1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. “Babalar denizdir anneler nehir”
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

“Babalar denizdir anneler nehir”

A+A-

Modern insanın en büyük eksikliği, yoksunluğu duygularını besleyen muslukların  kuruması. Teknolojinin getirdiği kolaylıklar, insanın özünü besleyen, kalbini diri tutan, merhamet, özlem, hasret, ayrılık, gurbet, yardımlaşma, vefa, sabır,  acıma… Çeşmelerini  bir bir yok etti. Telefon başta olmak üzere ulaşımdaki inanılmaz gelişmeler, kolaylıklar ve de hız, özlemi, hasreti, gurbeti, tüketti.  bilme hasletlerini kazanıyorlardı.

İnsanın en önemli merkezlerinden biri olan kalbinin bu kaynaklardan mahrum kalması ruhun zayıflamasına, gönlün zedelenmesine sebep oldu. Bu zedelenme neticesinde de merhametten yoksun, sevgiden ırak, acımaktan cüda nesiller türedi. Eskiden ”bir gül için bin dikeni yakan”, “ ömrünü bir sevgiye adayan” insanların nesilleri şimdilerde “gül neymiş, sevda neye denir” diyorlar.      

Peygamberlerin, sadıkların, şehitlerin,  âşıkların kalplerini  can feda edecek  hale getiren  o yüce sevgiler, o büyük duygular  şimdiki insanlar için anlamsız ve gereksiz şeyler haline geldi.  Ömrünü bir Leylaya, bir Şirine, bir Aslıya adayıp o yolda olgunlaştıktan sonra “Leyladan  Mevlaya” yükselen o saf kalpler, o temiz gönüller;  merhametten sevgiden, vefadan, acıdan mahrum kaldılar.  

Sanal âlemin yalancı dünyasına hapsolan çocuklar, başkalarının hayatını seyrederek zaman geçiren gençler, kendini değil de ülkeyi ve dünyayı kurtaramaya özenen olgun ve yaşlılar,  her saat ve her gün özlerinden, öz duygularından biraz daha uzaklaşıyorlar.  Bu uzaklaşma neticesindedir ki artık ne anneler gerçek anne, ne babalar gerçek baba, ne dedeler gerçek dede, ne nineler gerçek nine ve  de ne evlatlar gerçek evlat. Hava, su, toprak… Her şey kirli her şey bozuk, her şey sanal, her şey fıtrattan uzak, her şey GDO lu.

ANNE SEVGİSİ Mİ DAHA BÜYÜK BABA SEVGİSİ Mİ?

Bu olumsuzluklardan ve değişimden en çok etkilenen grup zannımca hanımlar oldu. Modern hayatın getirdiği hayat tarzı hanımları “kendi ayakları üstünde durma” düşüncesine sürükledi.  Dünyevi sevgilerin en büyüğünü uhdelerinde taşıyan anneler böylece bu büyük kaynaktan mahrum olmaya başladılar. Gerçi birçok kimse bu “en büyüklük” konusunda benimle hem fikir değiller. “Babaların evlatlarına duyduğu sevgiyi unutma hoca!” diyenler çıktı epeyce. Hatta bir arkadaş; “Sevgi tüm insanların ortak malıdır. Onu kadınlara hasretmek büyük yanlıştır. Evet, kadınların (eş, anne, abla, nine…)sevgisi küçümsenecek gibi değil, ama bence erkeklerin (koca, baba, abi, dede…) sevgisi daha derin, daha büyük, daha asil. Ben annelerin evlatlarına duyduğu sevgiyi ırmağa, babaların evlatlarına duyduğu sevgiyi  denize benzetiyorum. Irmağın suyu az olmasına rağmen, sürekli aktığından, yüce  dağlardan çağıldayıp,  yüksek taşlardan uçtuğundan çok gürültü çıkarır. Hâlbuki deniz öylemi ya? O çok derin, çok büyük olmasına rağmen sessizdir, sakindir. Üzerinden binlerce dert gemisi yürür seslenmez, binlerce ton hüzün vapuru geçer inlemez. Ne zamana kadar? Sevdikleri (eş, çocuk, anne, baba, yakınlar, vatan, din…)  tehlikeye girene kadar. Bu durumlarda onun sevgisi sahne alır. Bu hallerde  baba sevgisi,  bazen büyük bir fırtına olur döver günahkâr kıyıları, bazen zapt edilmez bir kasırga olup batırır, sevdiklerine  zarar verecek günah gemilerini…” Doğru bir yaklaşım!  Yüce yaratan Kur’anda en acıklı, en büyük sevgiyi anlatırken Hz Yakup’u seçmiştir rol model olarak.

GDO’ suz sevgilerin en güzellerinden biridir Yakup (as) mın oğlu Yusuf (as) a duyduğu sevgi. Fıtratı bozulmayan babalar günümüzde de birer Yakup’tur, tıpkı fıtratı bozulmayan evlatların Yusuf olması gibi. Hangi kadın 90 yıl sabırla, özlemle yolunu beklediği ciğer paresi  oğlunu,  sevginin sahibi ve kaynağı olan Allah’ın emrine uyarak Kurban edebilir. Edemez! Çünkü o bir “ırmaktır”, “derya” değil.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum