1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Bağımlılıktan Özgürlüğe Rasyonel Olmak
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Bağımlılıktan Özgürlüğe Rasyonel Olmak

A+A-

Kişisel özgür iradesini herhangi bir nesneye ve varlığa ipotek etmiş olan bağımlı zihinler, sağlıklarının yanında özgürlüklerini de kaybetmektedir. Kendi tutum ve davranışlarını herhangi bir maddenin kontrolüne bırakmak hiç de rasyonel bir seçim değildir.

İnsanların maddi ve manevi olarak sömürülmeleri ve kapitalist düzenin istikrarlı bir müşterisi olması için her türlü ilkeden yoksun şer odakları, insanları, özellikle gençler, çocuklar ve kadınları gözüne kestirmiş ve yönlendirmeye çalışmaktadır. Herkesin zayıf noktasına temas etmekte ve etkilemektedir. Çocukları, çabucak büyüme istekleri ile gençleri özgürlükle, kadınları gösteriş ve lüks hayat ve özgür yaşam vaatleri ile zararlı alışkanlıklara yönlendirmektedir. Bu tüketim, basın yayın ve magazin gibi çeşitli yol ve yöntemlerle işlenmektedir.
Bağımlılık deyince, ilk önce sigara bağımlılığı gelse de, alkol, uyuşturucu madde, kumar ve teknoloji bağımlılığı gibi çok farklı bağımlılık türleri dört bir yandan medya, diziler, popüler kültür ve magazin kültürü gibi unsurlarla çocuklarımızın, gençlerimizin aklına ve vicdanını ele geçirmeye çalışmaktadır.
Bütün bir toplumu ilgilendiren bağımlılıklarla, birlik ve beraberlik içinde dayanışma içerinde etkin bir şekilde mücadele etmeliyiz. Sigaradan alkole, teknolojiden internet bağımlığına kadar her türlü mücadelede en yakınımızdan başlayarak bağımlılık riskinde olan her gencimize sahip çıkmak, ilgi göstermek ve destek olmalıyız. Bize uzak olsa bile ülkemiz gençlerine sahip çıkmak ve bu şekilde hizmet etmek de vatan sevgisinin en güzel bir şekilde tezahürü olacaktır.
Bu gaye ile işgal yıllarının İstanbul’unda, zor şartlarda ülkemiz dimağlarının zehirlenmesine karşı başlatılan silahlı direnişlerin yanında bir farklı direnişin de adımları atılmıştır. Bu düşüncelerle, 1920’de İngiliz işgal güçlerinin İstanbul Limanı’na gemilerle getirdiği binlerce kasa alkollü içkiyi gençlerimize bedava dağıtıp onları zehirlemesine, işgale karşı direnişi kırarak özgürlüklerini ve onurlarını ellerinden almak istemelerine karşı alkollü içkilerle mücadele amacıyla dönemin Şeyhülislam’ı İbrahim Haydarizade’nin himayesinde Dr. Mazhar Osman Uzman ve arkadaşları tarafından Padişahın izniyle 5 Mart 1920’de İstanbul’da "Hilal-i Ahdar" adıyla kurulmuştur.
Sonradan adı Yeşilay olacak olan bu güzide kuruluş son yıllarda ayağa kalkmış ve ülkemiz sınırları dışında da bağımlılıklarla mücadelede etkin çalışmalar yürütmektedir. Bu çalışmaların desteklenmesi ve daha fazla kişiye/öğrenciye ulaşması için ülkemiz genelinde bilgilendirme ve eğitim çalışmaları devam etmektedir.
Sigaradan alkole her bağımlılıktan her bireyi özgürlüğe ulaştırmak ve kurtarmak için daha fazla katkı ve desteğe ihtiyaç vardır. Bizler de kendimizden ve en yakınımızdan başlayarak bu mücadeleye katkı sağlamalıyız. Bağımlılarla mücadele değil de bağımlılıkla mücadele etmeli ve bağımlı olanları ötekileştirmeden özgürleşmelerine yardım etmeliyiz.
Onların yardıma, desteğe ve ilgiye olan ihtiyaçları adresinden karşılanmasına yönelik adımlar atmalı ve onlara sahip çıkmalıyız. Bütün zararlarına rağmen bağımlılıktan kurtulup, rasyonel tutum ve davranışlar kazanmalarına yardımcı olmalıyız. Bu konudaki ilk adım da bu yazıyı okuyup, daha sonra daha fazla kişinin okuması için paylaşılabilir, ne dersiniz? İyi olmaz mı?
 

Bu yazı toplam 260 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.