1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Azı Karar, Çoğu Zarar
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Azı Karar, Çoğu Zarar

A+A-
Korku ve endişe, kaygı ve aşırı heyecanın kaynağı olan iki temel duygudur. Bu duygular sıradan olmayan bir durum olduğunda harekete geçer ve bizi kısmen bloke ederek, sağlıklı ve rasyonel düşünme, dikkat, odaklanma, hatırlama vb. becerilerimizi kısıtlamaktadır.
Özellikle, sınav ve sözlülerde, bir değerlendirmeye tabi tutulacağımız için bu duyguları yoğun bir şekilde yaşarız. Bu duygulara olumsuz düşünceler de eşlik edince, potansiyelimizi tam olarak yansıtmakta güçlükler yaşamaktayız. Bu duygu ve düşünceler, bireyin, bildiği soruları yanlış yanıtlamasına, hatırlamada güçlük, odaklanma yetersizliği gibi sorunlarla yaşanırken, el-ayak titremesi, terleme, kalp çarpıntısı gibi fiziksel belirtilerle birlikte, bilemezsem, başarılı olamazsam gibi sorular zihnini meşgul edeceği için, zihin tam olarak işlev görmekte zorlanır.
Bütün bu fiziksel, zihinsel ve psikolojik semptomlar, bireyin sınavlarda, sözlülerde veya sosyal ortamlarda kendini tam olarak ifade edememesine, potansiyel ve becerisini gerçekleştirmesine ve sergilemesine engel teşkil eden, diğer bir ifadeyle bireyi bloke eden sorunlardır. Bloke olmuş elektronik bir alet ya yeniden programlanacak, ya da şifre/kod/paralo gibi anahtarlar, neyse girilecek ve açılacaktır. Söz konusu insan olunca yeniden programlanma gibi mekanik işlemler mümkün olmadığından dolayı, en doğrusu bu blokeyi açacak anahtarlardan yararlanmak gerekmektedir.
Büyük anahtar, kaygı ve heyecan, normal her sağlıklı insanın yaşadığı temel duygulardandır düşüncesini içselleştirmektir. Bu duyguları yaşayanlar, özellikle öğrenciler, başka kimsenin bu duyguları yaşamadığını, sadece kendilerinde bu durumun olduğunu düşünerek, kendilerindeki bu belirtilerden tedirgin olurlar ve kendilerinde bir sorun olduğunu düşünürler. Oysa gerçek böyle değildir, bu duygular normaldir ve her sağlıklı insan, benzer durumlarda az veya çok, bu duyguları yaşarlar.
Sınavlarda heyecanlanmak çok doğal bir duygudur. Eğer birey, sınav başladıktan sonra bu heyecanı kontrol altına alabiliyor ve sınava odaklanabiliyorsa her hangi bir sorun yoktur. Nihayetinde heyecan ve stres yaşasa da, performansını ve potansiyelini gerçekleştirebilmektedir.
Fakat sınav başladıktan bitinceye kadar geçen sürede, birey heyecan ve stresin etkisiyle, sınav sorularına odaklanıp, bilgisini yansıtamıyorsa, cevabını iyi bildiği sorulara bile yanlış cevaplar verip, sınav sonrasında bu soruyu ben biliyordum, nasıl yanlış yanıtladım gibi hayıflanmalar yaşıyorsa, o bireyde sınav kaygısı var demektir. Çünkü bildiği cevapları yazmakta veya hatırlamakta, kaygı engel olmuştur.
Sınav Kaygısının azı, doğal olup, bireyi çalışmaya ve hazırlık yapmaya motive ederken, çoğu ise, suni korku ve endişe kaynaklı olup, bireyin dikkatini dağıtmasına ve zihinsel becerilerinin zayıflamasına neden olur. Kaygıyla baş etmede güçlük yaşayanlar, ertelemek, kendi kendine geçeceğini beklemek yerine, mutlaka uzman desteği alarak üstesinden gelmelidirler. Hoşça Kalın.
 
Bu yazı toplam 125 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.