1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. Babasının Kabrini Ziyarete Gitmişti
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

Babasının Kabrini Ziyarete Gitmişti

A+A-

Hadimi Hz.nin kendi el yazma evrakı arasında bulunan şu yazısını yazmakta büyük fayda olacağı kanaatindeyim. Çünkü bundan, kabir ziyaretinin nasıl yapılıp ve nelerin okunması lazım geldiğini anlayacağız. Aynı zamanda, babasının vasiyetinden, dünya ve dünya ehlinden (yani dünyaya kendini kaptırmış olanlardan) uzak durmanın ehemmiyetini ve Rezzak olan Allaha bağlanmanın lüzumunu anlayacağız.
“Rum diyarının seçilmiş âlimlerinden olan mübarek babam Mustafa Efendinin kabrini ziyarete gitmiştim. Kabrinin başında Yasin süresini okuyup sevabını, Peygamber Efendimize(s.a.v.) sonra bütün Peygamberlere (Aleyhisselam), Eshabı Kirama (Razıyallahü anhüm) ve bütün ehli imanın ruhları ile birlikte, babamın ruhuna da hediye ettim. Sonra murakabe’ye dalmış halde beklerken, Allahü Teâlâ’nın izni ile babam aniden mezarından kalktı. Çok heyecanlandım. Onu bu şekilde ilk defa görüyordum. Sessizce bir müddet bekledikten sonra, ondan nasihat istedim:
“İşte beni görüyorsun ya, dünyanın sebep ve alakalarından hiçbir şey fayda vermiyor. Geçim hususunda hırs ve emelden sakınarak, Cenab’ı Hak’a tevekkül et ve Onun verdiklerine razı ol. Dünyada sebepleri yaratanı Unutup, ihtiyacını, zahirde buna sebep olan kula bildirirsen, Cenab-ı Hak seni en aşağılık kimseye muhtaç eder. Eğer ihtiyaçlarını herkesten gizleyerek ancak Hz. Allaha arz edersen, Dünya bile sana ihtiyacını mutlaka arz eder”der.
Değerli okuyucular, biz bu nasihatlere Allaha giden bir yol haritası da diyebiliriz vesselam…
HADİMİ’NİN İLMİ ŞAHSİYETİNE TESİR EDEN AMİLLER
Prof. Ramazan Ayvallı Bey; Hadimi, hakkında: Hadimi’nin ilmi şahsiyetine tesir eden amiller, mevzulu makalesinde der ki:
Taşkent, Semerkant, Buhara tarafından gelerek Anadolu’yu şereflendiren birçok ilim adamı gibi, Hadimi de aslen Buhara’lıdır. Buhara’nın tanınmış asil ailelerinden, Âlim ve Veli bir zat olan büyük babası Hüsamettin Efendi, Anadolu’ya hicret sureti ile gelip Konya’nın Hadim kazasına yerleşmiştir.
Hadim de 1701 m. (1113 h.) yılında dünyaya gelip h.1176 yılın da yine burada vefat eden, Mevlana Muhammet Hadimi bin Mustafa âlimlerin en değerlilerinden, ilim fazilet ve kemal yönünden meşhur muhterem ve mübarek bir kimse, feyizli bir müellif. O, öyle olmasına rağmen, gerek Konya da, gerek Türkiye de yeteri kadar layıkı veçhile tanınmamaktadır. Gerçi gülün kıymetini bülbül bilir, altının değerini sarraf anlar, incinin halisini kimyager ayırır, âlimin ve kitabın kıymetini de âlim takdir eder demişlerdir. Maalesef müstakil ilmi bir çalışma da mevcut değildir. Yine yerli ve yabancı Ansiklopediler de, biyografi kitapların da doyurucu bilgi yoktur.
Hâlbuki her meşhur kimsenin, mesela faziletli bir âlimin, dirayetli bir Devlet adamının, muvaffak olmuş bir ticaret veya iş adamının şöhretli bir sana’atkarın veya herhangi bir spor dalındaki rekortmenin bulunduğu mevki ve makama gelmeden önceki hayatı, yetişme tarzı, elde ettiği şöhrete nasıl ulaştığı daima merak mevzusu olur.
Biz, bu yazımızda bir nebze de olsa, onun ilmi hayatı hakkında vaki olacak merak perdesini aralamaya çalışmaktayız Malum olduğu üzere, büyüklerini tanımayan millet yükselemez” şeklinde güzel bir söz vardır. Dünyadaki bütün ilim adamları, tarihlerine ve geçmişteki milli değerlerine önem vermekte ve onlarla iftihar etmektedirler. Âlimlerin iyi ve yüksek görüşlerinden, ahlak ve faziletlerinden faydalanmakta, onları örnek almaya çalışmaktadırlar.

BEYT
Ey ecel çıktımı canın ne idersin acele
Canı teslim edeyim sır ile ol bi bedele (Devam edecek)
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.