1. YAZARLAR

  2. Cengiz DÖNMEZ

  3. AYKUT HOCA BAŞARILI MI?
Cengiz DÖNMEZ

Cengiz DÖNMEZ

Yazarın Tüm Yazıları >

AYKUT HOCA BAŞARILI MI?

A+A-

Evet, geçtiğimiz yıllarda başka şartların da bir araya gelmesiyle, Aykut Kocaman, Konyaspor’da başarılı olmuştu. Başka etkenler de vardı ama, takımın başında o olduğu için, alınan başarılar haliyle onun hanesine yazılmıştı. Türkiye’deki sistem, hoca’ların üzerine kurulu olduğu için, başarı ya da başarısızlık hocaların üzerine yazılıyor, diğer etkenler ön plâna çıkmıyor veya çabuk unutuluyor..
Aykut hoca  madem çok etkili hoca idiydi, kerameti kendinden menkuldü de, bu sene kendisine ait sorumluluk döneminde  bu başarısızlığı niye yaşadık? Küme düşen takımı bile kendi sahamızda yenemedik.. Son 15 maçta, bir tek galibiyetimiz var.. O da,  birkaç gün önce trafik kazası geçiren Alanyalı futbolcuların,  içinde bulunduğu psiko-nevroz’luk durumdan kaynaklanan Alanya galibiyeti..
Efendim, sezonun ortasında geldi, transferleri o yaptırmadı, hazırlık kampında o yoktu, v.s… diyebilirsiniz..
Peki o zaman niye geldin kardeşim, diye sormazlar mı adama? 
Kendisine  teklif yapıldığında, Aykut Kocaman şunu diyebilirdi..
“Sezonun 12 haftası geride kalmış.. Takımın başında bir hoca var..Bu kadroyla ben bir şey yapamam.. Benim transferlerim değil.. Hazırlık kampında da ben yoktum..Takımı hazırlayamam.. Bu sene nasıl olsa boştayım, bir yere kaçmıyorum..  Dışardan Konyaspor’u daha objektif bir şekilde gözlemlerim.. Raporlarımı hazırlarım, size sunarım..Seneye size geleyim, şimdiden anlaşma yapalım.. Sezon başından itibaren takımı dizayn edeyim.. Gerekli mevkilere istediğim transferleri yapın. Kendimize hedef koyalım.. Bu  ilk 5 olur, ilk 3 olur.. Türkiye Kupası olur, Avrupa Kupalarına katılmak olur.. Eğer hedefimi tutturamazsam, Sonucuna da  katlanırım.. Beş kuruş tazminat almadan ayrılırım..”
Bunu diyebilseydi, kimi insanların gözünde  daha da büyürdü.. Yuva yıkan pozisyonuna düşmezdi..
Türk filmlerindeki, “Karını boşamaz isen, seninle evlenmem” diyen, sevgiliyi düşünün.. Zengin hovarda sonunda ne yapar? Sevgilisiyle evlenmek için, karısına yüklü tazminat vererek boşar..  Durup dururken, bu Türk filmi nerden  aklıma geldi şimdi?!!
Neyse.. Biz konumuza dönelim..Rakamlar ortada.. Sergen Yalçın dönemi, Rıza Çalımbay Dönemi ve Aykut Kocaman döneminin bir kıyaslamasını yapalım.
Önce şu tabloya bir bakalım:

TEKNİK DİREKTÖR

O

G

B

M

A

Y

P

Av

SERGEN YALÇIN

10

4

3

3

14

9

15

5

RIZA ÇALIMBAY

12

4

5

3

17

14

17

3

AYKUT KOCAMAN

22

5

12

5

23

24

26

-1

Burada, Sezon başında 12 hafta takımın başında kalan Rıza Çalımbay ile 22 hafta takımın başında bulunan Aykut Kocaman’ın dışında, geçen sezon bizi küme düşmekten kurtaran 10 hafta takımın başında bulunan Sergen Yalçın’ı da aldım.. Üçü’nü kıyaslayalım diye..
Şimdi şu tabloya bakarsak, kimin başarılı, kimin başarısız olduğunu daha iyi anlarız:

 

MAÇ BAŞI

ATTIĞIMIZ

YEDİĞİMİZ

 

PUAN

GOL

GOL

 

ORTALAMASI

ORTALAMASI

ORTALAMASI

TEKNİK DİREKTÖR

PUAN

A

Y

SERGEN YALÇIN

1,5O

1,4O

0,9O

RIZA ÇALIMBAY

1,41

1,41

1,16

AYKUT KOCAMAN

1,18

1,04

1,09

Maç başına kazanılan puan’da en başarılı hoca Sergen Yalçın..  Ortalaması 1.50.. Rıza Çalımbay da başarılı, ortalaması 1,41..  Aykut Hoca’nın maç başına kazandığı puan ortalaması ise ortada.. 1.18’le üç hoca arasında en başarısız olanı.
Takımın gol atma ortalamasında, bu kız Rıza Çalımbay 1,41’le en başarılı. Sonra Sergen Yalçın, sonra yine son sırada Aykut Kocaman geliyor.
Gol yememe konusunda ise, Sergen Yalçın’ı  0,90  oranıyla birinci sırada en başarılı olarak görüyoruz. (10 maçta 9 gol yemiş). Aykut hoca, bu kez Rıza hoca’yı  binde 7’lik bir oranla geçerek ikinci olmuş.. Ancak atılan yenilen gol averajına bakıldığında Aykut eksi 1 averajla son sırada bulunuyor..
Tabi esas olan, gol atıp yemekten çok alınan puanlar önemli.
Alınan /kazandırılan puan sıralamasında Aykut’u;  Sergen ve Rıza hocaların çok gerisinde görüyoruz.
Bu tablo, kimin başarılı, kimin başarısız olduğunu göstermiyor mu?
 

Bu yazı toplam 474 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.