1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. Aydınlar Ocağı’ndan Hattat Hüseyin Öksüz’e vefa
Aydınlar Ocağı’ndan Hattat Hüseyin Öksüz’e vefa

Aydınlar Ocağı’ndan Hattat Hüseyin Öksüz’e vefa

Konya Aydınlar Ocağı, dünyaca ünlü hattatlarımızdan Şeyh-ül Hattatîn Hüseyin Öksüz’e büyük bir vefa örneği göstererek  doğumunun 75’inci, sanatının 50’inci yılında kültürümüze hizmetlerinden dolayı teşekkür plaketiyle ödüllendirdi.

A+A-

Şeyh-ül Hattatîn Hüseyin Öksüz, Konya Halk Kütüphanesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen sohbette, 1944 yılında İşgalaman Mahallesi’nde doğduğunu belirterek sanat hayatı ile ilili bilgi verdi
Öksüz aldığı çeşitli ödüllerden de bahsederek ‘Devlet Türk Süsleme Sanatları Yarışmalı Sergileri’nde ve yurtdışındaki sergilerde, çeşitli hat dallarında ödüller aldım. Yurt içinde ve yurt dışında sergiler açtım ve çeşitli kuruluşlardan beratlar, plaketler aldım’ dedi.
Konya’da ilk hocasının Ahmet Salahaddin Hidayetoğlu olduğunu söyleyen Öksüz, “İlk Rik’a dersini ondan aldım. İlk ney dersleri ile, usül, nota, makam derslerine de Salahaddin Bey’de başladım. Salahaddin Bey Konya’da Hidayetzadalerden, Mevlana Celalüddin-i Rumi soyundan Çelebi Bahaüddin Efendinin üçüncü oğludur” diyerek diğer hocaları Hattat Hamid Aytaç İle Mustafa Uğur Derman ile ilgili şu ifadelere yer verdi: “Hattat Hamid, Hz. Ali efendimizle başlayan bin dört yüz yıldan beri devam ede gelen hattatlar silsilesinin en büyük isimlerinden biridir. İstanbul’da Eczacılık tahsili sırasında 1968’de Hattat Hamid Aytaç’tan Sülüs-Nesih dersleri aldım. Talik icazeti aldığım hocam Mustafa Uğur Derman, bugün sayıları pek azalan “İstanbul Efendileri”nden biridir.” 

AYDINLAR OCAĞI’NDAN VEFA
Hatıralarını da anlatan Hattat Hüseyin Öksüz’e Konya Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Dr. Mustafa Güçlü tarafında sanat hayatının 50. Yılı nedeni ile plaket verildi.Sohbet, İmam-Hatip Mustafa Erol’un okuduğu Ku’an-ı Kerîm tilavetiyle sona erdi. ŞENGÜL GÜRBÜZ
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.