1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. “Azerbaycan’ı ayakta tutan Türkiye’dir”
“Azerbaycan’ı ayakta tutan Türkiye’dir”

“Azerbaycan’ı ayakta tutan Türkiye’dir”

Konya Aydınlar Ocağı’nın bu haftaki Selçuklu Salı Sohbetleri’nde, “Azerbaycan’da Yanvar (Ocak) ve Hocalı Katliamları” gündeme geldi.

A+A-

N.E. Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Dr. Ruşen Süleymanoğlu, 20 Ocak 1990’da Sovyet Ordusunun Bakü’de yaptığı katliam ile Ermenistan’ın Dağlık Karabağ’ı işgal etmesi ve ardından Hocalı’da yaptığı insanlık dışı katliamları sunum halinde dile getirdi. 
İl Halk Kütüphanesinde gerçekleştirilen sohbetine, Azerbaycan’ın tarihte kaybettiği toprakları görüntülü olarak sunuldu.
AZERBAYCAN TÜRKİYE SAYESİNDE AYAKTA
Osmanlı’nın zayıflamasıyla birlikte Azerbaycan’ın akıbetinin kötüleştiğini belirten Süleymanoğlu, “Osmanlı’nın zayıflamasıyla başımıza gelmeyen kalmadı. Şimdi Türkiye olmasa Azerbaycan diye bir şey kalmaz. Ermeniler, Rusya’nın eliyle bunu halleder. 1918’de Mehmet Emin Resulzade, Azerbaycan Demokratik Devleti’ni kurdu. Baskıların artması neticesinde  omurganın da zayıf olması sonucu devlet dağıldı. Ermeniler 1000 kişiyi katletti. 1920’de Sovyet Rusya, Azerbaycan’ı işgal ediyor. 70 sene Sovyetlerin hâkimiyeti altında kalıyor. O yıllarda hiç cami kalmadı ve hepsini ahır yaptılar. Nenem bana anlatırdı. Camilerdeki dini kitapları toplayıp yaktılar. Başı kalpaklı ne kadar ziyalı erkek varsa ortadan kaldırıp yeni nesli kendileri gibi yetiştirdiler” dedi.
“ERMENİLER FIRSAT BULDUKÇA KATLİAM YAPMIŞ”
Karabağ Meselesi ve Hocalı Katliamı üzerinde de duran Süleymanoğlu, dünyada etkili ve güçlü iki lobinin Ermeni ve Yahudi lobileri olduğuna işaret ederek şu bilgileri verdi:
“Ermeniler 1982, 1988, 1994’de fırsat buldukça Azerbaycan’da katliam yapmışlar. Karabağ’daki işgalde 1 milyon göç var. 30 bin şehit var. Hocalı stratejik ehemmiyeti olan bir yer.  Ermeniler buraları göğüs göğüse çarpışarak almadılar. Siyasi oyunlar ve içeriden satın aldıkları kişilerle ordularımızı geri çektirerek bir şekilde oraları aldılar. Esir aldıkları insanları camilerin içine hapsedip yakıyorlar.”
Sohbetin sonunda Konya Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, Azerbaycanlı öğretim görevlisi Ruşen Süleymanoğlu’na, “Ceddimiz Osmanlı” adlı kitabı hediye etti. Sohbet, toplu çekilen hatıra fotoğrafıyla son buldu.
Şiir Okumalarında ise şairlerden Kul Remzi ve Hasan Ukdem, kendi yazdıkları şiirlerini okudular. HATİCE KARAKUŞ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.