden eminim.

Türk Milleti böylesi önemli ve milletimizi ilgilendiren haklı kararlarında her zaman tek yumruk olmuş, 15 Temmuz FETO baş kaldırışına da  din, siyasi görüş, etnik kökenleri  ne olursa birlik olarak  en güzel cevabı vermiştir.

Esasen ‘Ayasofya’ adının da, çoktaaan değiştirilmesi gerekirdi.

Esas ironi; İslam dini sembolü mekan adının ‘Ayasofia’ diye bırakılıp, değiştirilmemesidir !

‘Müslüman’ Arapça dilinde ‘Allah’a inanıyorum’ demektir. Arapça bilen bir Rus, Amerikalı, Alman, Japon veya Çin’li bile eğer iman etmişse ‘Elhamdülillah Müslümanım’ der zaten.

Yüce Yaradanımıza inanan herkes, inançlıdır zaten. Ayasofya ‘kutsal, bilge azize’ manasına gelir. Bizans döneminde, kadınlara değer vermek isteyen, Ortodoks cemaatinin koyduğu bir isim yani.

Bence Allah rızası için ise ; yalan, dolan, kin, kibir, cehalet ve haramdan uzak, halisane şekilde imanın gerekliliklerine yakın bir kul ol yeter!

Tanrı doğru ve dürüst imanlı kullarını hem korur, hem de sever.

Yazımı noktalarken bu kararın fikrini ortaya atanlara, Ayasofya’nın açılışına kim destek verdiyse ben hepsine şahsım olarak, kurumum olarak teşekkür ediyorum.

Bu yazı toplam 544 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.