1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Babalar günü
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Babalar günü

A+A-

Herkesin,her mesleğin, bir günü vardır.Bu günü Babalar günü ilan etmişler.Bende tüm Babaların gününü kutluyorum.Hayatta olanlara sağlık ve uzun ömür,rahmete erenlere de  cennet diliyorum.

Tabi ki,baba bir başka varlıktır. Onun kıymetini ancak kaybettikten sonra anlayabiliyoruz Ben gerçek  babaların gününü kutluyorum. Şam babalarının  başka işlerin babalarını değil..

Korona Virüs belası yüzünden evde hapis hayatı yaşadığımız bugünlerde, uzaklarda bulunan bir babanın çocuklarına gönderdiği  mektubu sizlerle paylaşıyorum.

Canım yavrularım, size iki atasözünü hatırlatayım, bugünlerimiz ve yarınlarımız için. Yaşadığımız sıkıntılarla ilgili olarak:

“Sakla samanı, gelir zamanı.”     

“Ak akçe kara gün içindir.”

Bu iki atasözünüz bize, kötü günlerimizin olabileceğini, iyi zamanımızda kötü günlere hazırlanmamızı, o günler için birikim (tasarruf) yapmamızı, elimize geçen paradan, mutlaka bir miktar saklamamızı, fuzuli harcamamamızı, azla yetinmemizi, beklemediğimiz zamanların olabileceğini ve  mutlaka hazırlıklı olmamızı, yarınımızda düşeceğimiz durumu asla aklımızdan çıkarmamamızı, halimize şükretmemizi, sabretmeyi azami düzeyde öğrenmemizi, günlük  yaşamaktan uzak durup, geleceğe karşı duyarlı, öngörülü ve sorumlu olmamızı hatırlatıyor.

Ecdadımız ne güzel söylemişler değil mi?

Bazı şeyler yaşanmadan anlaşılmaz. Yaşayarak daha güzel anlaşılır.

Eskiden evimizde, yıl boyu yetecek unlar, bulgurlar, yağlar, turşular ve kurutmalıkar, ambarlarımıza ve büyük topraktan yapılmış küplere doldurulur. Komşular toplanır, bir arada erişteler kesilir, saçların üzerinde pişirilerek gevrek gevrek toprak veya ahşap kaplara doldurulurdu.

Aile fertleri  bir arada, sevgi ve saygıyla beraber yerler, yemek sonunda Rabbimize bu nimetler için dualar ederlerdi.

Ya şimdi?

Düzenlerimiz allak bullak oldu. Komşuluk ilişkileri bitti. Ailelerimiz parça parça edildi.

Bu, milletimizi yıkmak isteyen düşman şer güçlerin oyunu idi ve eğitimde, bürokraside, ailede ve sosyal hayatta bozulup parçalanmak için bu sinsi oyunlar, kademeli bir biçimde oynandı.

İşte böyle bir bozulmuşluk serüvenini yaşarken Korona, bize geçmişimiz, halimizi ve geleceğimizi düşünmek için evlere hapsetti.

Evlerimizde otururken bu oyunları düşünüp, Rabbimizin Kuranını ve Resulümüzün sünnetini iyi değerlendirmemizi sağladı. Ölümün herkesi yakalayacağını, ahreti hatırlattı.

Canlarım, bugünlerimizi üzüntü kaynağı görmeyelim. Bu günleri fırsat bilip hatalarımızı ve eksiklerimizi görmeye,  okuyup incelemeye çalışalım. Telefonla sıla-i rahim (akrabalara hal hatır sorma) yapalım.

Bilelim ki Rabbimiz, bizleri her şeyimizle imtihan ediyor.

Bu günlerden çıkaracağımız dersleri not edelim:

Mesela, mutlaka yarın için tasarruf, evimize yiyecek içecekleri mevsiminde gelecek ayları da dikkate alarak doldurma, komşuluk ilişkilerimizle ilgili yeni projeler ve mutlaka ölüm ile ölüm sonrası ebedi hayata hazırlıkla gerekenleri icra.

Ama ihmalsiz. Şimdi çaresizken düşünüp te, sonra (ki geçecek bu sıkıntılı imtihan günleri inş) unutuvermeden, düzenli, kurallı çalışıp, helalından para kazanma, komşuluk ilişkilerini pekiştirme ve geleceğe maddi ve manevi birikim !..

Asla hatırımızdan çıkarmayalım bunları!..

Hepinize sağlıklı ve huzurlu günler dileklerimle, sevgilerimi gönderiyorum!

Sizi çok seven ve cehennem ateşinden koruma gayreti gösteren babanız.

+++ 

Çok anlamlı buldum bu mektubu.

Tabi ki,yukarı dada belirttiğim gibi bunu gerçek bir baba yapar. Peki bu gerçek babaya gerçek evlatlık yapan kaç evlat kaldı ?

Burada durmak lazım.

Bende babalarına gerçek evlatlık yapanlara selamlar olsun diyorum.

uuuuu.jpg

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.