1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Aydınlar Ocağı’nda ajanlar konuşuldu
Aydınlar Ocağı’nda ajanlar konuşuldu

Aydınlar Ocağı’nda ajanlar konuşuldu

Araştırmacı-Yazar ve Kitaphan Mustafa Sinan Ümit, Konya Aydınlar Ocağı’nda dünyanın görünmeyen kahramanları olan ajanları ve ajan savaşlarını anlattı.

A+A-

Konya Aydınlar Ocağı’nın bu haftaki Selçuklu Salı Sohbetleri’nde, Gazeteci-Yazar Murat Yetkin’in yazdığı “Meraklısı için Casuslar Kitabı” ve casuslar savaşı gündeme geldi.
Konya Aydınlar Ocağı Başkan Yardımcısı ve araştırmacı-yazar Mustafa Sinan Ümit, casusların bilinmeyen tarafları ile olayların perde arkasındaki ajanlar savaşından misaller verdiği sohbetinde, casusların en çok “gazeteci” ve “arkeolog” kimliklerini kullanarak görev yaptıklarını söyledi. 
Salı Sohbetleri 24 Yaşında
İl Halk Kütüphanesi’nde gerçekleştirilen sohbetten önce kısa bir konuşma yapan Konya Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, 3 Mart 1996 tarihinde başlayan Selçuklu Salı Sohbetlerinin 3 Mart 2019’da 24’üncü yılına gireceğini hatırlatarak “23 yıldır hiçbir vakti atlamadan, yaz-kış ve ramazan demeden her Salı bu programı icra ettik. Üç Mustafa’lar olarak bu işi götürdük. Dolayısıyla Mustafa Sinan benim 23 yıldır en büyük yardımcım. Allah sevdiği kullarına iyi yardımcılar verir, onu uyarır. İnsanın yanındakilerden ne olduğunu anlarsınız. Dolayısıyla nasıl bir adamım yardımcılarımdan belli” dedi.
Görünmeyen Savaşın Kahramanları…
Sohbetine, Necm suresinde kıyametle ilgili yer alan “Yaklaşıyor, yaklaşmakta olan” ayeti hatırlatarak başlayan Araştırmacı-Yazar Mustafa Sinan Ümit,  1959 Gaziantep doğumlu olan ve Hürriyet’in yıllarca dış haberler servisini idare eden ve şimdi bağımsız gazetecilik yapan Murat Yetkin’in “Meraklısı için Casuslar Kitabı”nda yer alan casuslar arasındaki görünmeyen savaşa değindi. Görünmeyen savaşın kahramanlarının ajanlar olduğunu ifade eden Ümit, görünmeye savaşın kayıpları arasında ASELSAN’da çalışan şehit mühendislerin de yer aldığını söyledi. 
64’de Almanya’ya giden Kırşehirli oto tamircisi Hüseyin Yıldırım’ın Frankfurt’ta ABD Üssü’nün araba tamircilerinden biri olduğunu belirterek “Üste çalışan Amerikan üst düzey askerlerin araba zaaflarını öğreniyor ve onları Doğu Almanya’ya bildiriyor. Yakalanıyor ve 14 yıl hapis yatıyor.  Daha sonra Türkiye’ye iade ediliyor. Yıldırım, Amerikalılardan aldığı bilgileri Doğu Almanya’ya bildirirken bir müddet sonra Türkiye’ye teslim ediyor. Diğer ülkeden para alırken Türkiye’den almıyor. Vatan sevgisinin dozu bu.” dedi.
Ajanlar Türkiye’de Terfi Ediyorlar
1966’da Aydın’da barış gönüllüsü olarak İngilizce öğretmenliği yapan David Petraeus’un 2011’de nasıl CIA Başkanı olduğunu da anlatan Ümit, bunu “dehşet bir olay” olarak nitelendirerek “İster CIA olsun ister KGB bütün önemli ajanlar Türkiye’den geçiyor. Çünkü Türkiye önemli bir ülke. Haydar Aliyev de ajandır ve onun da görev yeri Türkiye. Görev yapan ajanların ortak özellikleri ise Türkiye’deki görevlerinden sonra terfi etmeleri. Bu arada ajanlar en çok “gazeteci” ve “arkeolog” kimliklerini kullanıyorlar. Türkiye’de maaşa bağlanan gazete ve yazarlardan da o kitapta söz ediliyor.”
Sohbetin tamamlanmasının ardından Konya Aydınlar Ocağı Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, araştırmacı-yazar ve kitaphan (bibliyoman) Mustafa Sinan Ümit’e teşekkür plaketi ve kitap hediyesini oğlu Osman Selçuk Ümit ile birlikte takdim etti. ASELSAN şehitlerimiz için Konya helvası dağıtıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.