1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Azalma sürüyor, gözler rekoltede 
Azalma sürüyor, gözler rekoltede 

Azalma sürüyor, gözler rekoltede 

Ulusal Hububat Konseyi Başkanı Özkan Taşpınar, 2018-2019 sezonuyla ilgili hazırladıkları hububat raporunu açıkladı. Rapora göre; buğday ekim alanlarındaki azalma sürüyor ve ekim alanlardaki azalma bu yıl da yüksek rekolte ile telafi edilecek. 

A+A-

Ekim azalmalarını rekolte telafi edecek
İç bölgelerde Mart sonu ve Nisan ortası düşük sıcaklıklar bazı ekim alanlarında olumsuz etki yaptığını vurgulayan Taşpınar bu durumun telafi edilebileceğini söyledi. Taşpınar, “İç bölgelerde hububatlar başak çıkarma durumunda. Ülke genelinde 7-7.2 milyon hektar dolayında gerçekleşecek buğday ekim alanlarında Nisan sonu ve Mayıs döneminde şuana kadarki tabloya benzer yağışlı periyotların görülmesi durumunda, son yıllarda devam eden ekim alanlardaki azalmanın bu yıl da yüksek rekolte ile telafi edileceği ve 20 -21 milyon ton dolaylarında gerçekleşeceği tahmin edilmektedir. Arpa ekim alanlarında ise %10 dolayında bir artış beklenmekte olup, bu yıl arpa ekim alanının 2.8-2.9 milyon ha, rekoltenin ise 8 milyon ton seviyelerine ulaşacağı öngörülmektedir” şeklinde konuştu. 
İç Anadolu’da yağışlarda %20 artış
Yağışlarla ilgili değerlendirmede de bulunan UHK Başkanı Özkan Taşpınar, şunları söyledi: “İç Anadolu Bölgesi 1 Ekim 2018 – 29 Nisan 2019 tarihleri arasında geçen yıla göre % 19.5 oranında fazla yağış almıştır. Hububat tarımının yoğun yapıldığı Konya Ovası’nda Aralık 2018 sonuna kadar geçen yıla benzer dengeli bir yağış rejimine girilmiş, çoğunlukla yağmur şeklinde düşen yağış, geçen yıl olduğu gibi yüksek toprak ve hava sıcaklığı atılan tohumların tamamına yakınının çıkmasını sağlamıştır. 
İç Anadolu Bölgesi’nde arpa ekim alanlarında bu yıl gözle görülür bir artış gözlenmektedir. Ovada bitkiler şu anda çok sağlıklı görülmekte, fakat kısıtlı da olsa bazı ekim alanlarında Bölgede hasadın bu yıl geçen yıldan 10 gün daha geç olabileceği tahmin edilmektedir” dedi.(HALİL YILMAZER)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.