1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Aydınlar Ocağı’nda ney ve müzik dile geldi
Aydınlar Ocağı’nda  ney ve müzik dile geldi

Aydınlar Ocağı’nda ney ve müzik dile geldi

Hafız Ali İnan, Konya Aydınlar Ocağı’nda bestekar Bekir Sıtkı Sezgin’in bestelediği şarkı ve ilahileri güzel sesi ve üflediği ney ile dile getirdi.

A+A-

Konya Aydınlar Ocağı’nın Selçuklu Salı Sohbetleri’nde, vefatının 20. Yılı münasebetiyle “Bekir Sıtkı Sezgin ve Türk Müziği” dile geldi.
Konuşmacı Hafız Ali İnan, 10 Eylül 1996’da vefat eden bestekâr Bekir Sıtkı Sezgin’in hayatını, mûsıkîye bakış açısını bestelediği şarkılar ve ilahilerini okuyarak ve ney üfleyerek seslendirdi.

Ahmet Keleşoğlu Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen sohbete, kendisini, 1988’li yıllarda Selçuk Üniversitesi’nin konservatuarın temellerini atan bestekâr Udî Cinuçen Tanrıkorur’un talebesi olarak tanıtarak başlayan Hafız Ali İnan, Bekir Sıtkı Sezgin’in değerli bir üstâd olduğunu ve dersine çok kısa bir sürede çalışarak hazırlandığını söyledi. Bekir Sıtkı’nın tek ilahisini bildiğini kaydederek “Bekir Bey’in eserlerinin içerisine girdiğimde gördüm ki, hepsi sanki Bekir Sıtkı hocanın hanendeliğine münhasıran bestelenmiş eserler gibi gördüm. Bu da şunu gösteriyor. Bu eserler tıpkı Cinuçen Bey’in eserlerinde olduğu gibi, Alaeddin Bey’in eserlerinde olduğu gibi ve dahi Sadettin Kaynak’ın ve Selahattin Pınar’ın eserlerinde olduğu gibi ben sanatçıyım, nasıl olsa kıvırırım demeye gelmiyor. Ayrı ayrı çalışmak gerekiyor.” dedi. Bekir hocanın bestelediği 100’e yakın eserinin olduğunu ve bunların kaydına ulaşmanın zorluğunu yaşadığını kaydeden Ali İnan, 26 eserinden telefonuna kaydettiği altı eserine ancak çalışabildiğini ifade ederek sohbeti, Kur’an tilavetiyle başlattı ve ardından NEY üflemek suretiyle bir saz eserini okudu.

“ALLAH’IM AFFET…”
Merhum Cinuçen Tanrıkorur’un mâhûr makamında Konya’da ilk defa bestelediği bir eseri de Ney ile seslendiren İnan, o güzel sesiyle Bekir Sıtkı Sezgin’in bestelediği aruz vezninde yazılan “Arıyor kaç senedir yâr-ı dil-ârayı gönül/ Gözemez kaç senedir hicr-i muammayı gönül…” adlı hicazkâr-aksak makamında bir eseri ile “Allah’ım affet” adlı ilahiyi de okudu.
Sohbet ve müzik ziyafetinin sonlarına doğru Bekir Sıtkı Sezgin’in kendi sesinden parçalar dinlettirildi.
Klâsik Türk musikîsi üslûbunun en önemli temsilcilerinden olan Bekir Sıtkı Sezgin, 1 Temmuz 1936 tarihinde İstanbul’da Şehremini semtinde doğdu. Babası Kemah’ın Hüdü köyünden Hafız Hüseyin Efendi, annesi Feride Hanımdır.
Üç buçuk yaşında “Hıfz”a başlayan Bekir Sıtkı Sezgin “Hıfz”ı beş yaşında tamamladı. 10 Eylül 1996 tarihinde İstanbul’da 60 yaşında kalp krizinden ölen Bekir Sıtkı Sezgin’in 100’e yakın bestesi vardı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.