1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Bahçeli-Ak Parti Ve Başkanlık
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Bahçeli-Ak Parti Ve Başkanlık

A+A-

Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan dün Konya’da çoşku ile, hem de öncekilerden daha büyük çoşku ile karşılandı.
AK Parti il teşkilatı benim kanımca Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın gelişi için yine kanımca yeterli görünmedi. Ancak zaten özellikle de 15 Temmuz sonrasında gelişen olaylarla Erdoğan’ın önceki dönemde de olduğu gibi rüzgarı, başka rüzgarlara ihtiyaç bırakmıyordu.
Erdoğan Konya’da FETO, Terör, ekonomi, AB, Suriye’deki olaylar ve kara harekatı hakkında, Irak ‘tan çıkan çatlak seslere en güzel cevabı verdi. Törer ile mücadeleden vaz geçilmeyeceğini, FETO’nun yanında olanlara da gerekli dersin verileceğini işaret etti.Başkanlıktan bahsetti. Konya ve büyükşehir yasasını anlattı. Hizmetlerin zor olduğuna dikkat çekti. Yeni stat ve destan yazıldığını söyledi.
Gelelim MHP lideri Devlet Bahçeli’nin açıklamaları ve Başkanlık konusuna…

Devlet Bahçeli’nin tavrı doğrusu ben ve beklide MHP’lilerde şaşırttı. Eğer Kasım seçimleri sonrası Bahçeli aynı tavrı gösterse idi, sanırım Türkiye çok şey kaybetmekten kurtulurdu. Şimdiki tavrı ise adeta muamma gibi. Çözene aşk olsun.

15 Temmuz’daki FETO darbe girişiminden bu yana, başkanlık sistemi tartışmaları, Türk siyasetinin gündeminde yoktu.
Nedeni de; başta FETÖ ile olan mücadeleydi. Taa ki; geçen hafta başında TBMM’de yapılan grup toplantılarına değin.

Sürprizi, MHP lideri Devlet Bahçeli yaptı. Cumhurbaşkanı;Tayyip Erdoğan’ı kastederek “Şu anda anayasa çiğneniyor ve suç işleniyor” dedi.
Ve;
Aylardır gündemde olmayan tartışmayı bir anda yeniden tartışmaya açtı.Bu durum; Bazı kesimler tarafından, başkanlık sistemi konusunda MHP’nin AK Parti’ye destek vereceği şeklinde yorumlandı.
Peki ya, gerçekten öyle mi? Süreç başlayacak ve birlikte takip edeceğiz.
Hepimiz çok iyi biliyor ve hatırlıyoruz ki ,15 Temmuz öncesinde süren başkanlık tartışmalarında MHP liderinin görüşü netti. Başkanlık sistemine kesinlikle karşı olduklarını söyleyen Bahçeli, parlamenter sistem savunucusuydu.

Ya şimdi ne oldu ?
Merhum Demirel’in dediği bir söz vardı:
“Siyasette 24 saat çok uzun “
“Dün dündür, bugün bugündür.”
Bahçeli’nin bu sürpriz çıkışının ardından AK Partililer heyecanlandı ve hareketlendi.
Böylece;
Önümüzdeki günlerde, Türkiye’nin başkanlık sistemine geçebilmesini sağlayan anayasa değişikliği teklifi, Genel Kurul’da oylamaya sunulacak.Söz konusu;
“Başkanlık”, “yarı başkanlık” veya “partili cumhurbaşkanlığı” sistemine geçilebilmesi için, AK Parti’nin TBMM’deki sandalye sayısı yeterli değil. AK Parti’nin 317, CHP’nin 134, MHP’nin 40, HDP ‘nin 59 ve Bağımsız : 1 milletvekili var.Anayasa değişikliğini en kötü ihtimalle referanduma götürebilmesi için 330 milletvekilinin desteği gerekiyor.317 milletvekili olan AK Parti’nin en az 14 muhalefet oyuna daha ihtiyacı var. Gözler şimdi MHP’ye çevrilmiş durumda.
CHP ve HDP’nin görüşü belli.

Bu oylamaya kesin “ret” oyu verecekler.
Bu nedenle geriye 40 milletvekili ile MHP kalıyor ki, Bahçeli’nin bu yöndeki tavrı belli gibi görünmektedir. MHP lideri Bahçeli’nin bu son sürpriz çıkışıyla ilgili olarak senaryolar ve fısıltılar var.
İlki; MHP, parlamenter sistemden yana olan tavrını devam ettirip, konuyu TBMM’de oylattırarak, başkanlık sistemi tartışmalarını gündemden tamamen çıkarmayı ve teröre odaklanmayı planlıyor.
İkincisi de; MHP liderliğine oynayan başta Meral Akşener ve muhalif gurup meselesinden dolayı zarar gören MHP’nin, olası bir erken seçimde sıkıntı yaşamaması için, başkanlık sistemine destek vererek, 2019 seçimlerine değin zaman kazanmayı planladığı öne sürülüyor.
Bakalım bizim köşede günler neler getirecek bekleyip ve izleyip görelim.

Bu yazı toplam 280 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.