1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. Bahçeli, Partisinde Temizlik Yapacak
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

Bahçeli, Partisinde Temizlik Yapacak

A+A-

Referandum telaşını geçen hafta aradan çıkardık. Ama referandumda çıkan sonuçlara bakıldığında bir takım sonuçlara vardığımızı bilmenizi istiyorum. MHP gibi liderine odaklı bir partiden yükselen çatlak seslerin varlığı artık inkâr edilemez. Nitekim 16 Nisan’da gerçekleşen referandum sonuçlarına bakıldığında bunu net olarak görmemiz mümkündür. Açıkçası çatlak sesler olduğunu biliyorduk. Örneğin Sinan Ogan gibi Meral Akşener gibi oynak vekillerin parti yönetimini ele geçirmek için yoğun çaba sarf ettiğine hep birlikte şahit olduk. Ama bu denli ileri düzeyde olduğuna ancak referandum sonuçlarını aldıktan sonra şahit olduk.

Muhakkak ki MHP Genel Merkezi’nde ki Devlet Bahçeli ile birlikte hareket eden kimselerin bu konu üzerinde çalıştıklarını tahmin ediyorum. Ama bu denli büyük bir çatlak olacağını da açıkçası tahmin etmiyorduk. Şimdi yapılması gereken en kısa sürede oluşan bu çatlağı daha güzel tuğlalarla yeniden örmek ve binayı en sağlam haliyle milletin önüne getirmektir. Aksi takdirde gidişat pek hayra alamet değildir. Bunca zamandır liderleri etrafında pervane olan ülkücü neferlerin bir anda kendi liderlerine itaatten geri adım attıran bu oynak zeminin sebebi ne olabilir? İşte bu konuda MHP döküp düşünmeli ve hata yaptığı noktayı çok iyi tahlil etmelidir.

Benim şahsi yorumuma bakacak olursak, MHP’nin kendi mensuplarına anayasa değişikliğine dair detayları yeterince aktaramamış olması ihtimalinin ağır bastığını düşünüyorum. İşin içinde batının oyunları olduğu ve Meral Akşener gibi her yönüyle şüpheli birinin gerçek yüzünü tam anlamıyla ortaya dökmeleri ve ebediyete kadar çenesini siyasete kapatmaları gerekirdi. Öyle bir hale sokulmalıydı ki halkın karşısına çıkacak yüzü olmadığını idrak edebilmeliydi.

FETÖ’cü darbeyi yapanlar “Yurtta Sulh Komitesi” adını hatırlarsınız buldukları her fırsatta kullandılar. Hemen hemen tüm bildirilerinde “Yurtta Sulh Cihanda Sulh” ifadesine yer verdiler. FETÖ’nün MHP’nin başına geçirmek için çok uğraştığı Meral Akşener, darbe öncesi sürekli konuşmalarında “Yurtta sulh cihanda sulh” sloganını kullandığını hepiniz hatırlarsınız. Birde durduk yerde çok kesinmişçesine; “Ben başbakan olacağım” ifadesini kullandı durdu. En dikkat çekici olan ise; 27 Nisan 2016’da Balıkesir’deki konuşmasında Meral Akşener, “Yok, 15’inden sonra da işler çok değişecek” diyor. Her ne kadar o dönem 15 Mayıs’ta yapmaya çalıştıkları MHP Kongresi’ni kast ettiğini söyleyecekse de bu haberden sonra, Akşener’in FETÖ’cü darbeden haberdar olduğunu bildiğine şüphe yok. İşin açıkçası bu işin içinden nasıl sıyrıldı bilmiyorum. Ama Akşener konusunda daha dikkatli olunmalı ve attığı her adım kullandığı her ifade iyice süzgeçten geçirilmelidir.

Özellikle geçtiğimiz hafta ki referandum sonrasında Devlet Bahçeli üzerinde ciddi oyunlar oynayacakları şüphesizdir. Zamanla ama başarısızlıktan dem vurarak ama AK Parti ile ortak hareket etmesi noktasında bir takım yeni argümanlar ortaya koyarak köşeye sıkıştıracak bir takım senaryolar üzerinde duracaklarından adım gibi eminim. Bu konuya yoğunlaşmalı ve ülkemizin güzide siyasi partilerinden birinin vatan hainlerine hizmet edecek bazı desiselere karşı korunması sağlanmalıdır. Aksi takdirde kimse olayın masum bir yönetim beklentisi olduğu gibi saçmalıklara itibar etmemelidir. Zaman geçtikçe bu yazdıklarım daha net ortaya çıkacaktır. Ama ülkücü kesimin yaşanan olaylar içinde ki kumpası iyi fark etmesi sağlanmalıdır.

da kısmen ifade ettiğim gibi şimdi MHP’de bir takım söylemler geliştirerek Bahçelinin el çekmesi için yoğun çaba gösterilecek. Bunun içinde referandum sonuçlarına ülkücü kesimin yeterince destek vermemesi ortaya atılacaktır.

Buradan açık ifade etmem gerekirse MHP noktasında FETÖ tehdidinin sürdüğünü yaşanan gelişmelere baktıkça bilmemiz gerekiyor. MHP’nin yaşadığı bu sorunun özünde sadece partinin kendi iç sorunları varmış gibi gösterilerek geçiştirilemeyeceğini bilmemiz gerekir. Şu anda MHP ile alakalı gelişmelerin kökenini iyi takip etmeli ve kimlerle bağlantı içerisinde hareket ettiklerini dikkatle takip etmek gerekir. Bu konuda Sayın Bahçeli’nin özel mesai harcaması ve etrafında ki kalabalıkları iyi tahlil etmesi lazımdır.

Akşener’in de FETÖ ile alakası yokmuş gibi yeniden allanıp pullatılmasının temel sebebi bilinmelidir. Birileri tarafından gayet itinayla masumane bir bacımızmışçasına halka sunulması nedendir?

MHP isimli partiyi kendi güdümlerine almak suretiyle birilerine hizmet edecek açılım peşinde koşanlar, yeni bir parti kurulmasıyla o partinin halk nezdinde kabul görmesinin uzun yıllar sürecek bir çaba gerektirdiğini gayet iyi bilirler. Bu yüzden ne yapıp ederek MHP’yi ele geçirmek için arsız bir çaba içindeler.

Bilmem anlatabiliyor muyum?

Bu yazı toplam 677 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum