1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Baba olamazsın dediler...
Baba olamazsın dediler...

Baba olamazsın dediler...

Van’da yaşayan Şahin ailesi yıllarca bebek sahibi olamadı. Gittikleri bir merkezde Barış Şahin’e ‘Baba olamazsın, boşuna uğraşma’ bile dediler. Barış Şahin 2.5 yaşındaki kızı Seval’den sonra, bu Babalar Günü’nü ikinci çocuğunun transferi için ailesiyle bi

A+A-
Barış Şahin (37) ile Filiz Şahin (29), 10 yıllık evliler. Evlendikten sonra beş yıl boyunca normal yollardan çocuk sahibi olmak için beklediler. Daha sonra çocukları olmadığını anlayıp, tek tedavi yönteminin tüp bebek olduğunu öğrenince Van’dan İstanbul’a geldiler. Bir merkeze başvuran Şahin ailesinden Filiz Şahin’i hemen tüp bebek programına aldılar. Yumurtalar gelişince de erkek eşten sperm almak istediklerinde hekimler Barış Şahin’in hiç spermi olmadığını görüyorlar. Hemen mikro tese ameliyatına alıyorlar. Tese ameliyatında da sperm elde edemeyince tedaviyi iptal ediyorlar. Diyorlar ki; “Buyurun, raporlar elinizde, sperm sayınız sıfır, ameliyatta da bulamadık, siz baba olamazsınız!”

BOYUNLARI BÜKÜK VAN’A DÖNDÜLER 
O zaman 32 yaşında olan Barış Şahin ile 24 yaşında olan Filiz Şahin’in morali çok bozuluyor. Boyunları bükük şekilde, üzgün, mutsuz ve bitik bir halde Van’a geri dönüyorlar. Van’da, İstanbul’dan Ferti-Jin Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü, Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir’e tedavi olmuş ve çocukları dünyaya gelmiş bir aile ile tanışıyorlar. Bu aileden Op. Dr. Seval Taşdemir’in bilgilerini alarak yeniden İstanbul’un yolunu tutuyorlar. 

BEKLENEN HABER OP. DR. SEVAL TAŞDEMİR’DEN GELDİ: “HAMİLESİNİZ”
Ferti-Jin Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü, Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir yaptığı tetkiklerden sonra Barış Şahin’e kısa bir süre ilaç tedavisi uyguluyor. Sonrasında erkek eşten sperm elde ediliyor. Elde edilen bu spermler donduruluyor. Spermler elde edildikten sonra Filiz Şahin tüp bebek tedavisi programına alınıyor. Rutin tedaviler tamamlanarak hamilelik haberi bekleniyor. Heyecanlı bekleyişin ardından Şahin ailesi o müjdeli haberi alıyor: “Hamilesiniz!” 

KIZLARINA DOKTORLARININ ADINI VERDİLER 
“Baba olamazsınız” denilerek Van’a geri yollanan ve sonrasında anne-baba olmanın heyecanını yaşayan Şahin ailesi, kızlarına doktorlarının adını verdi. Seval bebek, sağlıkla dünyaya gelerek ailesinin çocuk özlemini dindirdi. Seval Şahin, bugün 2.5 yaşında ve abla olmaya hazırlanıyor. Şahin ailesi ikinci çocuk için tedavi programına alındı. Yumurtalar toplandı. Babalar Günü’nü ailecek tüp bebek merkezinde geçirdiler, Filiz Şahin’e transfer gerçekleştirildi. 

ANNELER-BABALAR GÜNÜNDE ELLERİMİZ HEP BOŞTU 
Şahin ailesi duygularını şu sözlerle anlatıyor: “Memleketimizde kalabalık ailelerin çocuklarıyız. Bütün kardeşlerimiz anneler-babalar gününde, çocukları ellerinde anne-babamızın elini öpmeye gelirdi. Bir tek bizim elimiz boştu. Allah’a şükürler olsun, biz de çocuk sahibi olduk. Şimdi de ikincisi için bekliyor, uğraşıyoruz. Çok üzüldük, yıkıldık, yıprandık ama çok şükür Seval’imiz ile bu yaşadıklarımızı çoktan unuttuk. İnşallah babalar günü bize uğur getirir ve bu gün, ikinci evladımızı kucağımıza almamıza vesile olur.”

“SİZİN ÇOCUĞUNUZ OLMAZ” DENİLEREK TEDAVİYE ALINMAYAN VE SONRASINDA BABA OLAN ÇOK HASTAMIZ VAR!
Ferti-Jin Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü, Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir: “Şahin ailesi bize geldiğinde moral olarak çok perişan, üzgün bir haldeydi. Ama diğer yandan da anne-baba olabilecek miyiz diye umutla bekliyorlardı. Barış Şahin’i tedavi programına aldık. Kendisine gerekli ilaç tedavilerini uyguladıktan sonra sperm elde edebildik. Elde ettiğimiz spermleri dondurarak eşini tüp bebek programına aldık ve o müjdeli haberi aileye verdik. Bu tarz ‘Sizin çocuğunuz olmaz’ denilerek geri çevrilen çok hastamız var. Ben hastalarıma sürekli olarak ‘Asla pes etmeyin’ diyorum. 10’un üzerinde tüp bebek tedavisi denemesinden sonra ‘Baba’ olan hastalarımız bile var. Anne-baba olmaya çalışmaktan asla pes etmemeliler. Baba olamazsınız denilen ve perişan olan bir eş, şimdi ikinci çocuk için heyecanlı bir bekleyiş içerisinde. Bunlar çok güzel mutluluklar. Biz de ailelerin bu mutluluğuna ortak oluyoruz. Onlarla ağlayıp onlarla seviniyoruz. Tüm babaların ve baba adaylarının Babalar Günü kutlu olsun.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.