1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Bademci 'Tünelin ismi Abdülhamit Han olmalıdır'
Bademci 'Tünelin ismi Abdülhamit Han olmalıdır'

Bademci 'Tünelin ismi Abdülhamit Han olmalıdır'

İstanbul Boğazı'nın altına inşa edilen, hem tekerlekli araçların hem de metronun geçişine olanak sağlayan 'Tüp Geçiş Projesi' 20 Aralık'ta Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açılacak. 'Avrasya Tüneli' olarak bilinen projeye verilecek isim için Ulaştırma Bak

A+A-

Bademci yaptğı basın açıklamasında Abdülhamid Han, 33 sene emperyalizme direnmiş mücadele etmiş ve memleketi, aldığı toprak bütünlüğü ile 5 milyon km2 olarak kendini deviren İttihad ve Terakki'ye teslim etmiştir.

Boğazköprüsü ve Asya yakası-Avrupa yakası denizaltı geçişi fikri, ilk olarak bu padişaha aittir. O günlerde çizdirdiği projeler devlet arşivlerinde mevcuttur. Bundan dolayı Boğaz'ın üzerine üçüncü köprü açılırken biz "ismi, Abdülhamid Han Köprüsü olsun" diyoruz. Ama gerici zihniyetler bunu kabul etmiyor bencilce hareket ederek. Şu memlekete, şu coğrafyaya bu kadar çok hizmeti armağan etmiş bir büyük Sultana bir tünel ismini çok görmemeliyiz. Bize göre bu bahiste bir ayıp yaşandı” ifadelerine yer verdi

Bademci açıklamasının son bölümünde ise Tekrar söylemek gerekirse; Atatürk, ön isimleriyle birlikte okul, üniversite, havalimanı, cadde meydan... gibi binlerce yere isim olmuştur. Kaldı ki Selanik’teki evinde asılı olan nüfus kağıdı suretinde de görüldüğü gibi kendisi, "Mustafa" ismini reddetmiş, Kemal ismini de "Kamal" yapmıştır. Nüfus kâğıdında ismi "Kamal Atatürk"tür. İmzalardaki "K" Kemal değil, Kamal'dır. Herkes gibi Atatürk de ismini değiştirmekte serbestti. Ancak bunu saklamışlardır. Kendine ait bize göre isme konulmayan bir şey uygun değildir .

Ulaştırma Bakanlığı, bu gereksiz anketten vazgeçmelidir. Tünele "Abdülhamid Han Tüneli" ismi verilmelidir. Aksine davranış, milletçe ayıbımız ve vefâsızlık olur” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.